O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Mamlakatimizda qayta sug‘urta tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori qabul qilindi
26.05.2025
2691
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti 2025 yil 23 mayda “Mamlakatimizda qayta sug‘urta tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 191-sonli qarorni imzoladi.
Tahlillar milliy sug‘urta bozorida qayta sug‘urta xizmatlarining ulushi oshayotganligini ko‘rsatmoqda.
Xususan, 2024 yil yakunlari bo‘yicha qayta sug‘urtaga o‘tkazilgan sug‘urta mukofotlarining umumiy miqdori 3,8 trln. so‘mni tashkil etdi (2023 yilda ushbu ko‘rsatkich 2,2 trln. so‘mni tashkil etgan).
Ta’kidlash joizki, milliy sug‘urta kompaniyalarining o‘z kapitalining yetarli emasligi, yirik tavakkalchiliklarni ushlab qolish imkonini bermasligi sababli, qayta sug‘urta mukofotlarining katta qismi chet elga qayta sug‘urtalashga o‘tkazilgan.
Yuqoridagilarni inobatga olgan holda, milliy qayta sug‘urta bozori hajmini yanada oshirish, tavakkalchiliklarni mo‘tadil taqsimlash, sug‘urta qildiruvchilar huquqlarini himoya qilishni kuchaytirish va qayta sug‘urta tizimini yanada takomillashtirish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining mazkur qarori qabul qilindi.
Qaror bilan 2025 yilda qayta sug‘urta tizimini yanada takomillashtirishning asosiy maqsadlari etib, milliy qayta sug‘urta bozori hajmini 4 trln. so‘mga yetkazish, qayta sug‘urta xizmatlari eksportini kamida 30 foizga oshirish, qayta sug‘urta sohasiga jalb qilinadigan investitsiyalar hajmini 150,0 mlrd. so‘mgacha oshirish belgilandi.
Ustav kapitali miqdori 300 mlrd. so‘mdan kam bo‘lmagan Aksiyadorlik jamiyati shaklidagi “O‘zbekiston qayta sug‘urta kompaniyasi” milliy qayta sug‘urta tashkiloti (Kompaniya) tashkil etilmoqda.
Kompaniya faoliyatining asosiy yo‘nalishlari sifatida qayta sug‘urtani qonunchilikka muvofiq amalga oshirish, investitsiyalarni va investitsiya loyihalari bo‘yicha tavakkalchiliklarning kompleks qayta sug‘urta himoyasini ta’minlash, xorijiy sug‘urta va qayta sug‘urta kompaniyalari bilan hamkorlikni o‘rnatish hisoblanadi.

Принято Постановление Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы перестрахования в стране»
26.05.2025
5254
Президент Республики Узбекистан 23 мая 2025 года подписал постановление «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы перестрахования в стране» № ПП-191.
Проведенный анализ отечественного рынка страхования показывает ежегодный рост объемов перестрахования.
В частности, по итогам 2024 года общая сумма страховых премий, переданных в перестрахование, составила 3,8 трлн. сумов (в 2023 году годовой показатель составил 2,2 трлн. сумов).
Следует отметить, что из-за недостаточности собственного капитала отечественных страховых компаний, не позволяющего удерживать крупные риски, большая часть перестраховочных премий передана на перестрахование за рубеж.
Принимая во внимание вышеизложенное, в целях дальнейшего увеличения объема национального рынка перестрахования, сбалансированного распределения рисков, усиления защиты прав страхователей и дальнейшего совершенствования системы перестрахования принято данное постановление Президента Республики Узбекистан.
Постановлением определены основные цели дальнейшего совершенствования системы перестрахования на 2025 год – доведение объема национального рынка перестрахования до 4 трлн. сумов, увеличение экспорта услуг минимум на 30 процентов, увеличение инвестиций до 150,0 млрд. сумов, привлекаемых в сферу перестрахования.
Создается национальная перестраховочная организация «O‘zbekiston qayta sug‘urta kompaniyasi» в форме акционерного общества (Компания) с уставным капиталом в размере не менее 300 млрд. сумов.
Основными направлениями деятельности Компании является осуществление перестрахования согласно законодательству, комплексная перестраховочная защита инвестиций и рисков в инвестиционных проектах, сотрудничество с зарубежными страховыми и перестраховочными компаниями.