“GLOBAL INSURANCE GROUP” АЖ CТ лицензияси амал қилиши тўхтатилди
Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги томонидан “GLOBAL INSURANCE GROUP” АЖ CТнинг ҳисоботларини ўрганиш натижаларига кўра қонунчилик ҳужжатларида белгиланган меъёрларга риоя қилинмаганлик фактлари аниқланиб, натижада 35,0 млн. сўм миқдорида жарима солинди.
Шу билан бирга, Ўзбекистон Республикасининг “Суғурта фаолияти тўғрисида”ги Қонуни 47 ва 48-моддалари, “Лицензиялаш, рухсат бериш ва хабардор қилиш тартиб-таомиллари тўғрисида”ги Қонуни 32-моддаси, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2022 йил 21 февралдаги 80-сонли қарори билан тасдиқланган Махсус электрон тизим орқали айрим фаолият турларини лицензиялаш тартиби тўғрисидаги Ягона низомнинг 41-банди, Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлигининг тегишли қарорига асосан “GLOBAL INSURANCE GROUP” АЖ CТга суғурта фаолиятини амалга ошириш бўйича берилган 2022 йил 25 февралдаги SF серияли 00035-сонли лицензия 2025 йил 8 октябрь санасидан бошлаб 10 кун муддатга тўхтатилди.
“GLOBAL INSURANCE GROUP” АЖ CТ лицензиясининг амал қилишини тўхтатиб туриш муддати даврида янги суғурта (қайта суғурта) шартномаларини тузиш, аввал тузилган суғурта (қайта суғурта) шартномаларини узайтириш таъқиқланади.
“GLOBAL INSURANCE GROUP” АЖ CТ илгари тузилган суғурта (қайта суғурта) шартномалари бўйича ўз зиммасига олган мажбуриятларни белгиланган тартибда бажариши шарт.
Шунингдек, суғурта хизматлари истеъмолчиларини лицензия амал қилиши тўхтатилганга сабаб бўлган камчиликлар бартараф этгунга қадар бўлган давр мобайнида суғурта шартномаларини расмийлаштирмаслик бўйича огоҳлантиради.

Приостановлено действие лицензии АО СО «GLOBAL INSURANCE GROUP»
По результатам изучения отчетности АО СО «GLOBAL INSURANCE GROUP», Национальным агентством перспективных проектов Республики Узбекистан выявлены факты несоответствия установленным законодательством нормативам, вследствии чего на страховую организацию наложен штраф в размере сумму 35,0 млн сумов.
Наряду с этим, в соответствии со статьями 47 и 48 Закона Республики Узбекистан «О страховой деятельности, статьей 32 Закона Республики Узбекистан «О лицензировании, разрешительных и уведомительных процедурах», пунктом 41 Единого положения о порядке лицензирования отдельных видов деятельности посредством специальной электронной системы, утвержденного постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 21 февраля 2022 года № 80, решением Национального агентства перспективных проектов Республики Узбекистан, с 8 октября 2025 года сроком на 10 дней приостановлено действие лицензии серии СФ №00035, выданной 25 февраля 2022 года.
В период приостановления действия лицензии АО СО «GLOBAL INSURANCE GROUP» запрещается заключать новые и продлевать действие ранее заключенных договоров страхования (перестрахования).
При этом, АО СО «GLOBAL INSURANCE GROUP» обязано в установленном порядке выполнять взятые на себя обязательства по ранее заключенным договорам страхования (перестрахования).
Агентство предостерегает потребителей страховых услуг от заключения договоров страхования на период до устранения недостатков, повлекших за собой приостановление действия лицензии.