Қимматли қоғозлар бозорида ҳийла-найрангни олдини олиш қоидалари давлат рўйхатидан ўтказилди
“Ўзбекистон-2030” Стратегиясида барқарор иқтисодий ўсиш мақсадларидан бири сифатида мамлакатнинг инвеститсиявий жозибадорлигини янада ошириш, жумладан, қимматли қоғозлар бозорини жадал ривожлантириш белгиланган.
Мамлакатимизда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар доирасида ҳамда капитал ва қимматли қоғозлар бозорини кенг ривожлантириш, шунигдек бозор иштирокчиларининг манфаатларини химоя қилиш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги (кейинги ўринларда – Агентлик) директорининг 2025 йил 15 майдаги 2-сон буйруғи билан “Қимматли қоғозлар бозорида ҳийла-найрангни олдини олиш қоидалари” (кейинги ўринларда – Қоидалар) тасдиқланди ва Адлия вазирлиги томонидан 2025 йил 27 майдаги 3625-сон рўйхат рақами орқали давлат рўйхатидан ўтказилди.
Қоидалар қимматли қоғозлар бозорида ҳийла-найрангни олдини олиш ва унга йўл қўймаслик тартибини белгилайди. Шунингдек, мазкур ҳужжат орқали
битимлар тузишда иштирокчилар ва унинг ходимларига қўйиладиган талаблар, қимматли қоғозлар бозорида тақиқланган ҳаракатлар, ушбу йўналишда бўлган мажбуриятлар ва бошқа қоидалар (талаблар) асослари белгиланмоқда.
Қоидалар орқали қимматли қоғозлар бозорида ҳуқуқлари бузилган иштирокчиларни химоя қилиш, ғараз ниятида харакатларни (харакатсизликларни) амалга оширган иштирокчиларни жавобгарликка тортиш механизми ва шу йўналишда Агентликнинг ваколатлари кўрсатиб ўтилган.
Тасдиқланган ҳужжат Ўзбекистон Республикаси қимматли қоғозлар бозори шароитини янада яхшилаш, бозор иштирокчиларининг ишончини ошириш мақсадида ҳамда амалдаги қонун ҳужжатларига мувофиқ ишлаб чиқилган.

Проведена государственная регистрация Правил по предотвращению манипулирования на рынке ценных бумаг
27.05.2025
2033
В Стратегии «Узбекистан-2030» одной из целей устойчивого экономического роста определено дальнейшее повышение инвестиционной привлекательности страны, в том числе ускоренное развитие рынка ценных бумаг.
В рамках осуществляемых в нашей стране широкомасштабных реформ и в целях широкого развития рынка капитала, а также защиты интересов участников рынка, приказом директора Национального агентства перспективных проектов Республики Узбекистан (далее – Агентство) № 2 от 15 мая 2025 года утверждены «Правила по предотвращению манипулирования на рынке ценных бумаг» (далее – Правила) (зарегистрированы Министерством юстиции от 27 мая 2025 года за регистрационным номером 3625).
Правила определяют порядок предотвращения и недопущения манипуляций на рынке ценных бумаг. Также данным документом устанавливаются требования к участникам и его работникам при заключении сделок, запрещенные действия на рынке ценных бумаг, обязательства в данном направлении и основания других правил (требований).
В Правилах указаны способы защиты участников рынка ценных бумаг, чьи права нарушены, механизм привлечения к ответственности участников, совершивших действия (бездействие) из корыстных побуждений, а также полномочия Агентства в этом направлении.
Утвержденный документ разработан в целях дальнейшего улучшения условий рынка ценных бумаг Республики Узбекистан, повышения доверия участников рынка, а также в соответствии с действующим законодательством.