“O‘zbekistonda kapital bozorini rivojlantirishning yangi imkoniyatlari” mavzuida davra suhbati
O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasida O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligi (Agentlik) tomonidan “O‘zbekistonda kapital bozorini rivojlantirishning yangi imkoniyatlari” mavzuida davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda tegishli vazirlik va idoralar, banklar, yirik emitent korxonalar, nufuzli tashkilotlar vakillari, shuningdek, qimmatli qog‘ozlar bozorining professional ishtirokchilari hamda kapital bozori sohasi mutaxassislari ishtirok etdi.
Yig‘ilishni ochar ekan, Agentlik direktorining birinchi o‘rinbosari Vyacheslav Pak ta'kidladi: "Qimmatli qog‘ozlar bozorini va umuman kapital bozorini rivojlantirish bo‘yicha amalga oshirilgan ishlarga qaramay, mamlakatimizda investitsiyalarga sezilarli ichki talab mavjud bo‘lib, bu talab yetarli darajada qondirilmayapti. Bunday holat bozorda investorlar va emitentlarning turli guruhlari uchun jozibador bo‘lgan vositalar va mahsulotlarning etarli emasligi bilan bog‘liq.
Ta’kidlash joizki, Agentlik O‘zbekiston amaliyotiga turli mamlakatlar va iqtisodiyotlarda o‘z samaradorligini isbotlagan qo‘shimcha kapital bozori vositalarini oddiygina joriy etishga intilayotgani yo‘q, balki mamlakatimizda qimmatli qog‘ozlar va kapital bozorini institutsional rivojlantirishga qaratilgan izchil siyosat olib bormoqda".
Tadbirdan ko‘zlangan asosiy maqsad xorijiy valyuta obligatsiyalari va xorijiy emitentlarning moliyaviy vositalarining mahalliy fond bozoriga listingi kabi vositalarni joriy etishning mohiyati, ahamiyati va xalqaro tajribasini atroflicha tushuntirish bo‘ldi. Muhokama chog‘ida mazkur tashabbuslarni amalga oshirish uchun zarur shart-sharoitlar, qonunchilikdagi kamchiliklar va infratuzilmaviy talablar ko‘rib chiqildi. Bundan tashqari, ishtirokchilar yangi vositalarni depozit mahsulotlari kabi muqobil “an’anaviy” moliyaviy mahsulotlar bilan solishtirish imkoniga ega bo‘ldilar.
O'zbekiston kapital bozorini zamonaviy talab va tendensiyalarga muvofiq yanada rivojlantirish, jahon bozoriga integratsiyalashuviga qaratilgan chora-tadbirlarni ko‘rish, shubhasiz, ijobiy natijalar beradi.
Fuqarolarning naqd pul va norasmiy xorijiy investitsiyalar hajmini kamaytirish asosiy jihatlardan biridir. Bu rasmiy aylanmada xo‘jalik mablag‘larining ulushini oshiradi, bu esa, o‘z navbatida, budjetga soliq tushumlarining ko‘payishiga olib keladi. Bundan tashqari, bu ichki kapital bozorida tegishli xizmatlarni rivojlantirish uchun qo‘shimcha rag‘bat bo‘ladi.

Круглый стол на тему «Новые возможности развития рынка капитала в Узбекистане»
В Торгово-промышленной палате Узбекистана состоялся круглый стол на тему «Новые возможности развития рынка капитала в Узбекистане», организованный Национальным агентством перспективных проектов Республики Узбекистан (Агентство).
В мероприятии приняли участие представители профильных министерств и ведомств, банков, крупных предприятий-эмитентов, авторитетных организаций, а также профессиональные участники рынка ценных бумаг и эксперты в области рынка капитала.
Открывая встречу, первый заместитель директора Агентства Вячеслав Пак отметил: "Несмотря на уже проделанную работу по развитию рынка ценных бумаг и рынка капитала в целом, в стране имеется значительный внутренний спрос на инвестиции, который не находит должного удовлетворения. Это связано с тем, что на рынке недостаточно инструментов и продуктов, которые были бы привлекательны для различных групп инвесторов и эмитентов.
Следует отметить, что Агентство не просто стремится внедрить в практику Узбекистана дополнительные инструменты рынка капитала, которые уже доказали свою эффективность в различных странах и экономиках. Оно проводит последовательную политику, направленную на институциональное развитие рынка ценных бумаг и капитала в нашей стране".
Основной целью мероприятия стало подробное разъяснение сути, значения и международного опыта внедрения таких инструментов, как валютные облигации и листинг финансовых инструментов зарубежных эмитентов на местном фондовом рынке. В ходе обсуждения были затронуты предпосылки, законодательные недостатки и инфраструктурные требования, необходимые для реализации этих инициатив. Кроме того, участники смогли сравнить новые инструменты с альтернативными «традиционными» финансовыми продуктами, такими как депозитные продукты.
Принятие мер, направленных на дальнейшее развитие рынка капитала в соответствии с современными требованиями и тенденциями, а также его интеграция в мировой рынок, несомненно, принесут положительные результаты.
Одним из ключевых аспектов является сокращение объёмов наличных и неофициальных зарубежных инвестиций граждан. Это позволит увеличить долю средств населения в официальном обороте, что, в свою очередь, приведет к увеличению налоговых поступлений в бюджет. Кроме того, это станет дополнительным стимулом для развития сопутствующих услуг на внутреннем рынке капитала.