O‘zbekiston Respublikasida kripto-depozitariy faoliyatini amalga oshirish uchun birinchi litsenziya berildi
22.06.2023
5803
2023 yil 21 iyunda Istoqbolli loyihalar milliy agentligi (keyingi o‘rinlarda – Agentlik) tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 3 iyuldagi “O‘zbekiston Respublikasida raqamli iqtisodiyotni va kripto-aktivlar aylanmasi sohasini rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-3832-son qarori va Agentlik direktorining “Kripto-aktivlar aylanmasi sohasidagi xizmatlar provayderlari faoliyatini litsenziyalash tartibi to‘g‘risidagi nizomni tasdiqlash haqida”gi buyrug‘iga (ro‘yxat raqami 3380, 2022 yil 15 avgust) muvofiq “LOCKTON HUB” MCHJga O‘zbekiston Respublikasi hududida kripto-depozitariy faoliyatini amalga oshirish uchun birinchi litsenziya berildi.
“LOCKTON HUB” MCHJ ta’sischisi “LOCKTON SOLUTION LLC-FZ” (Dubay, BAA), “LOCKTON HUB” MCHJning texnik hamkori “DISTRIBUTED LAB” kompaniyasi hisoblanadi.
Tegishli ma’lumotlar litsenziyalarning elektron reyestriga belgilangan tartibda kiritilgan hamda Agentlikning rasmiy veb-sahifasida ushbu havola orqali foydalanish uchun ochiq hisoblanadi.

Выдана первая лицензия для осуществления деятельности крипто-депозитария в Республике Узбекистан
21 июня 2023 года, Национальным агентством перспективных проектов (далее – Агентство), в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 3 июля 2018 года № ПП-3832 «О мерах по развитию цифровой экономики и сферы оборота крипто-активов в Республике Узбекистан» и Приказом директора Агентства «Об утверждении Положения о порядке лицензирования деятельности провайдеров услуг в сфере оборота крипто-активов» (рег. 3380 от 15 августа 2022 года), ООО «LOCKTON HUB» выдана первая лицензия для осуществления деятельности крипто-депозитария на территории Республики Узбекистан.
Учредителем ООО «LOCKTON HUB» выступила «LOCKTON SOLUTION LLC-FZ» (г. Дубай, ОАЭ), техническим партнером ООО «LOCKTON HUB» выступает компания «DISTRIBUTED LAB».
Соответствующая информация в установленном порядке добавлена в электронный реестр лицензий и является общедоступной на официальном сайте Агентства по данной ссылке.