O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligi hamda Soliq qo‘mitasining TEMU elektron savdo platformasi faoliyatini cheklash to‘g‘risidagi AXBOROT XABARI
04.03.2025
3818
Hurmatli yurtdoshlar!
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2024 yil 26 dekabrdagi “O‘zbekiston Respublikasida elektron tijorat sohasini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 885-son qarorining 2-bandi bilan elektron tijorat operatorlari, xususan elektron savdo platformalari operatorlari sifatida faqat yuridik shaxslar — O‘zbekiston Respublikasi rezidentlari faoliyat yuritishi mumkinligi belgilangan (ushbu norma qaror rasmiy e’lon qilingan kundan boshlab kuchga kirdi).
Mamlakatimiz fuqarolariga xizmat ko‘rsatuvchi xorijiy elektron savdo platformalari faoliyatini o‘rganish jarayonida ayrim elektron savdo platformalari tomonidan O‘zbekiston Respublikasining elektron tijorat, chakana savdo, reklama, shaxsiy ma’lumotlarni himoya qilish, iste’molchilar huquqlarini himoya qilish, mualliflik huquqi va turdosh huquqlar sohasidagi qonun hujjatlari talablariga rioya etmayotganligi aniqlandi.
Yuqoridagilardan kelib chiqib, O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligi talablariga muvofiq, 2025 yil 20 martdan boshlab xorijiy elektron savdo platformalaridan, xususan, «TEMU» platformasidan foydalanish belgilangan tartibda cheklanadi.
Tushunmovchiliklarni oldini olish maqsadida, yurtdoshlarimizdan bugungi kundan boshlab «TEMU» platformasida buyurtma bermasliklarini so‘raymiz. Bunda, agar buyurtma bundan oldin amalga oshirilgan bo‘lsa, platformada to‘lovni qaytarishni tashkil etish tavsiya etiladi.
Agentlik va Soliq qo‘mitasi yurtdoshlarimizni O‘zbekiston Respublikasi hududida o‘z faoliyatini mahalliylashtirmagan yoki mamlakatimizda Soliq ko‘mitasining elektron xizmatlar ko‘rsatuvchi xorijiy kompaniyalar ro‘yxatiga kirmagan xorijiy elektron savdo platformalari xizmatlaridan foydalanmaslikka, ehtiyot choralarini ko‘rishga, shaxsiy va boshqa ma’lumotlarni bunday subyektlarga bermaslikka chaqiradi.

ИНФОРМАЦИОННОЕ СООБЩЕНИЕ Национального агентства перспективных проектов и Налогового комитета Республики Узбекистан об ограничении деятельности электронной торговой платформы TEMU
04.03.2025
3442
Уважаемые сограждане!
Пунктом 2 постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан
от 26 декабря 2024 года № 885 «О мерах по дальнейшему развитию сферы электронной коммерции в Республике Узбекистан» установлено, что в качестве операторов электронной коммерции, в частности операторов электронных торговых платформ, могут осуществлять деятельность только юридические лица – резиденты Республики Узбекистан (данная норма вступила в силу со дня официального опубликования постановления).
В процессе изучения деятельности зарубежных электронных торговых платформ, обслуживающих граждан нашей страны, установлено, что со стороны отдельных электронных торговых платформ не соблюдаются требования законодательства Республики Узбекистан в сфере электронной коммерции, розничной торговли, рекламы, защиты персональных данных, прав потребителей, авторских и смежных прав.
В связи с вышеизложенным, в соответствии с требованиями законодательства Республики Узбекистан, использование иностранных платформ электронной торговли, в частности платформы «TEMU», будет ограничено начиная с 20 марта 2025 года в установленном порядке.
Во избежание недоразумений просим наших граждан начиная с сегодняшнего дня не осуществлять заказы на платформе «TEMU», а в случае наличия уже оформленных заказов целесообразно оформить возврат денежных средств на платформе.
Агентство и Налоговый комитет призывают граждан проявлять бдительность и не пользоваться услугами иностранных электронных торговых платформ, которые не локализовали свою деятельность на территории Республики Узбекистан или не зарегистрированы в Перечне Налогового комитета иностранных компаний, оказывающих электронные услуги на территории нашей страны, принимать меры предосторожности и не передавать свои персональные и другие данные таким субъектам.