O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining «O‘zbekiston Respublikasida elektron tijorat sohasini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi 885-son qarori qabul qilindi
27.12.2024
7028
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023 yil 30 noyabrdagi «Raqamli mahsulotlar (xizmatlar) iste’molchilari hukuqlarini himoya qilish va raqamli texnologiyalar vositasida sodir etiladigan hukuqbuzarliklarga qarshi kurashishni kuchaytirish choralari to‘g‘risida»gi PQ-381-son qaroriga muvofiq O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligi (keyingi urinlarda – Agentlik) elektron tijoratni tartibga solish va rivojlantirish sohasida vakolatli organ etib belgilangan.
Shu bois, elektron tijorat sohasini tartibga soluvchi normativ-huquqiy hujjatlarni takomillashtirish, ushbu sohada qulay shart-sharoitlarni yaratish, sohani rivojlantirish, jumladan, zamonaviy logistika infratuzilmasiga ega milliy elektron tijorat makonini shakllantirish, bozor ishtirokchilarining huquq va manfaatlarini himoya qilish maqsadida joriy yilning 26 dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining «O‘zbekiston Respublikasida elektron tijorat sohasini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi 885-son qarori qabul qilindi.
Mazkur qaror bilan, jumladan, sohani tartibga solish, ushbu yo‘nalishda faoliyat yuritayotgan tadbirkorlik subyektlarini ular tomonidan ko‘rsatilayotgan xizmatlar va faoliyati asosida tasniflash hamda ushbu sohada to‘liq statistik ma’lumotlarni to‘plash maqsadida milliy qonunchilikka mazkur sohada yangi tushuncha va atamalar kiritilmoqda.
Shuningdek, qaror bilan:
– elektron tijorat operatorlari (elektron savdo platformasi, buyurtmalar agregatori va raqamli striming xizmati operatorlari) sifatida faqat yuridik shaxslar – O‘zbekistan Respublikasi rezidentlari faoliyat yuritishi mumkinligi;
– elektron shartnoma yoki bitimlar orqali hech qanday majburiyatlar olmaydigan, foydalanuvchilarga uzining axborot resursi yoki platformasi orqali tovar (ish, xizmat) hamda raqamli mahsulotlar haqida ma’lumot yoki axborot berish bilan cheklanadigan yuridik shaxs va (yoki) yakka tartibdagi tadbirkor elektron tijorat operatori hisoblanmasligi belgilangan.
Shu bilan birga, 2025 yil 1 iyuldan boshlab:
– elektron tijorat operatorlari faoliyatini amalga oshirish uchun xabardor qilish tartibi joriy qilinmoqda, shuningdek, mazkur yo‘nalishda tegishli talab va shartlar kiritilib, elektron tijorat subyektlari reyestrini yuritish tartibi;
– elektron tijorat operatorlari, elektron tijoratda sotuvchi bo‘lgan yuridik shaxslar, yakka tartibdagi tadbirkorlar, shuningdek, elektron tijoratda sotuvchi yoki buyurtma asosida tovarlarni (ishlarni, xizmatlarni) yetkazib beruvchi yoxud yo‘lovchilarni yengil avtotransport vositalarida tashish faoliyatini amalga oshiruvchi o‘zini uzi band qilgan shaxslar (keyingi urinlarda – o‘zini o‘zi band qilgan shaxslar) elektron tijorat doirasida hisob-kitoblarni faqat alohida bank hisobvaraqlaridan foydalangan holda amalga oshirishlari;
– o‘zini o‘zi band qilgan shaxslarning elektron tijorat doirasidagi faoliyati natijasida pul mablag‘lari tarzida olingan daromadlari o‘zini o‘zi band qilgan shaxslarning bank kartasi biriktirilgan alohida bank hisobvarag‘ida hisobga olinishi;
– o‘zini o‘zi band qilgan shaxsning alohida bank hisobvarag‘iga tushadigan mablag‘lar summasi tovarlarni (ishlarni, xizmatlarni) sotishdan olingan daromadlarni aniqlashda o‘zini o‘zi band qilgan shaxsni aylanmadan olinadigan soliqni to‘lovchi sifatida tan olish uchun foydalanilishi lozimligi keltirilgan.
Shuni ta’kidlash joizki, ushbu qaror, bilan Agentlik tomonidan xalqaro tajribani o‘rgangan holda hamda mahalliy bozorni tahlili qilish natijasida aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish maqsadida, quyidagilar belgilanmoqda:
a) buyurtma asosida tovarlar (ishlar, xizmatlar) yetkazib beruvchi yoki yulovchilarni yengil avtotransport vositalarida tashish faoliyatini amalga oshiruvchi o‘zini o‘zi band qilgan shaxslarga, istisno tariqasida:
– tovarlar (ishlar, xizmatlar) yetkazib beruvchisi yoki elektron tijorat subyektining hisobvarag‘iga mablag‘larni keyinchalik inkassatsiya uchun hisobdan chiqarish uchun o‘zini o‘zi band qilgan shaxsning alohida bank hisobvarag‘iga mablag‘larni oldindan joylashtirishga;
– yetkazib berilgan tovarlar (ishlar, xizmatlar) uchun to‘lov sifatida naqd pul qabul qilishga, bunda alohida bank hisobvarag‘idan tovarlar (ishlar, xizmatlar) yetkazib beruvchisiga o‘tkazilgan mablag‘larga teng mikdorda nakd pulni inkassatsiya qilmasdan o‘z ixtiyorida qoldirishga ruxsat berish;
b) elektron savdo platformalari orqali tovarlarni eksport qilishda yuridik shaxslarga, yakka tartibdagi tadbirkorlarga va o‘zini o‘zi band qilgan shaxslarga elektron savdo platformalari, xususan, xorijiy elektron savdo platformalari orqali sotilgan tovarlarni kuryerlik va pochta jo‘natmalari orqali xorijiy davlatlardagi o‘z xaridorlariga, shu jumladan, tashqi savdo operatsiyalarining yagona elektron axborot tizimida shartnomalarni ruyxatdan utkazmasdan yuborishga ruxsat berilishi belgilangan.
Bunda elektron savdo platformalari O‘zbekiston Respublikasi Soliq, qo‘mitasi hamda Iqtisodiyot va moliya vazirligi huzuridagi Bojxona qo‘mitasi axborot tizimlari bilan belgilangan tartibda integratsiya qilinishi lozim.
Bundan tashqari, qaror bilan amaldagi qonunchilik hujjatlariga, shuningdek, mazkur sohani to‘liq yoki qisman tartibga soluvchi boshqa normativ-huquqiy hujjatlarga tegishli qo‘shimcha va o‘zgartirishlar kiritilishi yuzasidan topshiriqlar begilangan.

Принято Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан №885 «О мерах по дальнейшему развитию сферы электронной коммерции в Республике Узбекистан»
27.12.2024
6363
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 30 ноября 2023 года «О мерах по усилению защиты прав потребителей цифровой продукции (услуг) и борьбы с правонарушениями, совершаемыми посредством цифровых технологий» Национальное агентство перспективных проектов Республики Узбекистан (далее - Агентство) определено уполномоченным органом в области регулирования и развития электронной коммерции.
В связи с чем, в целях совершенствования нормативно-правовых документов, регулирующих сферу электронной коммерции, создания благоприятных условий и развития данной сферы, в том числе формирования национального пространства электронной коммерции с современной логистической инфраструктурой, защиты прав и интересов участников рынка, 26 декабря текущего года принято постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан № 885 «О мерах по дальнейшему развитию сферы электронной коммерции в Республике Узбекистан».
Данным постановлением в национальное законодательство вводятся новые понятия и термины в целях регулирования сферы, классификации хозяйствующих субъектов предпринимательства, осуществляющих деятельность в этом направлении, исходя из предоставляемых ими услуг и видов деятельности, а также сбора полных статистических данных в этой сфере.
Также, постановлением определяется следующее:
– операторами электронной коммерции (операторы электронной торговой платформы, агрегатора заказов и цифрового стримингового сервиса) могут являться исключительно юридические лица - резиденты Республики Узбекистан.
– юридическое лицо и (или) индивидуальный предприниматель, предоставляющий пользователям посредством своего информационного ресурса или площадки сведения или информацию о товаре (работе, услуге), цифровом продукте, не обремененный какими-либо обязанностями по заключению электронных договоров или электронных сделок, не является субъектом электронной коммерции.
Вместе с тем установлено, что с 1 июля 2025 года:
– вводится уведомительный порядок для осуществления деятельности операторов электронной коммерции, а также устанавливаются соответствующие требования и условия, включая порядок ведения реестра субъектов электронной коммерции;
– операторы электронной коммерции, юридические лица, индивидуальные предприниматели, являющиеся продавцами в электронной коммерции, а также самозанятые лица, являющиеся продавцами в электронной коммерции, либо осуществляющие доставку товаров (работ, услуг) на основе заказа, либо осуществляющие перевозку пассажиров легковыми автотранспортными средствами (далее – самозанятые лица), осуществляют денежные расчеты в рамках электронной коммерции, исключительно с применением отдельных банковских счетов;
– доходы самозанятого лица в виде денежных средств, полученные в рамках электронной коммерции, подлежат учету на отдельном банковском счете, к которому прикрепляется банковская карта самозанятого лица;
– сумма денежных средств, поступающая на отдельный банковский счет самозанятого лица, используется при определении дохода от реализации товаров (работ, услуг) для признания самозанятого лица плательщиком налога с оборота.
Следует отметить, что в целях устранения недостатков, выявленных Агентством на основе изучения международного опыта и анализа местного рынка, данным постановлением определяется следующее:
а) для осуществления деятельности в сфере электронной коммерции разрешается, в порядке исключения, самозанятым лицам, осуществляющим доставку товаров (работ, услуг) на основе заказа, либо перевозку пассажиров легковыми автотранспортными средствами:
– предварительно депонировать денежные средства на отдельных банковских счетах самозанятого лица для их последующего списания в счет инкассации средств на счет поставщика товаров (работ, услуг) или субъекта электронной коммерции;
– принимать наличные денежные средства в счет оплаты за доставляемые товары (работы, услуги). При этом разрешается оставлять в распоряжении самозанятого лица наличные денежные средства на сумму, равную перечисленной поставщику товаров (услуг) с отдельного банковского счета, без инкассирования.
6) для экспорта товаров через электронные торговые платформы юридическим лицам, индивидуальным предпринимателям и самозанятым лицам разрешается осуществлять отправку товаров, реализованных посредством электронных торговых платформ, курьерскими и почтовыми отправлениями их покупателям в зарубежных странах, в том числе без регистрации контрактов в Единой электронной информационной системе внешнеторговых операций.
При этом, электронные торговые платформы должны осуществить интеграцию с информационными системами Налогового комитета Республики Узбекистан и Таможенного комитета при Министерстве экономики и финансов Республики Узбекистан.
Кроме того, данным постановлением предусмотрены поручения о внесении соответствующих изменений и дополнений в действующие законодательные акты, а также в другие нормативно-правовые документы, которые полностью или частично регулируют данную сферу.