“Davlat fuqarolik xizmati to‘g‘risida”gi Qonun mazmun-mohiyatiga ba-ishlangan o‘quv seminari
Istiqbolli loyihalar milliy agentligi tashabbusi bilan Agentlik hodimlari uchun O‘zbekiston Respublikasi “Davlat fuqarolik xizmati to‘g‘risida”gi Qonuni mazmun-mohiyati to‘g‘risida o‘quv seminari tashkil etildi. Seminarni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat xizmatini rivojlantirish agentligi yetakchi inspektori Boburmirzo Ismoilov olib bordi.
Davlatimiz rahbari tomonidan 2022 yil 8 avgustda qabul qilingan “Davlat fuqarolik xizmati to‘g‘risida”gi Qonun tanlov asosida ishga qabul va kadrlar rotatsiyasi, qolaversa, tadbirkorlik qilish, xorijda hisobraqam ochish va manfaatlar to‘qnashuvini taqiqlash, daromadlar va mol-mulkni majburiy deklaratsiyalash va boshqa muhim masalalarni nazarda tutadi.
Davlat fuqarolik xizmati sohasidagi munosabatlarni tartibga soluvchi umumiy qoidalar, davlat fuqarolik xizmatini tartibga solishda davlat organlarining asosiy vazifa va vakolatlari, Davlat fuqarolik xizmatchilarining maqomi, huquq va majburiyatlari, huquqiy va ijtimoiy himoyasining kafolatlari, Davlat fuqarolik xizmatiga kirish, uni o‘tash va tugatish asoslari mavzulari seminar doirasida muhokama qilindi.
Shuningdek, davlat fuqarolik xizmatining asosiy prinsiplari, davlat fuqarolik xizmatini tashkil etish va uni o‘tashning xususiyatlari, davlat fuqarolik xizmatchisining ijtimoiy himoyasi kabi mavzularga alohida to‘xtalib o‘tildi.

Учебный семинар по разъяснению сути и значения Закона Республики Узбекистан «О государственной гражданской службе»
27.03.2023
4442
По инициативе Национального агентства перспективных проектов для сотрудников Агентства организован учебный семинар по разъяснению сути и значения Закона Республики Узбекистан «О государственной гражданской службе». Семинар провел ведущий инспектор Агентства развития государственной службы при Президенте Республики Узбекистан Бобурмирзо Исмоилов.
Закон «О государственной гражданской службе», принятый главой нашего государства 8 августа 2022 года, предусматривает прием на работу и ротацию кадров на основе конкурса, а также предпринимательскую деятельность, открытие счета за границей и запрет конфликта интересов, обязательное декларирование доходов и имущества и другие важные вопросы.
В рамках семинара обсуждались общие правила, регулирующие отношения в сфере государственной гражданской службы, основные задачи и полномочия государственных органов в регулировании государственной гражданской службы, статус, права и обязанности государственных гражданских служащих, гарантии правовой и социальной защиты, основы вступления, прохождения и прекращения государственной гражданской службы и другие вопросы.
Спикер отдельно остановился на разъяснении основных принципов государственной гражданской службы, особенностей организации государственной гражданской службы и ее прохождения, социальной защиты государственного гражданского служащего.