Agentlik “Binance” kripto-birjasiga jarima solish to‘g‘risida qaror qabul qildi
O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligi “Litsenziyalash, ruxsat berish va xabardor qilish tartib-taomillari to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonuni (keyingi o‘rinlarda – Qonun) va O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 27 iyuldagi “O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligi faoliyatini tashkil etish to‘g‘risida”gi PQ-3150-son Qaroriga muvofiq kripto-aktivlar aylanmasi sohasini rivojlantirish hamda ushbu sohada faoliyatni litsenziyalash va ruxsat berish tartib-taomillari bo‘yicha vakolatli organ etib belgilangan.
“Kripto-aktivlar aylanmasi sohasidagi xizmatlar provayderlari faoliyatini litsenziyalash tartibi to‘g‘risida”gi Nizomga (ro‘yx. raq. 3380, 15.08.2022 y.) (keyingi o‘rinlarda – Nizom) asosan litsenziya talablari va O‘zbekiston Respublikasi hududida kripto-aktivlar aylanmasi sohasidagi xizmatlar provayderlarining faoliyati shartlari belgilanadi.
Qonun ijrosini ta’minlash maqsadida Agentlik xalqaro kripto-birjalar va boshqa elektron platformalar, shu jumladan “Binance” kripto-birjasi faoliyatini kripto-aktivlar aylanmasi sohasidagi litsenziyalash talablari va shartlariga muvofiqligini tekshirdi.
Quyidagi qonun hujjatlari buzilganligi Agentlik tomonidan aniqlandi:
– O‘zbekiston Respublikasi fuqarolariga kripto-aktivlar bilan bog‘liq operatsiyalar bo‘yicha xizmatlar ko‘rsatilganligi haqida tasdiqlangan faktlar mavjudligi;
– “Binance” platformasida operatsiyalar anonim kripto-aktivlar, shuningdek, jinoiy yo‘l orqali olingan kripto-aktivlar va mablag‘lar (o‘g‘irlik, firibgarlik va boshqalar) bilan amalga oshirilishi;
– kompaniya yuridik shaxs – O‘zbekiston Respublikasining rezidenti emasligi;
– O‘zbekiston Respublikasi hududida joylashgan serverlarda elektron platforma mavjud emasligi;
– O‘zbekiston Respublikasining kripto-aktivlar aylanmasi sohasidagi, shuningdek jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirishga, terrorizmni moliyalashtirishga va ommaviy qirg‘in qurollarini tarqatishni moliyalashtirishga qarshi kurashish, shuningdek shaxsiy ma’lumotlarni saqlash va ulardan foydalanish sohasidagi qonun hujjatlarining talablariga rioya etilmayotgani;
– xizmatlar provayderlarining ustav jamg‘armasida (kapitalida) Nizomning 9-bandi “z)” xatboshisida ko‘rsatilgan shaxslarning hamda offshor hududlarda ro‘yxatdan o‘tgan kompaniyalarning ishtirok etishiga yo‘l qo‘ymaslik haqidagi ma’lumotlarning mavjud emasligi;
– bir qismi O‘zbekiston Respublikasi tijorat bankida alohida hisobvaraqda saqlanishi zarur bo‘lgan ustav jamg‘armasi (kapitali) mavjud emasligi.
Aniqlangan qoidabuzarliklar asosida kripto-aktivlar aylanmasi sohasida litsenziyalash talablari va shartlariga rioya etilishini tekshirish bo‘yicha bayonnoma tuzilib, ko‘rib chiqish va qoidabuzarliklarni bartaraf etish choralarini ko‘rish uchun “Binance” kripto-birjasiga yuborildi.
“Binance” kripto-birjasi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi hududida faoliyatni tashkil etish, jumladan, tegishli xizmat ko‘rsatuvchi provayder litsenziyasini olish bo‘yicha tegishli choralar ko‘rilmagan.
Shu munosabat bilan, Agentlik Qonunga muvofiq bazaviy hisoblash miqdorining 300 barobariga teng jarima solish to‘g‘risida qaror qabul qilib, uni “Binance” kripto-birjasi va kompaniya ro‘yxatdan o‘tgan yurisdiksiya regulyatoriga yubordi .
Ma’lumot uchun: “Litsenziyalash, ruxsat berish va xabardor qilish tartib-taomillari to‘g‘risida”gi Qonunning 55-moddasiga muvofiq, jarima solish to‘g‘risidagi qaror yuborilgan kundan e’tiboran bir oy ichida huquqbuzar ushbu qarorda nazarda tutilgan jarima summasini ixtiyoriy ravishda to‘lashi mumkin.
Huquqbuzar tomonidan jarima summasi ixtiyoriy ravishda to‘lanmagan taqdirda, vakolatli organ jarimani undirish to‘g‘risidagi arizani sudga belgilangan tartibda besh ish kuni ichida kiritadi.
Shu bilan birga, O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligida litsenziyasiz faoliyat bilan shug‘ullanganlik uchun ma’muriy va jinoiy javobgarlik choralari belgilangan.
Agentlik O‘zbekiston Respublikasi fuqarolariga qo‘yidagilarni eslatadi:
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 3 iyuldagi “O‘zbekiston Respublikasida raqamli iqtisodiyotni va kripto-aktivlar aylanmasi sohasini rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-3832-sonli Qarorining 3-bandi “d)” xatboshisiga muvofiq, O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari va yuridik shaxslari kripto-aktivlarni sotib olish, sotish va (yoki) ayirboshlash bo‘yicha operatsiyalarni 2023 yil 1 yanvardan boshlab faqat milliy provayderlar orqali qonunchilik hujjatlarida belgilangan tartibda amalga oshiradi.

Агентством вынесено решение о наложении штрафа на крипто-биржу «Binance»
Национальное агентство перспективных проектов Республики Узбекистан в соответствии с Законом Республики Узбекистан «О лицензировании, разрешительных и уведомительных процедурах» (далее – Закон) и постановлением Президента Республики Узбекистан от 27 июля 2017 года № ПП-3150 «Об организации деятельности Национального агентства перспективных проектов Республики Узбекистан», определено уполномоченным органом по развитию сферы оборота крипто-активов, лицензированию деятельности и разрешительным процедурам в данной сфере.
Согласно Положению о порядке лицензирования деятельности провайдеров услуг в сфере оборота крипто-активов (рег. № 3380 от 15.08.2022 г.) (далее – Положение), определены лицензионные требования и условия для осуществления деятельности провайдеров услуг в сфере оборота крипто-активов на территории Республики Узбекистан.
Во исполнение Закона Агентством проведена проверка деятельности международных крипто-бирж и других электронных платформ, в том числе крипто-биржи «Binance», на соответствие лицензионным требованиям и условиям в сфере оборота крипто-активов.
Агентством выявлены следующие нарушения законодательства:
– имеются достоверно подтвержденные факты оказания гражданам Республики Узбекистан услуг по совершению операций с крипто-активами;
– на платформе «Binance» проводятся операции с анонимными крипто-активами, а также с крипто-активами и денежными средствами, полученными преступным путем (кражи, мошенничества и др.);
– компания не является юридическим лицом – резидентом Республики Узбекистан;
– отсутствует электронная платформа, размещенная на серверах, находящихся на территории Республики Узбекистан;
– не соблюдаются требования актов законодательства Республики Узбекистан в сфере оборота крипто-активов, противодействия легализации доходов, полученных от преступной деятельности, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения, а также хранения и использования персональных данных;
– отсутствует какая-либо информация касательно недопущения к руководству и к участию в уставном фонде (капитале) провайдеров услуг лиц, указанные в подпункте «з)» пункта 9 Положения, а также компаний, зарегистрированных в оффшорных зонах;
– отсутствует сформированный уставной фонд (капитала), часть которого должна резервироваться на отдельном счете в коммерческом банке Республики Узбекистан.
На основе выявленных нарушений составлен Акт проверки соблюдения лицензионных требований и условий в сфере оборота крипто-активов, который направлен крипто-бирже «Binance» для ознакомления и принятия мер по устранению нарушений.
Со стороны крипто-биржи «Binance» соответствующих мер, направленных на организацию деятельности, в том числе получения соответствующей лицензии провайдера услуг, на территории Республики Узбекистан предпринято не было.
В связи с чем, Агентством, в соответствии с Законом принято решение о наложении штрафа в размере 300 базовых расчетных величин, которое направлено крипто-бирже «Binance» и регулятору юрисдикции, в которой зарегистрирована компания.
Справочно: согласно Статье 55 Закона «О лицензировании, разрешительных и уведомительных процедурах» в течение месяца со дня направления решения о наложении штрафа, правонарушитель может добровольно уплатить сумму штрафа, предусмотренного в данном решении.
В случае неуплаты правонарушителем суммы штрафа в добровольном порядке, уполномоченный орган в течение пяти рабочих дней в установленном порядке подает в суд заявление о взыскании штрафа.
Наряду с этим, в законодательстве Республик Узбекистан за занятие и деятельностью без лицензии предусмотрены меры административной и уголовной ответственности.
Агентство напоминает гражданам Республики Узбекистан, что в соответствии с подпунктом «д» пункта 3 постановления Президента Республики Узбекистан от 3 июля 2018 года № ПП-3832 «О мерах по развитию цифровой экономики и сферы оборота крипто-активов в Республике Узбекистан» с 1 января 2023 года граждане и юридические лица Республики Узбекистан могут осуществлять операции по покупке, продаже и (или) обмену крипто-активов исключительно через национальных провайдеров услуг в порядке, установленном актами законодательства.