Ostona shahridagi “Markaziy Osiyoda tabiiy ofatlar xavfini moliyalashtirish va sug‘urtalash” mintaqaviy konferensiyasi
12.11.2024
2058
Istiqbolli loyihalar milliy agentligi delegatsiyasi 2024 yilning 12-13-noyabr kunlari Ostona shahrida bo‘lib o‘tayotgan “Markaziy Osiyoda tabiiy ofatlar xavfi va sug‘urtasini moliyalashtirish” mintaqaviy konferensiyasida ishtirok etmoqda. Konferensiya Jahon banki tomonidan Ostona xalqaro moliya markazi bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Anjumanda hukumatlar, xalqaro tashkilotlar, xususiy sektor va ilmiy doira vakillari tabiiy ofatlar xavfini boshqarish bo‘yicha dolzarb masalalar va ilg‘or tajribalarni muhokama qilish uchun yig‘ildi.
Konferensiya davomida iqlim o‘zgarishi va tabiiy ofatlarning tez-tez ko‘payishi sharoitida tobora dolzarb bo‘lib borayotgan tabiiy ofatlar bilan bog‘liq xavflarni moliyalashtirish va sug‘urta qilish bilan bog‘liq asosiy jihatlar muhokama qilindi.
Ishtirokchilar xavflarni boshqarishning yagona tizimini yaratish bo‘yicha Markaziy Osiyo davlatlarining sa’y-harakatlarini birlashtirish zarurligini ta’kidladilar. Qo‘shma tashabbuslar va davlatlar o‘rtasida tajriba almashish resurslarni optimallashtirish va tabiiy ofatlarga tayyorgarlikni yaxshilashga yordam beradi.
Konferensiya doirasida, shuningdek, ekspertlar turli mamlakatlarda tabiiy ofatlar xavfini moliyalashtirish bo‘yicha loyihalarning muvaffaqiyatli misollari bilan o‘rtoqlashadigan panel muhokamalari bo‘lib o‘tdi. Ishtirokchilar bilim va tajriba almashish mintaqaning tabiiy ofatlarga chidamliligini oshirishning asosiy omili ekanini ta’kidlab, bu boradagi hamkorlik va qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga umid bildirdi.

Региональная конференция "Финансирование рисков стихийных бедствий и страхование в Центральной Азии" в Астане
12.11.2024
3291
Делегация Национального агентства перспективных проектов принимает участие в региональной конференции "Финансирование рисков стихийных бедствий и страхование в Центральной Азии", которая проходит 12-13 ноября 2024 года в Астане. Конференция организована Всемирным банком в сотрудничестве с Международным финансовым центром Астана (МФЦА).
Конференция собрала представителей правительств, международных организаций, частного сектора и научного сообщества, чтобы обсудить актуальные вопросы и лучшие практики в области управления рисками стихийных бедствий.
В ходе конференции были рассмотрены ключевые аспекты, касающиеся финансирования и страхования рисков, связанных со стихийными бедствиями, которые становятся все более актуальными в условиях изменения климата и увеличения частоты природных катастроф.
Участники подчеркнули необходимость консолидации усилий стран Центральной Азии для создания единой системы управления рисками. Совместные инициативы и обмен опытом между государствами помогут оптимизировать ресурсы и повысить уровень готовности к стихийным бедствиям.
В рамках конференции также состоялись панельные дискуссии, на которых эксперты поделились успешными примерами реализации проектов по финансированию рисков стихийных бедствий в различных странах. Участники отметили, что обмен знаниями и опытом является ключевым фактором для повышения устойчивости региона к природным катастрофам и выразили надежду на дальнейшее сотрудничество и реализацию совместных проектов в данной сфере.