“Қимматли қоғозлар бозори профессионал иштирокчисининг ички назорати тўғрисидаги низомга ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида” ги буйруқ давлат рўйхатидан ўтказилди
19.06.2025
1757
Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги директорининг 2025 йил 28 майдаги 05-сонли буйруғи билан “Қимматли қоғозлар бозори профессионал иштирокчисининг ички назорати тўғрисида” низомга (рўйхат рақами 1899-9, 2025 йил 19 июнь) ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди.
Киритилган қўшимча ва ўзгартиришлар қуйидагилардан иборат:
- назоратчи томонидан аниқланган қонун бузилиш холатлари юзасидан профессионал иштирокчига ва қимматли қоғозлар бозорини тартибга солиш бўйича ваколатли давлат органига ёзма равишда ахборот бериши шарт бўлган муддатга аниқлик киритилди;
- назоратчига келиб тушган мурожаатлар (ариза ва шикоятлар) уларни кўриб чиқиш ва уларга ёзма (ёки электрон шаклда) жавоб хатларини юбориш тартиби “Жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари тўғрисида”ги қонунига мувофиқлаштирилди.

Проведена государственная регистрация приказа «О внесении изменений и дополнений в положение о внутреннем контроле профессионального участника рынка ценных бумаг»
19.06.2025
3502
Приказом директора Национального агентства перспективных проектов Республики Узбекистан № 05 от 28 мая 2025 года внесены изменения и дополнения в положение «О внутреннем контроле профессионального участника рынка ценных бумаг» (рег. № 1899-9 от 19 июня 2025 года).
Внесённые дополнения и изменения предусматривают:
- установление конкретного срока, в течение которого контролёр обязан в письменной форме уведомить профессионального участника и уполномоченный государственный орган по регулированию рынка ценных бумаг о выявленных нарушениях законодательства;
- приведение порядка рассмотрения обращений (заявлений и жалоб), поступающих контролёру, а также направления письменных (или электронных) ответов по результатам их рассмотрения в соответствие с требованиями закона «Об обращениях физических и юридических лиц».