Sug‘urtalovchilarning sug‘urta xizmatlari ko‘rsatilishi sifati bo‘yicha reytingi tuzildi
O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligi tomonidan Sug‘urtalovchilar reytingini aniqlash va yuritish tartibi to‘g‘risidagi nizomga muvofiq sug‘urtalovchilar reytingi tayyorlandi.
Reyting sug‘urtalovchilarning oylik, choraklik va yillik faoliyat ko‘rsatkichlari bo‘yicha shakllantirilgan bo‘lib, unda quyidagi muhim miqdoriy va sifat ko‘rsatkichlari hisobga olingan:
– sug‘urta da’volarining qanoatlantirilganlik darajasi;
– sug‘urta to‘lovlarining o‘z vaqtida to‘langanligi;
– to‘lovga qobiliyatlilik marjasining yetarliligi;
– investitsiya faoliyati samaradorligi;
– xalqaro reytinglarning mavjudligi;
– yangi sug‘urta mahsulotlarining joriy etilganligi va boshqalar.
Reyting sug‘urtalovchilar uchun shaffoflik, moliyaviy barqarorlik, mijozlarga xizmat ko‘rsatish va qonunchilik meyorlariga rioya qilish darajasini oshirishda samarali vositaga aylanadi.
Reyting sug‘urtalovchilarning shaffofligini oshirish, moliyaviy barqarorligini mustahkamlash, sug‘urta xizmatlari sifatini yaxshilash hamda qonunchilik talablariga muvofiqligini ta’minlashda ta’sirchan vosita hisoblanadi.
Reyting sug‘urtaga bo‘lgan ishonchni oshirishga imkon beradi hamda sohaning yanada rivojlanishida muhim ahamiyat kasb etadi.
Sug‘urtalovchilar reytingi bilan Agentlikning rasmiy veb-saytida tanishishingiz mumkin: (https://napp.uz/uz/pages/rating-of-insurers).

Составлен рейтинг страховщиков по качеству оказываемых страховых услуг
Национальным агентством перспективных проектов Республики Узбекистан подготовлен рейтинг страховых организаций, сформированный в соответствии с Положением о порядке определения и ведения рейтинга страховщиков.
При формировании рейтинга проанализированы месячные, квартальные и годовые данные о деятельности страховщиков, включающие как количественные, так и качественные показатели:
уровень удовлетворённых страховых претензий;
– своевременность страховых выплат;
– достаточность маржи платежеспособности;
– эффективность инвестиционной деятельности;
– наличие международного рейтинга;
– внедрение новых страховых продуктов и другие важные аспекты.
Рейтинг является действенным инструментом для повышения прозрачности, укрепления финансовой устойчивости, улучшения качества страховых услуг и обеспечения соответствия страховщиков требованиям законодательства.
Рейтинг позволит повысить доверие к страхованию и имеет важное значение для дальнейшего развития отрасли.
Ознакомиться с рейтингом страховщиков можно на официальном сайте Агентства: (https://napp.uz/ru/pages/rating-of-insurers).