Fuqarolarning sug‘urta tovonini to‘lash bo‘yicha murojaatlari bilan ishlarni takomillashtirish
O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligida sug‘urta tashkilotlari vakillari ishtirokida fuqarolarning murojaatlari bilan ishlarni takomillashtirishga bag‘ishlangan uchrashuv tashkil etildi.
2024 yilning I-choragida jismoniy va yuridik shaxslardan jami 1 592 ta murojaatlar ro‘yxatga olingan bo‘lib, shundan 16 tasi yuridik shaxslar va 1 576 ta jismoniy shaxslardan. Murojaatlarni 828 tasi ixtiyoriy sug‘urtaga, 742 tasi majburiy sug‘urta turlari va 22 tasi esa boshqa masalalarga oid.
Agentlik aralashuvi bilan sug‘urta tashkilotlari tomonidan 604 ta murojaat ijobiy xal qilingan bo‘lib, o‘z vaqtida to‘lanmasdan kelinayotgan holatlar bo‘yicha 9, 9 mlrd. so‘m miqdorida sug‘urta qoplamasi to‘lab berilishi ta’minlandi. Murojaatlarning 673 tasi dagi masala va muammolar yuzasidan esa huquqiy tushuntirishlar berildi va qolgan 305 ta murojaatlar ko‘rib chiqish jarayonida.
Yig‘ilishda sug‘urta tashkilotlarida fuqarolar va yuridik shaxslarning murojaatlari bilan ishlash holati tanqidiy ko‘rib chiqildi. Xususan, Agentlik vakillari sug‘urta tashkilotlari faoliyatini o‘rganish natijasida sug‘urtalovchilar va fuqarolar o‘rtasidagi nizolarni hal etishda tizimli muammolar mavjudligi, jumladan, arizalarni ko‘rib chiqish va sug‘urta tovonini to‘lashda kechikishlar mavjudligini alohida ta’kidladilar. Shu munosabat bilan, bir qator sug‘urta tashkilotlari rahbarlarining muammolarni bartaraf etish yuzasidan ko‘rilayotgan chora-tadbirlar to‘g‘risida axboroti tinglandi.
2024 yil 1 mart kuni qabul qilingan “Sug‘urta xizmatlari bozorini yanada rivojlantirishning kompleks chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti qarori talablariga muvofiq Agentlik tomonidan sug‘urta da’volari ijrosi yuzasidan elektron monitoring tizimi yuritilib, mazkur tizim majburiyatlarni o‘z vaqtida bajarmaslik holatlarini tezkorlik bilan aniqlaydi.
Sug‘urta tashkilotlari vakillari belgilangan muddatda ko‘rib chiqilmagan yoki to‘lanmagan har bir sug‘urta da’vosi uchun sug‘urta tashkilotiga jarima undirilishi haqida ogohlantirildi. Shuningdek, fuqarolarning murojaatlari bilan bog‘liq ishlar tashkilot darajasida, ya’ni tartibga soluvchi organgacha yetkazilmasdan, tezkorlik bilan hal etish zarurligi ta’kidlandi.
Shu bilan birga, sug‘urta xizmatlari sifati bo‘yicha sug‘urta tashkilotlari faoliyati reytingi yuritilishi bo‘yicha tushuntirishlar berildi.

Совершенствование работы с обращениями граждан по выплате страховых возмещений
В Национальном агентстве перспективных проектов Республики Узбекистан состоялась встреча с представителями страховых организаций, посвященная обсуждению совершенствования работы с обращениями граждан.
Справочно: За первые три месяца 2024 года поступило всего 1592 обращения от физических и юридических лиц, из них 16 – от юридических лиц и 1576 – от физических лиц. 828 обращений касаются добровольного страхования, 742 – обязательных видов страхования, 22 – других вопросов.
В результате вмешательства Агентства, 604 обращения решены положительно, предоставлено страховое покрытие в размере 9,9 млрд. сумов по случаям несвоевременной выплаты, по 673 обращениям даны разъяснения, остальные 305 обращений находятся на стадии рассмотрения.
На встрече было критически рассмотрено состояние работы с обращениями граждан и юридических лиц в страховых организациях. В частности, представители Агентства подчеркнули, что изучение работы страховых организаций выявило наличие системных проблем в урегулировании споров между страховщиками и гражданами, включая наличие фактов затягивания рассмотрения обращений и выплат страховых возмещений. В этой связи, заслушана информация руководителей ряда страховых организаций о принимаемых мерах по устранению проблем.
В соответствии с требованиями постановления Президента Республики Узбекистан «О комплексных мерах по дальнейшему развитию рынка страховых услуг», принятому 1 марта 2024 года, Агентством ведется электронная система контроля исполнения страховых претензий, позволяющая оперативно выявлять факты несвоевременного выполнения обязательств. Представители страховых организаций предупреждены, что за каждое необработанное или невыплаченное в установленный срок страховое возмещение на страховую организацию будет налагаться штраф. Также им указано на необходимость оперативного разрешения обращений граждан на уровне компании, не доводя вопроса до регулятора.
Кроме того, были даны разъяснения по вопросам формирования рейтинга деятельности страховых организаций по качеству страховых услуг.