“O‘zbekiston Respublikasi kapital bozori” V xalqaro konferensiyasida O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligi vakillari so‘zga chiqdi.
Anjumanning panel muhokamalarida O‘zbekiston, Qozog‘iston, Rossiya, Belarus, Qirg‘iziston va Armanistondan tartibga soluvchi organlar, mahalliy banklar, investisiya kompaniyalari, ishlab chiqarish korxonalari, shuningdek, xalqaro moliya institutlari, reyting agentliklari, infratuzilma kompaniyalari vakillari ishtirok etdi.
Agentlik direktorining birinchi o‘rinbosari Vyacheslav Pak o‘zining tabrik so‘zida ta’kidladi: “Ko‘pchilikka ma’lumki, joriy yilning 2 sentyabrida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Kapital bozorini rivojlantirish bo'yicha qo'shimcha chora-tadbirlar to'g'risida”gi qarori qabul qilindi”.
Davlatimiz rahbarining mazkur qarori bilan soliq imtiyozlari, minoritar aksiyadorlar huquqlarini himoya qilish va institutsional islohotlarni amalga oshirish, bozor ishtirokchilari uchun ortiqcha talablarni istisno qilishni hamda “Tartibga solish qumdoni” maxsus rejimini nazarda tutuvchi qator normalar va kapital bozorini rivojlantirishning 2023-2025-yillarga mo‘ljallangan “Yo‘l xaritasi” tasdiqlandi.
Albatta, mazkur qarorning qabul qilinishi O‘zbekistonda bozor islohotlarini yanada chuqurlashtirilayotgani, investitsiyalarni jalb etishning zamonaviy shakl va usullari joriy etilayotgani, mustaqil tartibga soluvchi organ yaratilayotgani haqida dalolat berib, eng muhimi, davlat rahbari muhtaram Shavkat Miromonovich Mirziyoyevning fuqarolar farovonligini oshirish yo’lida kapital bozorini isloh qilish va rivojlantirishdagi kuchli siyosiy irodasini yana bir bor tasdiqlaydi.

Представители Агентства приняли участие на V международной конференции «Рынок капитала Республики Узбекистан»
07.09.2023
5609
Представители Национального агентства перспективных проектов Республики Узбекистан выступили на V международной конференции «Рынок капитала Республики Узбекистан».
На панельных дискуссиях конференции приняли участие представители регуляторов, локальных банков, инвестиционных компаний, производственных предприятий, а также международных финансовых институтов, рейтинговых агентств, инфраструктурных компаний из Узбекистана, Казахстана, России, Белоруссии, Киргизии и Армении.
В своем приветственном слове первый заместитель директора Агентства Вячеслав Пак отметил:
«Как уже многим известно, 2 сентября текущего года принято постановление Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по развитию рынка капитала».
Данным постановлением главы государства утверждены ряд норм и Дорожная карта по развитию рынка капитала на 2023-2025 годы, которые предусматривают налоговые льготы, меры по защите прав миноритариев и институциональным преобразованиям, исключению избыточных требований для участников рынка, и одно из главных нововведений - «Регуляторную песочницу».
Безусловно, принятие данного постановления еще раз подтверждает приверженность Узбекистана к проведению дальнейших рыночных реформ, внедрению современных форм и методов привлечения инвестиций, созданию независимого регулятора, и самое важное, наличие сильной политической воли Президента нашей страны – уважаемого Шавката Миромоновича Мирзиёева к реформированию и развитию рынка капитала для повышения благосостояния граждан».
Отметим, что это первое участие Национального Агентства перспективных проектов в публичном мероприятии в качестве регулятора рынка капитала Республики Узбекистан.