Turkiyaga o‘quv safari: tabiiy ofatdan sug‘urtalash bilan bog‘liq moliyaviy risklar bo‘yicha bilim almashinuvi
08.10.2024
3966
Istiqbolli loyihalar milliy agentligi, Iqtisodiyot va moliya vazirligi hamda Strategik islohotlar agentligi vakillaridan iborat O‘zbekiston Respublikasining tegishli vazirlik va idoralari delegatsiyasi mintaqaviy bilim almashinuvi tashrifida ishtirok etmoqda. Tadbir Jahon banki tomonidan Turkiya sug‘urta va shaxsiy nafaqalarni tartibga solish va nazorat qilish agentligi (SEDDK) va Turkiya tabiiy ofatlardan sug‘urtalash puli (TCIP) bilan hamkorlikda tashkil etildi.
O‘quv safarining maqsadi O‘zbekistonda tabiiy ofatlar xavfini moliyalashtirish va falokatdan sug‘urtalash (“DRFI”) strategiyasini ishlab chiqishga uslubiy yordam berish va rag‘batlantirishdan iborat.
Tashrif davomida delegatsiya Turkiyadagi ilg‘or tajribalar, jumladan, risk modellaridan foydalanish va ularning ta’siri, axborot tizimlari, texnik operator tanlash mezonlari, TCIP uchun kafolatni ta’minlashda hukumat va xususiy sektorning roli bilan tanishish imkoniyatiga ega bo‘ldi. Bu jihatlar O‘zbekistonda samarali sug‘urta va risklarni boshqarish tizimini shakllantirishning asosiy omili hisoblanadi.
O‘zbekiston delegatsiyasining mintaqaviy tashrifda ishtirok etishi tabiiy ofatlar oqibatlarini minimallashtirishga qaratilgan yanada samarali moliyaviy vositalar va strategiyalarni ishlab chiqishga xizmat qiladi, shuningdek, tabiiy ofatlar bilan bog‘liq moliyaviy risklarni boshqarishda tajribaga ega xalqaro ekspertlar va Turkiya regulyatori bilan tajriba almashish imkonini beradi.
O‘zbekistonlik va turkiyalik mutaxassislarning mintaqaviy bilim almashinuvi O‘zbekistonda tabiiy ofatlardan barqaror va samarali sug‘urta tizimini yaratish yo‘lidagi muhim qadam bo‘lib, bu o‘z navbatida aholini tabiiy ofatlarning salbiy oqibatlaridan himoya qilish va xavfsizlik darajasini oshirishga yordam beradi.

Учебная поездка в Турцию: обмен знаниями по финансированию рисков, связанных с страхованием от чрезвычайных ситуаций
08.10.2024
5206
Делегация профильных министерств и ведомств Республики Узбекистан, в составе представителей Национального агентства перспективных проектов, Министерства экономики и финансов и Агентства стратегических реформ принимают участие в региональном визите по обмену знаниями. Мероприятие организовано Всемирным банком совместно с Турецким агентством по регулированию и надзору в области страхования и частных пенсий (SEDDK) и Турецким пулом страхования от чрезвычайных ситуаций (TCIP).
Целью учебной поездки является методологическое содействие и продвижение разработки Стратегии по финансированию рисков стихийных бедствий и страхованию на случай катастроф («DRFI») в Узбекистане.
В ходе визита делегация имеет возможность ознакомиться с передовыми практиками, применяемыми в Турции, включая использование и влияние моделей риска, информационные системы, критерии выбора технического оператора, а также роль государства и частного сектора в обеспечении гарантий для «TCIP». Эти аспекты являются ключевыми для формирования эффективной системы страхования и управления рисками в Узбекистане.
Участие узбекской делегации в региональном визите будет способствовать разработке более эффективных финансовых инструментов и стратегий, направленных на минимизацию последствий стихийных бедствий, а также предоставит возможность обмена опытом с международными экспертами и регулятором Турции, которые имеют опыт в управлении финансовыми рисками, связанными со стихийными бедствиями.
Региональный обмен знаниями между Узбекистанскими и турецкими специалистами является важным шагом к созданию устойчивой и эффективной системы страхования от стихийных бедствий в Узбекистане, что в свою очередь будет способствовать повышению уровня безопасности и защиты населения от негативных последствий природных катастроф.