«KAPITAL SUG‘URTA» AJga nisbatan jarima sanksiyalari qo‘llanildi va litsenziyasi amal qilishi to‘xtatildi
10.01.2024
4595
“KAPITAL SUG‘URTA” AJning moliyaviy hisobotlarini o‘rganish natijalariga ko‘ra qonunchilik hujjatlarida belgilangan meyorlarga rioya qilinmaganlik faktlari aniqlanib, natijada 162,0 mln.so‘m miqdorida jarima solindi.
Bundan tashqari, O‘zbekiston Respublikasining “Sug‘urta faoliyati to‘g‘risida”gi Qonuni 47-moddasi, “Litsenziyalash, ruxsat berish va xabardor qilish tartib-taomillari to‘g‘risida”gi Qonuni 32-moddasi, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022 yil 21 fevraldagi 80-sonli qarori bilan tasdiqlangan Maxsus elektron tizim orqali ayrim faoliyat turlarini litsenziyalash tartibi to‘g‘risidagi Yagona nizomning 41-bandi hamda O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligining tegishli qaroriga asosan “KAPITAL SUG‘URTA” AJga sug‘urta faoliyatini amalga oshirish bo‘yicha berilgan 2022 yil 22 noyabrdagi 049696-sonli litsenziya 2024 yil 11 yanvar sanasidan boshlab 10 kun muddatga to‘xtatildi.
“KAPITAL SUG‘URTA” AJ litsenziyasining amal qilishini to‘xtatib turish muddati davrida yangi sug‘urta (qayta sug‘urta) shartnomalarini tuzish, amaldagi sug‘urta (qayta sug‘urta) shartnomalarini uzaytirish ta’qiqlanadi.
“KAPITAL SUG‘URTA” AJ ilgari tuzilgan sug‘urta (qayta sug‘urta) shartnomalari bo‘yicha o‘z zimmasiga olgan majburiyatlarni belgilangan tartibda bajarishi shart.

Применены штрафные санкции и приостановлено действие лицензии АО «KAPITAL SUG‘URTA»
По результатам изучения финансовых отчетов АО «KAPITAL SUG‘URTA», Национальным агентством перспективных проектов Реуспублики Узбекистан выявлены факты несоответствия установленным законодательством нормативам, вследствие чего на страховую организацию наложен штраф на сумму 162,0 млн сумов.
Кроме того, в соответствии со статьей 47 Закона Республики Узбекистан «О страховой деятельности, статьей 32 Закона Республики Узбекистан «О лицензировании, разрешительных и уведомительных процедурах», пунктом 41 Единого положения о порядке лицензирования отдельных видов деятельности посредством специальной электронной системы, утвержденного постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 21 февраля 2022 года №80, а также соответствующим решением Национального агентства перспективных проектов Республики Узбекистан, с 11 января 2024 года сроком на 10 дней приостановлено действие лицензии, выданной 22 ноября 2022 года №049696.
В период приостановления действия лицензии АО «KAPITAL SUG‘URTA» запрещается заключать новые и продлевать действия действующих договоров страхования (перестрахования).
При этом, АО «KAPITAL SUG‘URTA» обязано в установленном порядке выполнять взятые на себя обязательства по ранее заключенным договорам страхования (перестрахования).