2024 yil 20 yanvarda “КорпИнфо” telegram-kanalida (5488 obunachi) “Mulkdor va tartibga soluvchi vazifalarining ajratilganligi prinsipini qo‘llash” nomli material e’lon qilindi. Unda muallif Istiqbolli loyihalar milliy agentligining (keyingi o‘rinlarda Agentlik deb yuritiladi) “Fond bozorining axborot resurs markazi” DUK ga nisbatan funksiyalarining qonuniyligi mavzusini ko‘targan.
Xususan, muallif O‘zbekiston Respublikasining “Davlat mulkini boshqarish to‘g‘risida”gi Qonunining 12-moddasini keltirib o‘tadi, unga ko‘ra davlat ishtirokidagi korxonalarga nisbatan bir vaqtning o‘zida ham mulkdorning, ham tartibga soluvchining vazifalarini bajarishga yo‘l qo‘yilmaydi.
Shunigdek, muallif “Fond bozorining axborot resurs markazi” DUK ga "mos keluvchi" harakat variantlarini ovoz berish orqali tanlash uchun kanal auditoriyasiga havola etadi.
Agentlik ushbu materialni dezinformativ deb hisoblaydi.
Avvalambor, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023 yil 2 sentabrdagi “Kapital bozorini rivojlantirishning qo‘shimcha chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-291-son qaroriga asosan kapital bozorini, shu jumladan qimmatli qog‘ozlar savdosining tashkilotchilari va Qimmatli qog‘ozlar markaziy depozitariysi faoliyatini tartibga solish, korporativ boshqaruvni rivojlantirish, shuningdek, sug‘urta tashkilotlari faoliyati ustidan nazoratni amalga oshirish bo‘yicha funksiya va vakolatlari Agentlikka o‘tkazilib, Agentlik ushbu sohalarda tartibga solish, litsenziyalash va ruxsat berish tartib-taomillarini amalga oshirish bo‘yicha vakolatli organ etib belgilandi.
Bundan tashqari, mazkur Qarorga muvofiq, Agentlik ayni paytda “Fond bozorining axborot resurs markazi” DUK ning yagona ishtirokchisi hisoblanadi.
Shu bilan birga, maqsadi qimmatli qog‘ozlar bozori sohasidagi munosabatlarni tartibga solishdan iborat bo‘lgan “Qimmatli qog‘ozlar bozori to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi qonunida qimmatli qog‘ozlar bozori ishtirokchilari – qimmatli qog‘ozlarning emitentlari, qimmatli qog‘ozlarning egalari, investorlar, qimmatli qog‘ozlar bozorining professional ishtirokchilari, shuningdek birjalar (litsenziyalanuvchi faoliyat turi) va qimmatli qog‘ozlar markaziy depozitariysi hamda qimmatli qog‘ozlar bozorining professional ishtirokchilari – qimmatli qog‘ozlar bozorida professional faoliyatni amalga oshiruvchi (qimmatli qog‘ozlarni chiqarish, joylashtirish va ularning muomalasi bilan bog‘liq xizmatlar ko‘rsatish bo‘yicha litsenziyalanadigan yoki vakolatli organni xabardor qilish tartibida amalga oshiriladigan faoliyat turi) yuridik shaxs deb belgilangan.
Shuni ta’kidlash joizki, “Fond bozorining axborot resurs markazi” DUK faoliyati yuqorida ko‘rsatilgan ta’riflarning birortasiga ham to‘g‘ri kelmaydi, litsenziyalanadigan faoliyat turiga kirmaydi va qimmatli qog‘ozlar bozori sohadasigi vakolatli organ tomonidan tartibga solinmaydi..
Shunday qilib, Agentlik va “Fond bozorining axborot resurs markazi” DUK o‘rtasida manfaatlar to‘qnashuvi belgilari mavjud emas, va bunda “Davlat mulkini boshqarish to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonunning 12-moddasini qo‘llash noo‘rin.
Shu munosabat bilan, Agentlik mazkur materialni dezinformativ, jamoatchilikka noto‘g‘ri ma’lumot beruvchi deb hisoblaydi va “Ommaviy axborot vositalari to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonunining 34-moddasiga muvofiq raddiya e’lon qilingan holda o‘chirib tashlanishi lozim deb hisoblaydi.

Официальная позиция Агентства относительно публикации "КорпИнфо"
20 января 2024 года на телеграм-канале “КорпИнфо” (5 488 подписчиков) был опубликован материал под названием «Применение принципа раздельности функций собственника и регулятора», в котором автор поднял вопрос правомерности осуществления функций Национального агентства перспективных проектов (далее – Агентство) относительно ГУП «Информационно-ресурсный центр фондового рынка».
В частности, автор ссылается на статью 12 Закона Республики Узбекистан «Об управлении государственным имуществом», в соответствии с которой не допускается в отношении предприятий с участием государства одновременное выполнение функций как собственника, так и регулятора.
Далее автор выставляет на всеобщее голосование среди аудитории канала варианты действий, «более подходящие» в случае с ГУП «Информационно-ресурсный центр фондового рынка».
Агентство считает данный материал некорректным и дезинформирующим.
Так, согласно постановлению Президента Республики Узбекистан от 2 сентября 2023 года № ПП-291 «О дополнительных мерах по развитию рынка капитала» функции и полномочия по регулированию рынка капитала, включая деятельность организаторов торгов ценными бумагами и Центрального депозитария ценных бумаг, развитию корпоративного управления переданы Агентству  с определением его уполномоченным органом по осуществлению регулирования, лицензирования, разрешительных процедур в данных сферах.
Кроме того, согласно данному постановлению в настоящее время Агентство является единственным участником ГУП «Информационно-ресурсный центр фондового рынка».
Вместе с тем, в Законе Республики Узбекистан «О рынке ценных бумаг», целью которого является регулирование отношений в области рынка ценных бумаг, определяются участники рынка ценных бумаг – эмитенты ценных бумаг, владельцы ценных бумаг, инвесторы, профессиональные участники рынка ценных бумаг, а также биржи (лицензируемый вид деятельности) и Центральный депозитарий ценных бумаг, и профессиональные участники рынка ценных бумаг – юридическое лицо, которое осуществляет профессиональную деятельность на рынке ценных бумаг (лицензируемый или осуществляемый в уведомительном порядке вид деятельности по предоставлению услуг, связанных с выпуском, размещением и обращением ценных бумаг).
При этом следует отметить, что деятельность ГУП «Информационно-ресурсный центр фондового рынка» не подпадает ни под одно из вышеуказанных определений, не является лицензируемым видом и, соответственно, не подпадает под регулирование уполномоченного органа в сфере рынка ценных бумаг.
Таким образом, между Агентством и ГУП «Информационно-ресурсный центр фондового рынка» отсутствуют признаки конфликта интересов, и статья 12 Закона Республики Узбекистан «Об управлении государственным имуществом» в данном случае не применима.
В этой связи Агентство считает данную публикацию некорректной, дезинформирующей общество и подлежащей удалению с опубликованием опровержения в соответствии со статьей З4 Закона Республики Узбекистан «О средствах массовой информации».