Агентлик делегациясининг фонд бозори тажрибасини ўрганиш мақсадида Корея Республикасига ташрифи бошланди
08.07.2025
1605
Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги (агентлик) вакилларининг Корея Республикаси фонд биржаларининг илғор тажрибасини ўрганиш мақсадида Сеул шаҳрига ташрифи бошланди.
Таълим дастури Корея биржаси (KRX) томонидан Европа тикланиш ва тараққиёт банки (EBRD) кўмагида ташкил этилган.
Ўзбекистон делегациясининг ўқув ташрифида иштирок этиши Агентлик томонидан Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 2 сентябрдаги ПҚ-291-сон қарори ижросини таъминлаш доирасида амалга оширилмоқда ҳамда “Қимматли қоғозлар бозори ахборот-ресурс маркази” давлат унитар корхонаси, Марказий депозитарий ва “Тошкент” Республика фонд биржаси фаолиятини янада такомиллаштиришга қаратилган.
Дастур иштирокчилари қимматли қоғозлар бозорида ҳуқуқбузарликларни аниқлаш ва олдини олиш механизмлари, қимматли қоғозлар бозорини назорат қилиш соҳасидаги илғор технологиялар ва амалий ёндашувлар билан танишади.
Таълим дастури бозор жараёнларини мониторинг қилиш ва таҳлил қилишнинг замонавий усулларини тушуниш учун калит бўлган назорат (Market Surveillance) мавзусига алоҳида эътибор беради.
Делегациянинг Корея Республикасида бўлиши давомида Корея биржа тузилмалари раҳбарлари ва мутахассислари билан учрашувлар ўтказиш, рискларни бошқариш, корпоратив бошқарув ва инновацион молиявий воситаларни жорий этиш бўйича тажриба алмашиш, шунингдек, икки томонлама ҳамкорлик истиқболларини муҳокама қилиш режалаштирилган.
Мазкур ташриф Агентлик ходимларининг қимматли қоғозлар бозорини назорат қилиш соҳасидаги салоҳиятини сезиларли даражада оширади.

Делегация Агентства начала визит в Республику Корея для изучения опыта функционирования фондового рынка
08.07.2025
3451
Представители Национального агентства перспективных проектов (Агентство) пребывают с визитом в г. Сеуле для изучения передового опыта функционирования фондовых бирж Республики Корея.
Образовательную программу проводит Корейская биржа (KRX) при поддержке Европейского банка реконструкции и развития (EBRD).
Участие делегации Узбекистана в учебном визите осуществляется Агентством в рамках исполнения Постановления Президента Республики Узбекистан от 2 сентября 2023 года № ПП-291 и направлено на дальнейшее совершенствование деятельности Государственного унитарного предприятия «Информационно-ресурсный центр фондового рынка», Центрального депозитария и Республиканской фондовой биржи «Тошкент».
Участники программы ознакомятся с механизмами выявления и предотвращения нарушений на фондовом рынке, с передовыми технологиями и практическими подходами в области контроля за рынком ценных бумаг.
В рамках образовательной программы особое внимание уделено теме надзора (Market Surveillance), которая является ключевой для понимания современных методов мониторинга и анализа рыночных процессов.
В ходе пребывания делегации в Республике Корея запланированы встречи с руководителями и специалистами корейских биржевых структур, обмен опытом по вопросам управления рисками, корпоративного управления и внедрения инновационных финансовых инструментов, а также обсуждение перспектив двустороннего сотрудничества.
Данный визит позволит значительно повысить потенциал сотрудников Агентства в области надзора за рынком ценных бумаг.