Istiqbolli loyihalar milliy agentligi Sug‘urta nazoratchilari xalqaro uyushmasi (IAIS) bilan hamkorlikni kengaytirmoqda
17.02.2025
3403
Istiqbolli loyihalar milliy agentligi (Agentlik) delegatsiyasining Xalqaro sug‘urta nazoratchilari uyushmasiga (IAIS) muhim tashrifi amalga oshirildi. Ta’kidlab o‘tish kerakki, mazkur tashrif O‘zbekiston sug‘urta sohasidagi vakolatli organning IAISga birinchi tashrifi hisoblanadi.
Globallashuv va iqtisodiyotning o‘zaro bog‘liqligi o‘sib borayotgan sharoitda Agentlik milliy sug‘urta bozorining barqarorligi va ishonchliligini hamda uning xalqaro tizimga qo‘shilishini ta’minlash uchun muhim choralarni ko‘rmoqda.
Bu yo‘nalishda Agentlikning Xalqaro sug‘urta nazoratchilari uyushmasi bilan hamkorligi muhim o‘rin tutadi.
Ma’lumot uchun: xalqaro sug‘urta nazoratchilari uyushmasi (IAIS) turli mamlakatlarning sug‘urta sohasidagi vakolatli va nazorat organlarinini birlashtirgan xalqaro tashkilotdir. Uyushma 1994 yilda tashkil etilgan. IAIS global sug‘urta bozorining barqarorligi va ishonchliligini ta’minlashda, shuningdek xalqaro hamkorlikni mustahkamlashda, standartlarni ishlab chiqishda va sug‘urta nazoratini takomillashtirish bo‘yicha mamlakatlarni qo‘llab-quvvatlashda muhim rol o‘ynaydi.
IAIS bosh direktori bilan uchrashuvda IAISning 2025-2029 yillarga mo‘ljallangan strategik rejasi muhokama qilindi va Agentlikka xalqaro standartlarni joriy etishda texnik yordam ko‘rsatish yuzasidan kelishuvga erishildi.
Shuningdek, IAIS qo‘mitalari rahbarlari bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvda «SOLVENCY II» – xalqaro standartini joriy etish, milliy sug‘urta bozorini tartibga solishda tavakkalchilikga asoslangan yondashuvning jihatlari ko‘rib chiqildi. Bu yondashuv tavakkalchiliklarni samarali boshqarish orqali ehtimoliy yo‘qotishlarda sug‘urta kompaniyalarining barqarorligini oshirishini ta’minlaydi.
Xalqaro amaliyotlar va standartlarni joriy etish sug‘urta xizmatlari sifatini yaxshilashga, fuqarolarning sug‘urta kompaniyalariga bo‘lgan ishonchini oshirishga, shuningdek, iqtisodiy barqarorlikni ta’minlash va milliy sug‘urta bozorining barqaror rivojlanishini qo‘llab-quvvatlashga yordam beradi.

Национальное агентство перспективных проектов расширяет сотрудничество с Международной ассоциацией страховых надзоров (IAIS)
17.02.2025
3009
Делегация Национального агентства перспективных проектов (Агентство) осуществила значимый визит в Международную ассоциацию страховых надзоров (IAIS). Следует отметить, что это первый визит страхового регулятора Узбекистана в IAIS.
В условиях глобализации и роста взаимозависимости экономик, Агентство делает важные шаги для обеспечения устойчивости и надежности национального страхового рынка и ее интеграции в мировую систему.
Важную роль в данном направлении Агентством отводится взаимодействию с Международной ассоциацией страховых надзоров.
Справочно: Международная ассоциация страховых надзоров (IAIS) — глобальная организация, которая объединяет страховые регуляторы и надзорные органы из разных стран. Ассоциация была основана в 1994 году. IAIS играет ключевую роль в обеспечении устойчивости и надежности глобального страхового рынка, а также способствует укреплению международного сотрудничества, разработке стандартов и поддержке стран в их стремлении к улучшению страхового надзора.
На встрече с генеральным директором IAIS состоялось обсуждение стратегического плана IAIS на 2025-2029 годы, а также достигнута договоренность в обеспечении технического содействия Агентству во внедрении международных стандартов.
Кроме того, на встрече с руководителями комитетов IAIS рассмотрены аспекты внедрения международного стандарта – «SOLVENCY II», риск-ориентированного подхода к регулированию национального страхового рынка, который обеспечивает более эффективное управление рисками и улучшает устойчивость страховых компаний к потенциальным угрозам.
Внедрение международных практик и стандартов позволит улучшить качество страховых услуг, повысить доверие граждан к страховым компаниям, а также способствовать экономической стабильности и устойчивому развитию национального рынка страхования.