Simpoziumda FATFning 2022 va 2023 yillar uchun o‘zaro baholash hisobotlarida belgilangan 15-Tavsiyani amalga oshirishdagi kamchiliklar, xususan virtual aktivlar va virtual aktivlar bo‘yicha xizmat ko‘rsatuvchi provayderlar tomonidan yuzaga keladigan xavflarni baholash, virtual aktivlar bo‘yicha xizmat ko‘rsatuvchi provayderlarni identifikatsiyalash, litsenziyalash, ro‘yxatdan o‘tkazish, nazorat qilish va qo‘llash masalalari ko‘rib chiqildi.
Bundan tashqari, virtual aktivlar sektorini tartibga solish, FATF yo‘l qoidasi implementatsiyasining o‘ziga xos jihatlari va texnik yordam ko‘rsatish bilan bog‘liq masalalar muhokama qilindi.

Сотрудники Агентства приняли участие в симпозиуме Контактной группы ФАТФ по виртуальным активам
Сотрудники Национального агентства перспективных проектов приняли участие в симпозиуме Контактной группы ФАТФ по виртуальным активам.
На симпозиуме были рассмотрены недостатки по выполнению требований Рекомендации 15, указанные в отчетах взаимной оценки ФАТФ за 2022 и 2023 годы, в частности, по оценке рисков, исходящих от виртуальных активов и провайдеров услуг виртуальных активов, проведению идентификации, лицензирования, регистрации провайдеров услуг виртуальных активов, надзору и правоприменению.
Кроме того, были обсуждены вопросы по регулированию сектора виртуальных активов, особенностям имплементации "дорожного правила" ФАТФ, а также оказания технического содействия.