O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligi direktorining 2024 yil 19 fevraldagi 17-sonli buyrug‘i bilan O‘zbekiston Respublikasining “Litsenziyalash, ruxsat berish va xabardor qilish tartib-taomillari to‘g‘risida”gi Qonuni, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 27 iyuldagi PQ-3150-son “O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligi faoliyatini tashkil etish to‘g‘risida”gi va 2018 yil 3 iyuldagi PQ–3832-son “O‘zbekiston Respublikasida raqamli iqtisodiyotni va kripto-aktivlar aylanmasi sohasini rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorlariga muvofiq mayning-pul faoliyatini amalga oshirish qoidalari (AV tomonidan 2024 yil 20 martda ro‘yxatdan o‘tkazildi, ro‘yxat raqami 3507) tasdiqlandi.
Qoidalar asosiy atamalar va ta’riflarni, shuningdek, xorijiy va milliy maynerlar bilan munosabatlarni tashkil etish, mayning-pul ishtirokchilari daromadlarini taqsimlash va mayning-pul ishtirokchilari reyestrini yuritish talablarini belgilaydi.
Ushbu hujjatning qabul qilinishi, shubhasiz, bugungi kunda O‘zbekiston Respublikasi hududida kripto-aktivlar aylanmasi sohasidagi qonunchilik bazasi to‘liq shakllanganligidan dalolat beradi.

Утверждены правила осуществления деятельности майнинг-пула
Приказом директора Национального агентства перспективных проектов Республики Узбекистан от 19 февраля 2024 года № 17 в соответствии с Законом Республики Узбекистан «О лицензировании, разрешительных и уведомительных процедурах», постановлениями Президента Республики Узбекистан от 27 июля 2017 года № ПП-3150 «Об организации деятельности Национального агентства перспективных проектов Республики Узбекистан» и от 3 июля 2018 года № ПП-3832 «О мерах по развитию цифровой экономики и сферы оборота крипто-активов в Республике Узбекистан» утверждены Правила осуществления деятельности майнинг-пула (рег. номер 3507 от 20.03.2024 г.).
Правилами определены основные термины и определения, также требования к установлению отношений с национальными и иностранными майнерами, распределению доходов участников майнинг-пула и ведению реестра участников майнинг-пула.
Принятие данного документа несомненно означает, что на сегодняшний день на территории Республики Узбекистан полностью сформирована законодательная база в сфере оборота крипто-активов.