Kripto-aktivlar aylanmasi sohasidagi faoliyatni amalga oshirish uchun yig‘imlar miqdorini belgilash, ularni to‘lash va taqsimlash tartibi to‘g‘risidagi Nizomga o‘zgartirishlar kiritildi
19.03.2024
5309
O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligi (keyingi o‘rinlarda – Agentlik) tomonidan kripto-aktivlar aylanmasi sohasini tartibga solish tizimini takomillashtirish bo‘yicha ishlar davom ettirilmoqda.
Kripto-aktivlar aylanmasi sohasidagi xizmat ko‘rsatuvchi provayderlar, xususan kripto-birjalar va kripto-do‘konlar faoliyati tahlili ularning yetarli darajada rentabelligini ko‘rsatdi. Shu munosabat bilan, davlat budjetiga qo‘shimcha mablag‘lar tushumini ta’minlash maqsadida Agentlik direktorining 2024 yil 5 martdagi 17-sonli “Kripto-aktivlar aylanmasi sohasidagi faoliyatni amalga oshirish uchun yig‘imlar miqdorini belgilash, ularni to‘lash va taqsimlash tartibi to‘g‘risidagi nizomning 2-bandiga o‘zgartirishlar kiritish haqida”gi qaroriga muvofiq Kripto-aktivlar aylanmasi sohasidagi faoliyatni amalga oshirish uchun yig‘imlar miqdorini belgilash, ularni to‘lash va taqsimlash tartibi to‘g‘risidagi Nizomga (AV tomonidan 2022 yil 28 sentabrda ro‘yxatdan o‘tkazildi, ro‘yxat raqami 3388) kripto-birja (400 BHM dan 740 BHM gacha) va kripto-do‘kon (20 BHM dan 185 BHM gacha) uchun yig‘imlar miqdori oshirilishini nazarda tutuvchi o‘zgartirishlar kiritildi.
Ta’kidlash joizki, kiritilayotgan o‘zgartirishlar davlat budjetiga tushumlarni kamida 2 barobar oshirish imkonini berib, shu bilan birga xizmat ko‘rsatuvchi provayderlarning moliyaviy holatiga jiddiy salbiy ta’sir ko‘rsatmaydi.

Внесены изменения в Положение об установлении размеров сборов за осуществление деятельности в сфере оборота крипто-активов, порядка их уплаты и распределения
19.03.2024
4825
Национальным агентством перспективных проектов Республики Узбекистан (далее – Агентство) продолжается работа по совершенствованию системы регулирования сферы оборота крипто-активов.
Так, анализ деятельности провайдеров услуг в сфере оборота крипто-активов, в частности крипто-биржи и крипто-магазинов, показал достаточную рентабельность их деятельности. В связи с этим, в целях обеспечения поступления дополнительных средств в государственный бюджет, приказом директора Агентства от 5 марта 2024 года № 17 «О внесении изменений в пункт 2 Положения об установлении размеров сборов за осуществление деятельности в сфере оборота крипто-активов, порядка их уплаты и распределения» внесены изменения в Положение об установлении размеров сборов за осуществление деятельности в сфере оборота крипто-активов, порядке их уплаты и распределения (рег. МЮ от 28 сентября 2022 года, регистрационный № 3388), предусматривающие изменение размеров сборов для крипто-биржи (увеличен с 400 БРВ до 740 БРВ) и крипто-магазина (увеличен с 20 БРВ до 185 БРВ).
Следует отметить, что вносимые изменения позволят увеличить поступления в государственный бюджет не менее чем в 2 раза, при этом не окажут значительное негативное влияние на финансовое состояние провайдеров услуг.