Qimmatli qog‘ozlar bozorida anderrayting faoliyati to‘g‘risidagi nizom tasdiqlandi
“O‘zbekiston-2030” Strategiyasida barqaror iqtisodiy o‘sish maqsadlaridan biri sifatida mamlakatning investitsiyaviy jozibadorligini yanada oshirish, jumladan, qimmatli qog‘ozlar bozorini jadal rivojlantirish belgilangan.
Mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar doirasida hamda kapital bozorini keng rivojlantirish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligi tomonidan Qimmatli qog‘ozlar bozorida anderrayting faoliyati to‘g‘risidagi nizom (keyingi o‘rinlarda – “Nizom”) tasdiqlandi va O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi tomonidan 2025 yil 28 fevralda 3610-son ro‘yxat raqami orqali ro‘yxatga olingan.
Nizom bilan qimmatli qog‘ozlar bozorida anderrayting faoliyatini amalga oshirish tartibi, shuningdek, qimmatli qog‘ozlarni chiqarish va (yoki) joylashtirishda emitent va anderrayterning o‘zaro munosabatlari asoslari belgilanmoqda.
Nizom bilan quyidagi asosiy qoidalar belgilanadi:
• anderrayting faoliyati va uni tashkil etish tartibi;
• anderrayterlarning vaqtinchalik birlashmasi;
• anderrayting xizmatlari ko‘rsatish to‘g‘risidagi shartnoma;
• anderrayter faoliyatini nazorat qilish.
Nizomga muvofiq, anderrayting faoliyati investitsiya vositachilari va tijorat banklari tomonidan amalga oshiriladi.
Bunda, anderrayting faoliyatini amalga oshirish uchun:
• investitsiya vositachilari qimmatli qog‘ozlar bozorini tartibga solish bo‘yicha vakolatli davlat organi tomonidan berilgan investitsiya vositachisi sifatida faoliyatni amalga oshirish huquqini beruvchi litsenziyaga;
• tijorat banklari esa O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki tomonidan berilgan bank faoliyatini amalga oshirish huquqini beruvchi litsenziyaga ega bo‘lishi lozim.
Emitent va anderrayter o‘rtasidagi qimmatli qog‘ozlarni joylashtirish jarayonidagi o‘zaro munosabatlar ular o‘rtasida tuzilgan anderrayting xizmatlarini ko‘rsatish to‘g‘risidagi shartnoma bilan belgilanadi.

Утверждено Положение об андеррайтинговой деятельности на рынке ценных бумаг
В Стратегии «Узбекистан-2030» одной из целей устойчивого экономического роста определено дальнейшее повышение инвестиционной привлекательности страны, в том числе ускоренное развитие рынка ценных бумаг.
В рамках проводимых широкомасштабных реформ в стране и в целях совершенствования рынка капитала Национальным агентством перспективных проектов Республики Узбекистан разработано и утверждено Положение об андеррайтинговой деятельности на рынке ценных бумаг, зарегистрированное Министерством юстиции Республики Узбекистан 28 февраля 2025 года за № 3610, (далее – Положение).
Положением определяется порядок осуществления андеррайтинговой деятельности на рынке ценных бумаг, а также основы взаимоотношений эмитента и андеррайтера при выпуске и (или) размещении ценных бумаг.
Документ устанавливает такие основные положения, как:
• андеррайтинговая деятельность и порядок ее организации;
• временное объединение андеррайтеров;
• договор об оказании андеррайтинговых услуг;
• контроль за деятельностью андеррайтера.
Так, согласно положению, андеррайтинговая деятельность осуществляется инвестиционными посредниками и коммерческими банками.
Для осуществления андеррайтинговой деятельности:
• инвестиционные посредники должны иметь лицензию на осуществление деятельности в качестве инвестиционного посредника, выдаваемую уполномоченным государственным органом по регулированию рынка ценных бумаг;
• коммерческие банки – лицензию на осуществление банковской деятельности, выдаваемую Центральным банком Республики Узбекистан.
Взаимоотношения эмитента и андеррайтера в процессе размещения ценных бумаг определяются заключаемым между ними договором об оказании услуг андеррайтинга.