"O‘zbekiston va xalqaro aksioner kapital bozori 2025" xalqaro konferensiyasi Toshkentda bo‘lib o‘tmoqda
13.11.2025
953
Toshkentda "O‘zbekiston va xalqaro aksioner kapital bozori 2025" (Uzbekistan Equity Capital Markets Conference & Bootcamp) xalqaro konferensiyasi bo‘lib o‘tmoqda. Mazkur tadbir O‘zbekiston kapital bozorini rivojlantirish va o‘zbek kompaniyalarining o‘z aksiyalarini xalqaro birjalarda ro‘yxatga olishga tayyorligini oshirishga bag‘ishlanadi.
Tadbir FTI Consulting tomonidan London fond birjasi, “UzAssets” kompaniyasi va boshqalar ko‘magida tashkil etildi. Konferensiyada davlat idoralari, xalqaro moliya institutlari va yetakchi investitsiya kompaniyalari vakillari ishtirok etmoqda.
Tadbir shuningdek O‘zbekistonning investitsiya jozibadorligini oshirish va xalqaro kapital bozorlariga kirishga tayyorgarlik ko‘rayotgan kompaniyalarni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan.
Konferensiya davomida Istiqbolli loyihalar milliy agentligi Kapital bozorini tartibga solish departamenti boshlig‘i Saibjan Xudayberdiyev Prezidentning 2023 yil 2 sentabrdagi PP-291-sonli qaroriga muvofiq kapital bozorini tartibga solish funksiyalari Istiqbolli loyihalar milliy agentligiga o‘tkazilganini ta’kidladi. Agentlik o‘zining yangi vakolatlarini 2023 yil 1 oktabrdan boshlab amalga oshirishni boshladi, va bugunga qadar sezilarli natijalarga erishildi.
Xudayberdiyevning so‘zlariga ko‘ra, tartibga solish uchun sinov rejimi ishga tushirildi, unga Bank of Georgia, OTP Bank, TBC Capital va Armaniston Markaziy depozitariysi kabi xalqaro ishtirokchilar qo‘shildi. Bundan tashqari, Toshkent fond birjasida Free of Payment savdo platformalari joriy etildi, 50 milliard so‘mlik birinchi "yashil obligatsiyalar" chiqarildi va Markaziy depozitariy orqali masofadan turib investorlarni aniqlash va dividend to‘lash mexanizmlari joriy etildi.
U shuningdek, milliy qonunchilikni xalqaro standartlarga moslashtirishga qaratilgan "Kapital bozori to‘g‘risida" va "Aksiyadorlik jamiyatlari va aksiyadorlarning huquqlarini himoya qilish to‘g‘risida"gi qonun loyihalari ishlab chiqilganini ma’lum qildi.
Agentlik vakili amalga oshirilayotgan islohotlarning maqsadi global moliya tizimiga integratsiyalashgan investorlar uchun shaffof, raqobatbardosh va jozibador kapital bozorini yaratish ekanligini ta’kidladi.
Muhokamalar davomida ishtirokchilar “Toshkent” Respublika fond birjasi va uning depozitariy tizimini modernizatsiya qilish zarurligini ta’kidladilar. S. Xudayberdiyev, o‘z navbatida, Agentlik ba’zi joylashtirishlarni ichki bozorda o‘tkazish va o‘zbek investorlariga milliy kompaniyalarning qimmatli qog‘ozlariga kirish imkonini beruvchi ikki tomonlama listing mexanizmini joriy etish g‘oyasini qo‘llab-quvvatlashini aytib o‘tdi.

В Ташкенте проходит международная конференция «Узбекистан и международные рынки акционерного капитала 2025»
13.11.2025
950
В Ташкенте проходит международная конференция «Узбекистан и международные рынки акционерного капитала 2025» (Uzbekistan Equity Capital Markets Conference & Bootcamp), направленная на развитие рынка капитала и повышение готовности узбекских компаний к размещению акций на международных биржах.
Мероприятие организовано FTI Consulting при поддержке Лондонской фондовой биржи (London Stock Exchange), UzAssets и др. В конференции принимают участие представители государственных органов, международных финансовых институтов и ведущих инвестиционных компаний.
Мероприятие направлено на повышение инвестиционной привлекательности Узбекистана и поддержку компаний, готовящихся к выходу на международные рынки капитала.
В рамках конференции начальник управления по регулированию рынка капитала НАПП Саибжан Худайбердиев отметил, что в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан №ПП-291 от 2 сентября 2023 года функции регулирования рынка капитала были переданы Национальному агентству перспективных проектов. С 1 октября 2023 года Агентство приступило к реализации новых полномочий, и уже достигнуты значительные результаты.
По его словам, запущен режим регуляторной песочницы, к которому присоединились такие международные участники, как Bank of Georgia, OTP Bank, TBC Capital, а также Центральный депозитарий Армении. Кроме того, внедрены торговые площадки Free of Payment на Республиканской фондовой бирже «Тошкент», выпущены первые «зеленые облигации» на сумму 50 млрд сумов, а также реализованы механизмы дистанционной идентификации инвесторов и выплаты дивидендов через Центральный депозитарий.
Он также сообщил, что разработаны законопроекты «О рынке капитала» и «Об акционерных обществах и защите прав акционеров», направленные на гармонизацию национального законодательства с международными стандартами.
Представитель НАПП подчеркнул, что цель проводимых реформ – создание прозрачного, конкурентоспособного и привлекательного для инвесторов рынка капитала, интегрированного в мировую финансовую систему.
В ходе обсуждений участники отметили необходимость модернизации Республиканской фондовой биржи «Тошкент» и депозитарной системы. С. Хадайбердиев подчеркнул, что Агентство, в свою очередь, поддерживает идею внедрения механизма двойного листинга, который позволит проводить часть размещений на внутреннем рынке и обеспечит доступ узбекских инвесторов к ценным бумагам национальных компаний.