“Qimmatli qog‘ozlar bozorini tartibga solish bo‘yicha vakolatli davlat organining “Qimmatli qog‘ozlar markaziy depozitariysi” aksiyadorlik jamiyati bilan o‘zaro hamkorligi to‘g‘risidagi nizom ro‘yxatdan o‘tkazildi
14.08.2025
1922
O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligi tomonidan “Qimmatli qog‘ozlar bozorini tartibga solish bo‘yicha vakolatli davlat organining “Qimmatli qog‘ozlar markaziy depozitariysi” aksiyadorlik jamiyati bilan o‘zaro hamkorligi to‘g‘risidagi nizom (ro‘yxat raqami 3666, 2025 yil 13 avgust) qabul qilindi.
Mazkur Nizom Agentlikning “Qimmatli qog‘ozlar markaziy depozitariysi” aksiyadorlik jamiyati (Markaziy depozitariy) bilan qo‘yidagi yo‘nalishlar bo‘yicha o‘zaro munosabatlarini belgilaydi:
- davlat ro‘yxatidan o‘tkazilgan qimmatli qog‘ozlar emissiyalarini Markaziy depozitariyda hisobga qo‘yish va hisobdan chiqarish;
- qimmatli qog‘ozlarni chiqarish parametrlariga o‘zgartirishlar kiritish;
- Markaziy depozitariy tomonidan qimmatli qog‘ozlar bozorini tartibga solish bo‘yicha vakolatli davlat organiga hisobga qo‘yilgan qimmatli qog‘ozlarning chiqarilishi va qimmatli qog‘ozlarni chiqarish parametrlarining o‘zgarishi, hisobdan chiqarilgan qimmatli qog‘ozlar chiqarilishi hamda qimmatli qog‘ozlar emissiyasining joylashtirilishi to‘g‘risidagi hisobotlarni taqdim etish;
- hisobga qo‘yilgan qimmatli qog‘ozlar chiqarilishlari to‘g‘risidagi ma’lumotlarni Emissiyaviy qimmatli qog‘ozlar chiqarilishlarining yagona davlat reyestri ma’lumotlari bilan solishtirib borish.
Nizomning qabul qilinishi qimmatli qog‘ozlar bozorini tartibga solish bo‘yicha vakolatli davlat organi va “Qimmatli qog‘ozlar markaziy depozitariysi” aksiyadorlik jamiyati o‘rtasida qimmatli qog‘ozlarni chiqarish, joylashtirish va muomalaga chiqarish jarayonida o‘zaro hamkorlikning aniq va shaffof mexanizmini o‘rnatishga qaratilgan.

Зарегистрировано Положение о взаимодействии уполномоченного государственного органа по регулированию рынка ценных бумаг с акционерным обществом «Центральный депозитарий ценных бумаг»
14.08.2025
4715
Национальным агентством перспективных проектов Республики Узбекистан принято Положение о взаимодействии уполномоченного государственного органа по регулированию рынка ценных бумаг с акционерным обществом «Центральный депозитарий ценных бумаг» (рег. МЮ №3666 от 13 августа 2025 года).
Настоящее Положение определяет порядок взаимоотношений Агентства с акционерным обществом «Центральный депозитарий ценных бумаг» (далее – Центральный депозитарий) по следующим направлениям:
- постановка на учет в Центральном депозитарии эмиссий ценных бумаг, прошедших государственную регистрацию, а также их снятие с учета;
- внесение изменений в параметры выпуска ценных бумаг;
- представление Центральным депозитарием в уполномоченный государственный орган по регулированию рынка ценных бумаг отчетов о поставленных на учет выпусках ценных бумаг и об изменениях в параметры выпуска ценных бумаг, о снятии с учета выпусков ценных бумаг, а также размещении эмиссии ценных бумаг;
- сверка сведений о поставленных на учет выпусках ценных бумаг с данными Единого государственного реестра выпусков эмиссионных ценных бумаг.
Принятие Положения направлено на установление четкого и прозрачного механизма взаимодействия уполномоченного государственного органа по регулированию рынка ценных бумаг с акционерным обществом «Центральный депозитарий ценных бумаг» в процессе выпуска, размещения и обращения эмиссионных ценных бумаг.