TBC Capital (Грузия) капитал бозори соҳасида “Тартибга солиш қумдони” махсус ҳуқуқий режими иштирокчиси сифатида рўйхатдан ўтказилди
2277
Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги томонидан TBC Capital (Грузия) компанияси капитал бозори соҳасида “Тартибга солиш қумдони” махсус ҳуқуқий режими иштирокчиси сифатида рўйхатдан ўтказилди.
Махсус ҳуқуқий режимда иштирок этиш глобал кастодианлар ва халқаро депозитарийлар, хорижий инвесторлар ва инвестиция воситачилари учун воситачи сифатида Ўзбекистон қимматли қоғозлар бозорига йирик миқдорда портфель инвестицияларини жалб қилиш имконини беради.
Маълумот учун: TBC Capital TBC Bank (Грузия) АЖнинг шўба корхонаси бўлиб, у ўз навбатида акциялари Лондон фонд биржасида сотиладиган TBC Bank Group PLC компаниясига 100% эгалик қилади. Сўнгги йилларда TBC Capital халқаро миқёсда юқори баҳоланди: 2025 ва 2024 йилларда Global Finance журнали уни Грузиянинг энг яхши инвестиция банки ҳамда Марказий ва Шарқий Европада облигациялар чиқаришнинг энг яхши ташкилотчиси деб тан олди, 2023 йилда эса Euromoney компанияни мамлакатнинг энг яхши инвестиция банки деб эътироф этди.

TBC Capital (Грузия) зарегистрирована в качестве участника специального правового режима «Регуляторная песочница» в сфере рынка капитала
4699
Национальным агентством перспективных проектов Республики Узбекистан компания TBC Capital (Грузия) зарегистрирована в качестве участника специального правового режима «Регуляторная песочница» в сфере рынка капитала.
Участие в специальном правовом режиме предоставляет возможность привлекать портфельные инвестиции в крупных размерах на рынок ценных бумаг Узбекистана, выступая в качестве посредника для глобальных кастодианов и международных депозитариев, иностранных инвесторов и инвестиционных посредников.
Справочно: TBC Capital является дочерней компанией АО TBC Bank (Грузия), который, в свою очередь, на 100% принадлежит TBC Bank Group PLC, чьи акции торгуются на Лондонской фондовой бирже. За последние годы TBC Capital получила высокую оценку на международном уровне: в 2025 и 2024 годах журнал Global Finance признал её лучшим инвестиционным банком Грузии и лучшим организатором выпусков облигаций в Центральной и Восточной Европе, а в 2023 году Euromoney назвал компанию лучшим инвестиционным банком страны.