O‘zbekistonda islom moliyasi va sukuk/yashil sukuk mavzusida trening
Toshkentda Istiqbolli loyihalar milliy agentligi (Agentlik), Islom taraqqiyot banki, BMTTD hamda Istanbul Xususiy sektorni rivojlantirish xalqaro markazi (ICPSD) hamkorligida tashkil etilgan O‘zbekistonda islom moliyasi va sukuk/yashil sukuk bo‘yicha ikki kunlik trening o‘z ishini boshladi.
Islom taraqqiyot banki instituti va BMTTD Istanbul xususiy sektorni rivojlantirish xalqaro markazi ekspertlari va maslahatchilari tadbirda ma’ruza qiladilar. Treningda O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vazirligi, Adliya vazirligi, Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi, Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi, Markaziy bank vakillari ishtirok etmoqda.
Ushbu treningdan ko‘zlangan asosiy maqsad – hukumat vakillari va boshqa manfaatdor tomonlarning islom moliyasi, uning roli, ahamiyati va moliyaviy barqarorlikning asosiy tamoyillari haqida xabardorligini oshirishdan iborat.
“Agentlik yashil sukukni muvaffaqiyatli ishga tushirish va ishlatish uchun shart-sharoitlar yaratishga qaratilgan qator chora-tadbirlarni amalga oshirmoqda. Jumladan, yashil sukukning chiqarilishi va muomalasini tartibga solish bo‘yicha meyoriy-huquqiy bazani yaratish, ilg‘or tajriba va standartlarni o‘rganish va qo‘llash maqsadida xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, shuningdek, mahalliy va xalqaro sarmoyadorlarning xabardorligi va ishonchini oshirish bo‘yicha ishlar olib borilmoqda”, - deya ta’kidladi o‘z nutqida S. Xudayberdiyev, Agentlikning Kapital bozorini rivojlantirish departamenti boshlig‘i v. b.
Ishtirokchilarga islom moliyasi va sukuk/yashil sukuk sohasidagi asosiy tushunchalar, ilg‘or xalqaro tajribalar va so‘nggi ishlanmalar, sukuk va yashil sukukning o‘ziga xos xususiyatlari, sukukning turlari, ularning asosiy shartnomalari, tuzilmalari taqdim etildi, O‘zbekistonda sukuk chiqarish bo‘yicha meyoriy-huquqiy bazani yaratish istiqbollari, uning xalqaro tamoyillar va standartlarga muvofiqligi, tashqi ekspertiza va hisobotlarning ahamiyati muhokama qilindi.
Mazkur tadbir davomida olingan bilimlar ilg‘or xalqaro tajribaga muvofiq O‘zbekistonda islom moliyasini joriy etish mexanizmlarini ishlab chiqishda qo‘llaniladi.

Тренинг по исламскому финансированию и сукук/«зеленому» сукук в Узбекистане
В Ташкенте начал работу двухдневный тренинг по исламскому финансированию и сукук/«зеленому» сукук в Узбекистане, организованный Национальным агентством перспективных проектов (Агентство), Исламским банком развития совместно с ПРООН в Узбекистане и Стамбульским международным центром ПРООН по развитию частного сектора (ICPSD).
Спикерами выступают международные эксперты и консультанты из Института Исламского банка развития и Стамбульского международного центра ПРООН по развитию частного сектора. На тренинге принимают участие представители Министерства экономики и финансов, Министерства юстиции, Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата, Министерства инвестиций, промышленности и торговли, Центрального банка Республики Узбекистан.
Основная цель данного тренинга заключается в повышении осведомленности государственных служащих и иных заинтересованных сторон об исламских финансах, их роли, важности и основных принципах финансовой стабильности.
«Агентством предпринимается ряд мер, направленных на создание условий для успешного запуска и функционирования зелёного сукука. Так, осуществляется работа по созданию нормативно-правовой базы для регулирования выпуска и обращения зелёного сукука, по установлению сотрудничества с международными организациями в целях изучения и применения лучших практик и стандартов, а также по повышению осведомленности и доверия со стороны местных и международных инвесторов», – отметил в своем выступлении И.о. начальника департамента развития рынка капитала Агентства С. Худайбердиев.
Вниманию участников представлены основные концепции, передовые международные практики и последние разработки в области исламского финансирования и сукук/ «зеленого» сукук, отличительные характеристики сукук и «зеленого» сукук, различные виды сукук, их базовые контракты, структуры, обсуждены перспективы создания нормативно-правовой базы в Узбекистане для выпуска сукук, ее согласованности с международными принципами и стандартами, а также важность внешней экспертизы и предоставления отчетности.
Полученные в ходе данного мероприятия знания будут использованы в ходе работы по разработке механизмов внедрения исламских финансов в Узбекистане в соответствии с передовыми международными практиками.