Халқаро ПЛАС-Форум Digital Uzbekistan 2025
Пойтахтимизда Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси ва Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги кўмагида PLUS Group томонидан ташкил этилган Марказий Осиёдаги финтех ва электрон тижорат бўйича энг йирик тадбир – Халқаро ПЛАС-Форум Digital Uzbekistan ўз ишини бошлади.
Digital Uzbekistan 2025 форуми 2,5 мингдан ортиқ иштирокчини – Марказий Осиё ва ЕОИИ бозорларидаги асосий иштирокчилар, шунингдек, Европа, Яқин Шарқ, Жануби-Шарқий Осиё, Шимолий ва Жанубий Америкадаги ташкилотлар вакилларини жамлади.
Форумнинг стратегик мақсадларидан бири Ўзбекистон иқтисодиётини ривожлантиришга қўшимча туртки бериш, халқаро ҳамкорликни давом эттириш ва янги истиқболли йирик лойиҳаларни ишлаб чиқишдан иборат.
“Рақамли технологиялар, сунъий интеллект ва глобал геосиёсий ва иқтисодий ландшафтдаги тез ўзгаришлар даврида хусусий ва давлат секторларининг мунтазам учрашувлари мавжуд тенденциялар, муаммолар, ҳавфларни яхшироқ тушуниш ҳамда уларни бартараф этиш чораларини белгилаш имконини беради.
Ўзбекистоннинг жаҳон молия тизимига тобора кўпроқ интеграциялашуви, албатта, бизнес ва ҳукумат вакилларидан билим ва салоҳиятни оширишни талаб қилаётгани қувонарлидир.
Бугун олдимизда банк тизими, капитал бозори, суғурта сектори ва бошқа соҳаларни трансформация қилиш ва замонавий талабларга мослаштириш вазифаси турибди", – деди Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги директорининг биринчи ўринбосари Вячеслав Пак ўз нутқида.
Форум доирасида Ўзбекистон Республикаси иқтисодиётини ривожлантиришга қаратилган ўзаро ҳамкорликни йўлга қўйиш мақсадида Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги ва “PLUS Group” компанияси ўртасида ўзаро англашув меморандумини имзолаш маросими бўлиб ўтди.
Икки кун давом этадиган ПЛАС Форум панель сессияларида рақамлилаштириш, шунингдек, давлат органлари, молия сектори, чакана савдо, ИТ ва телекоммуникация соҳалари ўртасидаги ўзаро ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинади.
Шунингдек, дастурий таъминот ва ускуналарнинг етакчи етказиб берувчилари иштирокида кўргазма ташкил этилган.

В Ташкенте начал работу Международный ПЛАС-Форум Digital Uzbekistan – крупнейшее мероприятие в Центральной Азии по вопросам финтеха и электронной коммерции, организованное компанией «PLUS Group» при поддержке Национального агентства перспективных проектов и Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан.
На форуме Digital Uzbekistan 2025 собралось более 2,5 тысяч участников – представители ключевых игроков рынков стран Центральной Азии и ЕАЭС, а также организаций стран Европы, Ближнего Востока, Юго-Восточной Азии, Северной и Южной Америки.
Одной из стратегических задач Форума является придание дополнительного импульса развитию экономики Узбекистана, поддержание международного сотрудничества и развитие новых перспективных масштабных проектов.
«В эпоху цифровых технологий, искусственного интеллекта и стремительного изменения мирового геополитического и экономического ландшафта регулярные встречи частного и государственного секторов дают возможность глубже понять и осознать имеющиеся тренды, проблемы, риски и определить меры по их решению.
Отрадно, что Узбекистан все больше интегрируется в мировую финансовую систему, что безусловно требует от представителей бизнеса и государственных структур знаний и наращивания компетенций.
Сегодня перед нами стоят задачи по дальнейшей трансформации и приведению банковской системы, рынка капитала, страхового сектора и других сфер в соответствие с современными требованиями», – отметил в приветственном слове первый заместитель директора Национального агентства перспективных проектов Вячеслав Пак.
В рамках форума состоялась церемония подписания Меморандума о взаимопонимании между Национальным агентством перспективных проектов и компанией «PLUS Group» в целях взаимного сотрудничества, направленного на развитие экономики Республики Узбекистан.
В рамках двухдневного ПЛАС-Форума состоятся панельные сессии, на которых будут обсуждены вопросы цифровизации, а также взаимодействия государственных структур, финансового сектора, торгового ритейла, ИТ- и телеком-индустрии.
Кроме того, организована выставка с участием ведущих поставщиков программного обеспечения и оборудования.