Sug‘urtalovchilar reytingini aniqlash va yuritish tartibi tasdiqlandi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024 yil 1 martdagi “Sug‘urta xizmatlari bozorini yanada rivojlantirishning kompleks chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-108-son qaroriga asosan ishlab chiqilgan Sug‘urtalovchilar reytingini aniqlash va yuritish tartibi to‘g‘risidagi nizom O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligi direktorining 2024 yil 25 dekabrdagi 16-sonli buyrug‘i bilan tasdiqlangan bo‘lib, 2025 yil 20 yanvarda Adliya vazirligi tomonidan 3601-son bilan davlat ro‘yxatidan o‘tkazildi.
Sug‘urtalovchilarning reytingini joriy etishdan ko‘zlangan asosiy maqsad - sug‘urta tashkilotlarining sug‘urta xizmatlarini ko‘rsatish sifati, moliyaviy holati barqarorligi, qonunchilik hujjatlariga rioya qilgan holda faoliyat yuritishi, sug‘urta tovonlarini o‘z vaqtida to‘lab berishi va qanoatlantirish holati to‘g‘risida xolis va shaffof ma’lumotlarni sug‘urta xizmatlarining iste’molchilariga taqdim etish va bu orqali sug‘urta tashkilotlarining raqobatbardoshligini oshirishdir.
Mazkur Nizomga asosan sug‘urtalovchilarning reytingi 8 ta umumiy ko‘rsatkichlar, 5 ta qo‘shimcha ball beruvchi hamda 6 ta ballarni kamaytiruvchi ko‘rsatkichlar asosida baholanadi.
Sug‘urtalovchilarning reytingini baholovchi ko‘rsatkichlar sifatida, jumladan:
umumiy sug‘urta da’volari soniga nisbatan o‘z vaqtida ko‘rib chiqilgan  va o‘z vaqtida to‘langan sug‘urta da’volari soni, shuningdek, qanoatlantirilgan sug‘urta da’volarining nisbati;
sug‘urtalovchining to‘lovga qobiliyatlilik marjasining yetarlilik normativi, investitsiya faoliyati natijadorligi, cug‘urta zaxiralarining qonunchilikka asosan shakllantirilganligi;
sug‘urtalovchining qonunchilik hujjatlarini buzishi oqibatida unga nisbatan ayrim choralarning qo‘llanilganligi;
sug‘urta tashkilotining xalqaro reyting ko‘rsatkichlariga egaligi, qo‘shimcha sug‘urta xizmatlarining va ayrim sug‘urta mahsulotlarining joriy etilganligi kabi va boshqa mezonlar belgilangan.
Reyting O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligining Yagona avtomatlashtirilgan axborot tizimida yuritiladi va uning rasmiy veb-saytida har oyning10 sanasida e’lon qilib boriladi.
Natijada, sug‘urta xizmatlari iste’molchilari doimiy ravishda sug‘urta tashkilotlarining reyting ko‘rsatkichlariga asoslanib, sug‘urta tashkilotlari xizmatlarini tanlashlari mumkin.

Утвержден порядок определения и ведения рейтинга страховщиков
Положение о порядке определения и ведения рейтинга страховщиков, разработанное в соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан “О комплексных мерах по дальнейшему развитию рынка страховых услуг” от 1 марта 2024 года № ПП-108, утверждено приказом директора Национального агентства перспективных проектов Республики Узбекистан от 25 декабря 2024 года № 16 и зарегистрировано Министерством юстиции 20 января 2025 года3601.
Основная цель введения рейтинга страховщиковпредоставление потребителям страховых услуг со стороны страховых организаций объективной и прозрачной информации о качестве страховых услуг, финансовая устойчивость страховых организаций, соблюдение ими законодательства и своевременного осуществления страховых выплат, повышение удовлетворенности страховыми услугами, тем самым – повышение конкурентоспособности страховых организаций.
Согласно данному Положению рейтинг страховщиков оценивается на основе 8 общих показателей, 5 повышающих баллы и 6 баллопонижающих показателей.
Показатели, используемые для оценки рейтинга страховщиков, включают:
количество страховых претензий, своевременно обработанных и оплаченных, а также отношение удовлетворенных страховых претензий к общему количеству страховых претензий;
достаточность маржи платежеспособности страховщика, эффективности инвестиционной деятельности и формирования страховых резервов в соответствии с законодательством;
применение к страховщику определенных мер воздействия вследствие нарушения им законодательных актов;
международный рейтинг страховой организации, введение дополнительных страховых услуг и отдельных страховых продуктов, а также другие критерии.
Рейтинг будет вестись в Единой автоматизированной информационной системе Национального агентства перспективных проектов Республики Узбекистан и публиковаться на его официальном сайте 10 числа каждого месяца.
В результате, потребители страховых услуг на основе рейтинговых показателей смогут выбирать услуги страховых организаций.