“Такофулни амалиётга татбиқ этиш” мавзусида тренинг
Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Тараққиёт Дастури (БМТТД) Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги (Агентлик) билан биргаликда 2025 йилнинг 25-26 июнь кунлари Тошкент шаҳрида “Такафулни амалиётга татбиқ этиш” мавзусида тренинг ташкил этди.
Тренингда суғурта бозорини тартибга солувчи орган, турли давлат ташкилотлари ҳамда Ўзбекистон суғурта соҳаси вакиллари иштирок этди. Тренингни ўтказиш учун такафул суғуртаси бўйича катта тажрибага эга индонезиялик халқаро эксперт Эрвин Ноэкман таклиф этилди. Икки кун давомида тренинг иштирокчилари такафул моделлари, меъёрий-ҳуқуқий ва шариат асослари, шартнома тузилмалари, операцион тузилма ва такафулга оид бошқа мавзулар билан танишадилар.
“Суғурта салоҳиятини ошириш Ўзбекистонда суғурта соҳаси ривожланишининг асосидир. Такафул суғуртаси Ўзбекистон аҳолисини турли хавф-хатарлардан ҳимоя қилишга қаратилган суғурта соҳасини ривожлантириш ва диверсификация қилишнинг ўзига хос ва барқарор йўлини таъминлайди, шу боис тренингда қатнашиш Ўзбекистон суғурта бозори вакиллари учун жуда фойдали ва муҳим”, – деди Агентлик Суғурта бозорини ривожлантириш бошқармаси бошлиғи Отабек Ёқубов ўз нутқида.
Тренинг Германия ҳукумати томонидан молиялаштирилган БМТ Тараққиёт дастурининг “Ўзбекистонда суғурта рискларини молиялаштириш (IRFF)” глобал лойиҳаси томонидан қўллаб-қувватланди, унинг асосий мақсади лойиҳада иштирок этаётган мамлакатларни Ўзбекистон суғурта бозорини ривожлантиришда қўллаб-қувватлаш, жумладан: суғурта сиёсатини мамлакатнинг иқтисодий ривожланиш дастурига интеграциялаш, инклюзив суғуртани ривожлантириш, суверен хавфлар, табиий офатлардан келиб чиқадиган хавфларни молиялаштириш, қўшимча инвестицияларни суғурталаш ва ҳ.к.
Маълумот учун: Такафул – ўзаро ёрдам ва ҳамкорликка асосланган, шариат тамойиллари доирасида фаолият юритувчи исломий суғурта тизими. Бу кооператив тизим бўлиб, унда иштирокчилар анъанавий суғурта моделига таянмасдан, маълум рискларга нисбатан бир-бирларини қўллаб-қувватлаш учун ўз ресурсларини бирлаштирадилар.

Тренинг на тему «Внедрение такафул на практике»
Программа развития ООН (ПРООН) совместно с Национальным агентством перспективных проектов Республики Узбекистан (Агентство) организовали тренинг на тему «Внедрение такафул на практике», который будет проходить с 25 по 26 июня 2025 года в Ташкенте.
На тренинге приняли участие представители регулятора страхового рынка, государственных учреждений и страховой отрасли Узбекистана. Для проведения тренинга был приглашен международный эксперт Эрвин Ноекман из Индонезии, имеющий большой опыт в страховании такафула во всем мире. В течение двух дней участники тренинга ознакомятся с моделями такафула, нормативно-правовыми и шариатскими рамками, структурами контрактов, операционной структурой и другими темами, связанными с такафулом.
«Наращивание потенциала является краеугольным камнем развития страховой отрасли в Узбекистане. Страхование такафул предоставляет уникальный и устойчивый способ развития и диверсификации страховой отрасли, направленный на защиту населения Узбекистана от различных рисков, поэтому участие в тренинге – очень полезно и важно для представителей страхового рынка Узбекистана», – отметил в своем выступлении начальник департамента развития рынка страхования Агентства Отабек Якубов.
Обучение поддержано глобальным проектом ПРООН «Финансирование страховых рисков (IRFF) в Узбекистане», финансируемым правительством Германии, основной целью которого является оказание поддержки странам-участницам проекта в развитии страхового рынка Узбекистана, в том числе: интеграция страховой политики в программу экономического развития страны, развитие инклюзивного страхования, финансирование суверенных рисков, рисков от стихийных бедствий, привлечение дополнительных инвестиций в страховую отрасль и т. д.
Справочно: Такафул — это система исламского страхования, основанная на взаимопомощи и сотрудничестве, действующая в рамках принципов шариата. Это кооперативная система, в которой участники объединяют свои ресурсы для поддержки друг друга в отношении определенных рисков, а не полагаются на традиционную модель страхования.