“Marketing va savdo kanallari” ikkinchi xalqaro sellerlar forumi
Toshkentda Istiqbolli loyihalar milliy agentligi (Agentlik) tomonidan O‘zbekiston Elektron tijorat uyushmasi, Sellerlar uyushmasi hamda Jahon banki bilan birgalikda tashil etilgan “Marketing va savdo kanallari” ikkinchi xalqaro sellerlar forumi bo‘lib o‘tdi.
Forum yetakchi soha mutaxassislari, biznes rahbarlari va hukumat vakillarini elektron tijorat taqdim etayotgan dolzarb muammolar va imkoniyatlarni muhokama qilish uchun birlashtirdi.
“Elektron tijorat Fintex bilan birgalikda O‘zbekistonda iqtisodiy rivojlanishning harakatlantiruvchi kuchiga aylanmoqda. 2024 yil yakunlariga nazar solsak, milliy platformalarni rivojlantirish va bozorga xorijiy o‘yinchilarni jalb qilish bo‘yicha qilgan sa’y-harakatlarimiz o‘z samarasini bermoqda. Elektron tijorat subyektlari – “Uzum” ekotizimi va Yandex ilk marotaba O‘zbekistonda yirik soliq to‘lovchilarga aylandi. Kelgusida O‘zbekistonda iqtisodiy o‘sishga hissa qo‘shadigan boshqa platformalar ham paydo bo‘ladi, – dedi Agentlik direktorining birinchi o‘rinbosari Vyacheslav Pak o‘zining kirish so‘zida.
Forum doirasida Agentlik va O‘zbekiston sellerlar uyushmasi o‘rtasida o‘zaro anglashuv va hamkorlik memorandumi imzolandi. Hujjatga ko‘ra, tomonlar, jumladan, O‘zbekistonda elektron tijoratni rivojlantirish, tovarlar eksporti hajmini oshirish va mahalliy tadbirkorlarning boshqa mamlakatlar bozorlariga chiqishiga qaratilgan qo‘shma loyihalarni amalga oshirish niyatida.
Forumda ekspertlar raqamli marketing tendensiyalari, mahsulotni samarali ilgari surish uchun yangi vositalar va platformalar, 2025 yilda samarali savdo kanallari, reklama kampaniyalarini avtomatlashtirish, mijozlar bilan ishlash va ma’lumotlarni qayta ishlash bo‘yicha zamonaviy vositalar, shuningdek, onlayn raqobat va bozor globallashuvi sharoitida brendni rivojlantirish strategiyalarini muhokama qildilar.

Второй международный Форум Селлеров «Маркетинг и каналы продаж»
В Ташкенте прошел Второй международный Форум Селлеров «Маркетинг и каналы продаж», организованный Национальным агентством перспективных проектов (Агентство) совместно с Ассоциацией электронной коммерции, Ассоциацией селлеров Узбекистана и Всемирным банком.
На Форуме приняли участие ведущие эксперты отрасли, бизнес-лидеры и представители государственных органов для обсуждения насущных проблем и возможностей, которые представляет собой электронная коммерция.
«Электронная коммерция вместе с финтехом становятся драйверами развития экономики Узбекистана. По итогам 2024 года усилия, которые мы прилагали содействию развития как национальных платформ, так и приземлению иностранных игроков на рынке, дают свои ощутимые плоды. Впервые крупными налогоплательщиками в Узбекистане стали субъекты электронной коммерции – экосистема «Узум» и Yandex. В перспективе появятся и другие платформы, которые также будут содействовать экономическому росту в Узбекистане», – отметил в своей приветственной речи первый заместитель директора Агентства Вячеслав Пак.
В рамках Форума между Агентством и Ассоциацией селлеров Узбекистана был подписан Меморандум о взаимопонимании и сотрудничестве. Согласно документу, стороны намерены, в том числе, реализовывать совместные проекты, направленные на развитие электронной коммерции в Узбекистане, рост объемов экспорта товаров и выход отечественных предпринимателей на рынки других стран.
На Форуме эксперты обсудили тренды цифрового маркетинга, новые инструменты и платформы для эффективного продвижения товаров, эффективные каналы продаж в 2025 году, современные инструменты для автоматизации рекламных кампаний, работы с клиентами и обработки данных, а также стратегии развития бренда в условиях онлайн-конкуренции и глобализации рынка.