Мажбурий суғурта тизими такомиллаштирилмоқда
Вазирлар Маҳкамасининг “Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Суғурта хизматлари бозорини янада ривожлантиришнинг комплекс чора-тадбирлари тўғрисида” 2024 йил 1 мартдаги ПҚ–108-сон қарори ижросини таъминлаш чора-тадбирлари ҳақида”ги қарори (кейинги ўринларда – қарор) қабул қилинди.
Қарор мажбурий суғурта тизимини такомиллаштириш, суғурта бозорининг шаффофлигини таъминлаш ва суғурталанган шахсларнинг ҳуқуқларини кучайтиришга қаратилган.
Қарор билан:
1. транспорт воситалари эгаларининг фуқаролик жавобгарлигини мажбурий суғуртасига тегишли ўзгартиришлар киритилди:
актуар ҳисоб-китоблар асосида суғурта тарифлари қайта кўриб чиқилиб, суғурта суммалари ва мукофотлари бозор тамойилларига мувофиқлаштирилди;
2026 йил 1 январдан бошлаб транспорт воситалари эгаларининг фуқаролик жавобгарлигини мажбурий суғурта қилиш бўйича суғурта суммасини 80 млн сўмгача (амалда 40 млн сўм) оширилиши белгиланди, бу ўз навбатида ЙТҲ натижасида жабрланган шахсларнинг мол-мулкига, ҳаётига ва соғлиғига етказилган зарар миқдорини қоплаш учун йўналтириладиган маблағнинг бугунги кун талабига мос равишда бўлишига хизмат қилади;
ҳайдовчилар сонига қараб чекланган ва чекланмаган полисларни расмийлаштириш механизми белгиланди. Бунда айбдор деб топилган суғурта қилдирувчининг суғурталовчиси томонидан суғурта даъволари ва бошқа низоларни кўриб чиқиш тартиби аниқлаштирилди;
2. Суғурта тўловларини кафолатлаш жамғармасига транспорт воситалари эгаларининг фуқаролик жавобгарлигини мажбурий суғуртаси билан боғлиқ масалалар юзасидан ҳуқуқий маслаҳат ҳамда ЙТҲ тўғрисидаги хабарнома билан боғлиқ аджастерлик хизматини кўрсатиш функцияси қўшилди;
3. мажбурий суғурталаш мажбуриятининг бажарилишини назорат қилиш учун масъул органлар ва Ягона автоматлаштирилган ахборот тизимини юритиш тартиби аниқлаштирилди;
4. манфаатдор давлат органлари билан мажбурий суғурта бўйича электрон маълумот алмашинуви йўлга қўйилиши белгиланди;
5. 2026 йил 1 апрелдан Ягона суғурта биллинг тизими жорий этилади. Бу полисларни расмийлаштиришда суғурта мукофотлари тушумларининг марказлаштирилган ҳисобини юритилишини таъминлайди;
6. фуқаролик жавобгарлигини мажбурий суғурта қилмаган шахсларни маъмурий жавобгарликка тортиш механизмларини такомиллаштиришни назарда тутувчи қонун лойиҳасини Вазирлар Маҳкамасига киритиш топширилди.
Мазкур қарор суғурта соҳасидаги тизимли ислоҳотларнинг узвий давоми бўлиб, мажбурий суғурта турларини такомиллаштириш, ҳужжатлаштириш ва ахборот алмашинуви механизмларини рақамлаштириш орқали назоратни кучайтиришга қаратилган.

Совершенствуется система обязательного страхования
Принято постановление Правительства «О мерах реализации Постановления Президента Республики Узбекистан от 1 марта 2024 года № ПП–108 «О комплексных мерах по дальнейшему развитию рынка страховых услуг» (далее – постановление) .
Постановление направлено на совершенствование системы обязательного страхования, обеспечение прозрачности страхового рынка и усиление прав застрахованных лиц.
Постановлением:
1. внесены соответствующие изменения в обязательное страхование гражданской ответственности владельцев транспортных средств:
на основе актуарных расчетов пересмотрены страховые тарифы – страховая сумма и страховые премии установлены в соответствии с рыночными принципами;
с 1 января 2026 года установлено увеличение страховой суммы по обязательному страхованию гражданской ответственности владельцев транспортных средств до 80 млн сумов (в настоящее время 40 млн сумов), что будет способствовать тому, чтобы средства, направляемые на возмещение ущерба, причиненного имуществу, жизни и здоровью лиц, пострадавших в результате ДТП, соответствовали современным требованиям;
установлен механизм оформления полисов с ограничением и без ограничения в зависимости от количества водителей. При этом уточнен порядок рассмотрения страховых претензий и других споров страховщиком страхователя, признанного виновным;
2. Фонд гарантирования страховых выплат наделен функцией оказания юридических консультаций по вопросам, связанным с обязательным страхованием гражданской ответственности владельцев транспортных средств, а также аджастерских услуг, связанных с уведомлением о ДТП;
3. конкретизированы органы, ответственные за контроль исполнения обязательств по обязательному страхованию, и порядок ведения Единой автоматизированной информационной системы
4. поручено наладить электронный обмен информацией по обязательному страхованию с заинтересованными государственными органами;
5. с 1 апреля 2026 года будет внедрена Единая страховая биллинговая система. Это обеспечит централизованный учет поступлений страховых премий при оформлении полисов;
6. поручено внести в Кабинет Министров проект закона, предусматривающий совершенствование механизмов привлечения к административной ответственности лиц, не оформивших обязательное страхование гражданской ответственности.
Данное постановление является продолжением системных реформ в сфере страхования и направлено на дальнейшую цифровизацию отрасли и усиление механизмов контроля за обязательным страхованием.