“Депозитар операциялар ҳисобини юритиш қоидаларини тасдиқлаш тўғрисида” ги буйруқ давлат рўйхатидан ўтказилди
17.06.2025
1760
Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги томонидан амалдаги қонунчилик ҳужжатларини мувофиқлаштириш ҳамда уларни давлат тилида қабул қилинишини таъминлаш чоралари кўрилмоқда.
Хусусан, илгари қабул қилинган Депозитарий ҳисоби ва ҳисобот бериш ягона қоидалари (стандарти) (рўйхат рақами 844, 1999 йил 1 декабрь) ўрнига, Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги директорининг 2025 йил 15 майдаги 03-сонли буйруғи билан Депозитар операциялар ҳисобини юритиш қоидалари (рўйхат рақами 3628, 2025 йил 16 июнь) тасдиқланди.
Қабул қилинган ҳужжат қимматли қоғозлар ҳисобини ташкил этиш ва юритишнинг ягона тамойиллари, депозитар операцияларни бажариш, ҳужжатлар айланиши ва ички назоратни ташкил этиш тартибини, шунингдек ҳисоботларни тузиш тартибини белгилайди.

Проведена государственная регистрация приказа «Об утверждении правил ведения учета депозитарных операций»
17.06.2025
3360
Национальным агентством перспективных проектов Республики Узбекистан принимаются меры по приведению законодательных актов в соответствие с действующим законодательством, а также обеспечению их принятия на государственном языке.
В частности, вместо ранее принятых Единых правил (стандартов) депозитарного учета и отчетности (рег. номер 844 от 1 декабря 1999 года), приказом директора Национального агентства перспективных проектов Республики Узбекистан № 03 от 15 мая 2025 года утверждены Правила ведения учета депозитарных операций (рег. № 3628 от 16 июня 2025 года).
Принятый документ определяет единые принципы организации и ведения учета ценных бумаг, порядок совершения депозитарных операций, организации документооборота и внутреннего контроля, а также порядок составления отчетности.