Kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik va transport infratuzilmasini rivojlantirish ishlari bilan tanishildi
30.10.2023
3538
Prezident Shavkat Mirziyoyev 30-oktabr kuni Toshkent shahrida kuz-qish mavsumiga puxta tayyorgarlik ko‘rish, transport infratuzilmasini yaxshilash bo‘yicha olib borilayotgan bunyodkorlik va obodonlashtirish ishlari bilan tanishish maqsadida qator obyektlarga tashrif buyurdi.
Ob-havo noqulayliklari va harorat pasayishi davrida infratuzilma obyektlarida muammo kelib chiqishining oldini olish, yo‘llarning sifati va xavfsizligini ta’minlash kabi vazifalar bugungi kunda o‘ta dolzarb ahamiyatga ega bo‘lib, bu masalalar Prezidentimizning doimiy diqqat markazida bo‘lib turibdi.
Davlatimiz rahbari mazkur yo‘nalishlardagi ishlarning borishi hamda bunyodkorlik jarayonlari bilan tanishuvni Toshkent xalqaro aeroportiga olib boruvchi yo‘l o‘tkazgichdan boshladi.
Ma’lumki, bu ko‘prik Bobur ko‘chasi bo‘ylab Kichik halqa yo‘li va temir yo‘l ustidan o‘tadi. Avtomobillar qatnoviga qulaylikni oshirish maqsadida bu yerda avvalgi ko‘prikka yondosh yana bir estakada qurilmoqda. U yig‘ma monolit uslubida bo‘lib, sifat talablariga mos.
Qurilish bitgach, ko‘prikning eni 46 metrga yetadi. Bir kecha-kunduzda 20 ming transportni o‘tkazish qobiliyatiga ega bo‘ladi. Ilgari bu ko‘rsatkich 9-10 ming atrofida edi.
Ko‘prik yonida 2 ta aylana, 4 ta yoysimon shakldagi chiqish-tushish yo‘li barpo etilmoqda. Bu qayrilib olish xavfini yo‘qotib, boshqa yo‘llardagi harakatga qo‘shilishni osonlashtiradi. Shuningdek, ko‘prik ustida piyodalar va velosipedlar yo‘laklari ham kengaytirildi.
Prezident bu yerdagi qurilish jarayoni bilan tanishdi. Tutash yo‘llarda ham piyodalar va avtomobillar harakatiga qulayliklarni oshirish, atrofni ko‘kalamzorlashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Transport infratuzilmasida havo portlari strategik ahamiyatga ega. Bu sohada “Uzbekistan Airports” aksiyadorlik jamiyati tuzilib, aeroportlar bosqichma-bosqich modernizatsiya qilinmoqda.
So‘nggi yillarda Toshkent xalqaro aeroportining 2-terminali yangilanib, o‘tkazish quvvati 2 barobar oshirildi. Joriy yil boshida yana bir uchib ketish zali ta’mirlanib, qayta ochildi. Unda Duty Free do‘konlari, “Art-bazar” savdo majmuasi, milliy zargarlik va  gastronomiya do‘konlari, dorixona, ona-bola xonasi, namozxona tashkil etildi.
Umuman, uch yillik rekonstruksiya ishlari natijasida poytaxt aeroportining jo‘nab ketish terminali maydoni 56 ming kvadrat metrdan 80 ming kvadrat metrgacha kengaydi.
Ayni kunlarda yana bir xalqaro terminal rekonstruksiya qilinmoqda. Loyihaga ko‘ra, binoning tashqi va ichki ko‘rinishi milliy tusda pardozlanadi, kirish-chiqish yo‘laklari kengaytiriladi. Mehmonlarni kutib olish va ularga xizmat ko‘rsatish uchun qulayliklar oshiriladi. Shuningdek, terminalga yondosh hududlar obodonlashtiriladi.
Davlatimiz rahbari ushbu qurilish va obodonlashtirish ishlarini ko‘zdan kechirdi. Yo‘lovchilarga xizmat ko‘rsatishni yaxshilash va tezkorligini oshirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Shuningdek, mutasaddilarning iqtisodiy va ijtimoiy soha obyektlarining kuz-qishga tayyorgarlik holati yuzasidan hisoboti tinglandi. Bu boradagi ishlarni jadallashtirish va sifatli yakunlash yuzasidan aniq topshiriqlar berildi.

Состоялось ознакомление с ходом подготовки к осенне-зимнему сезону и развитием транспортной инфраструктуры
30.10.2023
4566
Президент Шавкат Мирзиёев 30 октября в целях ознакомления с ходом подготовки к осенне-зимнему сезону, улучшения транспортной инфраструктуры, проводимой созидательной и благоустроительной работой посетил ряд объектов в городе Ташкенте.
Сегодня актуальное значение имеют вопросы предупреждения проблем в функционировании инфраструктуры, обеспечения качества и безопасности дорог при неблагоприятных погодных и температурных условиях. Эти задачи находятся под постоянным вниманием Президента.
Глава государства начал ознакомление с проводимой в этом направлении работой с посещения строительства путепровода, ведущего к международному аэропорту Ташкента.
Расположенный по улице Бабура путепровод проходит над железнодорожными линиями и Малой кольцевой дорогой. Для повышения удобства движения и увеличения пропускной способности дополнительно к существующему возведен новый мост. Он выполнен по сборно-монолитной технологии.
После завершения работ общая ширина моста достигнет 46 метров, пропускная способность вырастет до 20 тысяч единиц автомобилей в сутки. Сейчас этот показатель составлял около 9-10 тысяч.
Возводятся также 2 клеверных и 4 дугообразных съезда. Это предотвратит пересечение транспортных потоков, исключив необходимость разворота. Также расширены пешеходные и велосипедные дорожки на мосту.
Президент осмотрел ход строительства, дал указания по дальнейшему повышению удобства движения пешеходов и автомобилей на соседних дорогах, озеленению территории.
Стратегически важной частью транспортной инфраструктуры являются воздушные гавани. Для управления ими образовано отдельное акционерное общество “Uzbekistan Airports”, которое проводит поэтапную модернизацию аэропортов.
В последние годы был построен второй терминал международного аэропорта “Ташкент”, его пропускная способность увеличена в два раза. В начале текущего года был отремонтирован еще один зал вылетов. В нем были организованы магазины Duty Free, торговый комплекс “Арт-базар”, ювелирные и гастрономические магазины, аптека, комната матери и ребенка, молельня.
В целом в результате трехлетней реконструкции площадь терминала отлета столичного аэропорта увеличилась с 56 тысяч до 80 тысяч квадратных метров.
В эти дни ведется реконструкция еще одного международного терминала. Проект предусматривает оформление экстерьера и интерьера здания в национальном стиле, расширение входных групп. Будут повышены удобство встречи и обслуживания гостей. Территория, примыкающая к терминалу, будет благоустроена.
Глава государства осмотрел ход строительных и благоустроительных работ, дал указания по повышению качества и оперативности обслуживания пассажиров.
Также был заслушан доклад ответственных лиц о состоянии готовности объектов экономики и социальной сферы к осенне-зимнему периоду. Даны конкретные поручения по ускорению и качественному завершению этой работы.