Prezident mahalla bog‘iga ko‘chat ekdi
Davlatimiz rahbari “Yashil makon” loyihasi doirasida kuzgi daraxt ekish mavsumini boshlab berdi. Poytaxtimizning Chilonzor tumanidagi Oqtepa va Bog‘zor mahallalariga tashrifi chog‘ida jamoatchilik bilan birga ko‘chat ekdi.
Prezidentimiz tashabbusi bilan daraxt ekish, yashil hududlarni ko‘paytirish katta harakatga aylanmoqda. Bu mavsumda 85 million tup ko‘chat o‘tqazilishi mo‘ljallangan. O‘rmon xo‘jaligi agentligi tomonidan har bir mahallaga 200 tadan ko‘chat bepul yetkazib beriladi. Shuningdek, 15-oktabrdan barcha tuman va mahallalarda ko‘chat yarmarkasi tashkil qilinadi.
Mahalla aholisi bilan suhbatda kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik jarayoni haqida so‘z bordi.
- Bugun kelishimizdan maqsad - o‘tgan yilgi saboqdan natija nima bo‘lganini ko‘rish, - dedi davlatimiz rahbari. - Buning uchun kerakli qarorlar qabul qildik, katta mablag‘lar ajratdik. Xorijdan texnologiyalar, mutaxassislar olib keldik. Soha xodimlari qo‘shimcha o‘qitildi, ularning oyliklari oshirildi. Hozir rahbarlarga har bir mahalla, har bir ko‘p qavatli uy, maktab, shifoxonalarga kirib, issiqlikni kafolatlash bo‘yicha yana topshiriqlar berdim. Eng muhimi, bu borada xalq nazoratini yo‘lga qo‘yamiz. Shu bilan birga, energiya tejamkorlik madaniyatini oshirish kerak. Sizga o‘xshagan ko‘pni ko‘rgan insonlar, ziyolilar bunda namuna, davlatga ko‘makchi bo‘lishi zarur.
Jamoatchilik vakillari kuz-qishga tayyorgarlikni, yurtimizdagi o‘zgarishlarni e’tirof etib, o‘z uylari va barcha muassasalarda issiqlikni asrashda jonkuyar bo‘lishlarini ta’kidlashdi.

Президент посадил дерево в махаллинском саду
Глава государства дал старт осеннему сезону посадки деревьев в рамках проекта «Яшил макон», посадив вместе с общественностью саженцы в ходе посещения махаллей Октепа и Богзор Чиланзарского района.
По инициативе Президента посадка деревьев и увеличение зеленых зон превращается в большое движение. В этом сезоне планируется высадить 85 миллионов саженцев. Агентство лесного хозяйства бесплатно доставит в каждую махаллю по 200 саженцев. Также с 15 октября во всех районах и махаллях будут организованы ярмарки саженцев.
В беседе с жителями махалли говорилось о ходе подготовки к осенне-зимнему сезону.
- Цель нашего сегодняшнего приезда - увидеть, какие выводы были сделаны с прошлого года, - сказал глава нашего государства. - Для этого мы приняли необходимые решения и выделили большие средства. Привезли технологии и специалистов из-за рубежа. Дополнительно обучили работников сферы, повысили им зарплату. Сейчас я дал руководителям новое поручение - зайти в каждую махаллю, каждый многоквартирный дом, школу, больницу и гарантировать, чтобы у них было тепло. Самое главное – мы наладим общественный контроль в этой сфере. Вместе с тем необходимо повышать культуру энергосбережения. Такие повидавшее многое люди, как вы, представители интеллигенции должны подать пример и помочь государству в этом деле.
Представители общественности высоко оценили подготовку к осенне-зимнему периоду, отметили, что будут беречь тепло в своих домах и учреждениях.