“Central Depositary of Armenia” ОАЖ (Арманистон Республикаси) капитал бозори соҳасида “Тартибга солиш қумдони” махсус ҳуқуқий режими иштирокчиси сифатида рўйхатдан ўтказилди
1110
Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги томонидан “Central Depositary of Armenia” ОАЖ (Арманистон Республикаси) компанияси капитал бозори соҳасида “Тартибга солиш қумдони” махсус ҳуқуқий режими иштирокчиси сифатида рўйхатдан ўтказилди.
Хорижий иштирокчиларнинг Тартибга солиш қумдонига кириши қимматли қоғозлар бозорининг илғор хорижий амалиётини жорий этишга, хорижий инвесторларнинг маҳаллий капитал бозорига киришини енгиллаштиришга, Ўзбекистон Республикасига инвестицияларни жалб этишнинг янги шакл ва усулларини жорий этиш бўйича ҳуқуқий механизмларни ишлаб чиқишга кўмаклашади.
Маълумот учун: “Central Depositary of Armenia” ОАЖ (кейинги ўринларда – CDA) Арманистон Республикасида Қимматли қоғозларни ҳисобга олиш ва ҳисоб-китоблар ягона тизимининг оператори ҳисобланади. CDA фаолияти ISO 9001:2015 ва ISO/IEC 27001:2013 стандартларига мос келади. Депозитарий Thomas Murray (Буюк Британия) агентлиги томонидан берилган BBB рейтингига эга. Бундан ташқари, CDA Миллий рақамлаш агентликлари ассоциацияси (ANNA) аъзоси ҳисобланади ва Евроосиё марказий депозитарийлари ассоциацияси (AECSD) таркибига киради.

ОАО «Центральный депозитарий Армении» (Республика Армения) зарегистрировано в качестве участника специального правового режима «Регуляторная песочница» в сфере рынка капитала
1111
Национальное агентство перспективных проектов Республики Узбекистан зарегистрировало ОАО «Центральный депозитарий Армении» (Республика Армения) в качестве участника специального правового режима «Регуляторная песочница» в сфере рынка капитала.
Вхождение иностранных участников в Регуляторную песочницу способствует внедрению передовой зарубежной практики рынка ценных бумаг, облегчению доступа на местный рынок капитала иностранных инвесторов, выработке правовых механизмов по внедрению новых форм
и методов привлечения инвестиций в Республику Узбекистан.
Справочно: ОАО «Центральный депозитарий Армении» (далее – ЦДА) является оператором Единой системы учета и расчетов по ценным бумагам в Республике Армения. Деятельность ЦДА соответствует стандартам ISO 9001:2015 и ISO/IEC 27001:2013. Депозитарий имеет рейтинг BBB, присвоенный агентством Thomas Murray (Великобритания). Кроме того, ЦДА является членом Ассоциации национальных нумерующих агентств (ANNA)