Ipoteka kreditlarini sekyuritizatsiya qilish vaqtinchalik qoidalari tasdiqlandi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025 yil 21 fevraldagi "Uy-joy va ipoteka bozorlarini yanada rivojlantirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida"gi PF-26-son Farmoni ijrosini ta’minlash maqsadida Istiqbolli loyihalar milliy agentligi (keyingi o‘rinlarda - Agentlik) tomonidan Ipoteka obligatsiyalarini chiqarish sohasida "Tartibga solish qumdoni" maxsus huquqiy rejimi doirasida Ipoteka obligatsiyalari emissiyasi va muomalasi to‘g‘risidagi vaqtinchalik nizom tasdiqlandi (ro‘yxat raqami 3700, 11.11.2025 yil).
.
Ilgari, yuqoridagi Farmon ijrosini ta’minlash maqsadida, Agentlik tomonidan Ipoteka obligatsiyalarini chiqarish sohasida "Tartibga solish qumdoni" maxsus huquqiy rejimini joriy etish to‘g‘risidagi nizom tasdiqlangan edi (2025 yil 14 iyuldagi 3648-son ro‘yxat).
Farmonga muvofiq, tartibga solish qumdoni doirasida "O‘zbekiston ipotekani qayta moliyalashtirish kompaniyasi" AJ tomonidan tashkil etilgan maxsus vakolatli tashkilot respublikaning beshta banki tomonidan berilgan ipoteka kreditlarini sekyuritizatsiya qilish asosida 200 mlrd. so‘mlik ipoteka obligatsiyalarini sinov tariqasida chiqarishni amalga oshiradi.
Tasdiqlangan Vaqtinchalik nizom:
- sekyuritizatsiya jarayonlarini;
- sekyuritizatsiya uchun pulga kiritiladigan ipoteka kreditlariga qo‘yiladigan talablarni;
- ipoteka obligatsiyalarini chiqarish va ularning muomalasi, shu jumladan REPO operatsiyalarini amalga oshirish tartibini;
- bank-originatorlar, maxsus vakolatli tashkilot, "O‘zbekiston ipotekani qayta moliyalashtirish kompaniyasi" AJ, vakolatli organ (Agentlik), Markaziy depozitariy va sekyuritizatsiya bitimining boshqa ishtirokchilari o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlik mexanizmlarini batafsil tartibga soladi.
Sekyuritizatsiyaga asoslangan ipoteka obligatsiyalari respublika kapital bozorida yangi vosita bo‘lib, u banklarga berilgan ipoteka kreditlarini kreditlash faoliyatini kengaytirish uchun bozor moliyaviy resursiga aylantirish orqali xatarlarni qayta taqsimlash va likvidlikni ozod qilishda yordam beradi.
MA’LUMOT UCHUN: HSBC Asset Management ma’lumotlariga ko‘ra, 2024 yilda dunyoda uy-joy ipoteka obligatsiyalari bozori umumiy hajm taxminan 920 mlrd. dollarni tashkil etadi, shu jumladan:
- AQShda - 653 mlrd. dollar;
- Avstraliyada - 129 mlrd. dollar;
- Yevropada - 64 mlrd. dollar;
- Buyuk Britaniyada - 74 mlrd. dollar.
Ipoteka obligatsiyalarini chiqarish bo‘yicha pilot loyihani amalga oshirish milliy kapital bozorini rivojlantirishda muhim bosqich bo‘lib, yangi moliyaviy vositani sinovdan o‘tkazish va keyinchalik uni keng qo‘llash uchun sharoit yaratadi.

Утверждены временные правила секьюритизации ипотечных кредитов
Во исполнение Указа Президента Республики Узбекистан от 21 февраля 2025 года № УП-26 «О дополнительных мерах по дальнейшему развитию рынков жилья и ипотеки» Национальным агентством перспективных проектов (далее – Агентство) утверждено Временное положение об эмиссии и обращении ипотечных облигаций в рамках специального правового режима «Регуляторная песочница» в сфере выпуска ипотечных облигаций (рег. № 3700 от 11.11. 2025 года).
Ранее, в соответствии с данным указом, Агентством было утверждено Положение о введении специального правового режима «Регуляторная песочница» в сфере выпуска ипотечных облигаций (рег. № 3648 от 14 июля 2025 года).
В рамках регуляторной песочницы специальная уполномоченная организация, созданная АО «Компания по рефинансированию ипотеки Узбекистана», реализует пилотный проект по выпуску ипотечных облигаций на сумму 200 млрд. сумов  на основе секьюритизации ипотечных кредитов, выданных пятью банками республики.
Утверждённое Временное положение подробно регламентирует:
- процедуры секьюритизации;
- требования к ипотечным кредитам, включаемым в пул для секьюритизации;
- порядок выпуска и обращения ипотечных облигаций, включая операции РЕПО;
- механизмы взаимодействия между банками-оригинаторами, специальной уполномоченной организацией, АО «Компания по рефинансированию ипотеки Узбекистана», уполномоченным органом (Агентством), Центральным депозитарием и другими участниками сделки секьюритизации.
Ипотечные облигации на основе секьюритизации представляют собой новый инструмент на рынке капитала Узбекистана. Он позволит банкам перераспределять риски и высвобождать ликвидность, трансформируя выданные ипотечные кредиты в рыночный финансовый ресурс для расширения кредитной деятельности.
СПРАВОЧНО: Согласно данным HSBC Asset Management, в 2024 году объем рынка жилых ипотечных облигаций составил около 920 млрд. долларов США, в том числе:
- США – 653 млрд. долларов США;
- Австралия – 129 млрд. долларов США;
- Европа – 64 млрд. долларов США;
- Великобритания – 74 млрд. долларов США.
Реализация пилотного проекта по выпуску ипотечных облигаций станет важным этапом развития национального рынка капитала, создавая условия апробирования нового финансового инструмента и его последующего широкого внедрения.