2022 йил якунига бағишланган матбуот анжумани
2023 йил 1 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ҳузуридаги Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлигида Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлигининг (кейинги ўринларда – Агентлик) 2022 йилдаги фаолияти якунларига бағишланган матбуот анжумани бўлиб ўтди.
Тадбирда Агентлик директорининг биринчи ўринбосари Вячеслав Пак, директор ўринбосари Даврон Максудов, крипто-активлар айланмасини ривожлантириш бўлими бошлиғи Аскар Закиров, лицензиялаш ва рухсат бериш жараёнлари бўлими бошлиғи Нодиржан Джураевлар Агентлик томонидан 2022 йилда эришилган натижалар ва яқин истиқболдаги режалар ҳақида маълумот бердилар.
Вячеслав Пак ўзининг кириш сўзида қуйидагиларни таъкидлади:
“2022 йил Агентлигимиз тарихида янги босқич бўлди. Хабарингиз бор, 2022 йил апрель ойи охирида Президентимиз, муҳтарам Шавкат Миромонович қарори билан Лойиҳа бошқаруви миллий агентлиги Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги этиб қайта ташкил этилди.
Ушбу ўзгариш Агентликнинг вазифалари ва функцияларини оптималлаштириш ҳамда келажакда иқтисодиётнинг истиқболли   тармоқларидан бири сифатида крипто-активлар айланмасини ривожлантиришга тўлиқ эътибор қаратиш имконини берди.
Агентлик томонидан қисқа вақт ичида крипто-активлар айланмаси соҳасида бизнес юритиш учун институционал базани кенгайтириш ва шарт-шароитларни яхшилаш, ушбу соҳани жадал ривожлантириш учун қатор илғор ва инновацион ечимларни жорий этиш бўйича чора-тадбирлар амалга оширилди”.
Агентликнинг давлатимиз раҳбари томонидан қўллаб-қувватланган ташаббусларини амалга ошириш натижасида миллий крипто-бозорнинг институционал тузилмаси яратилди ва кенгайтирилди, крипто-активлар айланмаси соҳасидаги хизматлар провайдерлари фаолиятини лицензиялашнинг янгиланган тизими жорий этилди ва майнинг билан шуғулланишнинг умумий қоидалари жорий этилди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 27 апрелдаги ПФ-121-сон Фармонини бажариш мақсадида 2022 йил давомида қуйидаги ҳужжатлар ишлаб чиқилди ва қабул қилинди:
– Крипто-активлар айланмаси соҳасидаги хизматлар провайдерлари фаолиятини лицензиялаш тартиби тўғрисидаги низом (Адлия вазирлиги томонидан 2022 йил 15 августда рўйхатдан ўтказилган, рўйхат рақами 3380);
– Крипто-биржада крипто-активлар савдоларини амалга ошириш қоидалари (Адлия вазирлиги томонидан 2022 йил 15 августда рўйхатдан ўтказилган, рўйхат рақами 3379);
– Крипто-активлар айланмаси соҳасидаги фаолиятни амалга ошириш учун йиғимлар миқдорини белгилаш, уларни тўлаш ва тақсимлаш тартиби тўғрисидаги низом (Адлия вазирлиги томонидан 2022 йил 28 сентябрда рўйхатдан ўтказилган, рўйхат рақами 3388);
– Крипто-дўкон фаолиятини амалга ошириш қоидалари (Адлия вазирлиги томонидан 2022 йил 31 октябрда рўйхатдан ўтказилган, рўйхат рақами 3395);
– Ўзбекистон Республикаси резидентлари томонидан крипто-активларни чиқариш, чиқаришни рўйхатдан ўтказиш ва муомалага киритиш тартиби тўғрисидаги низом (Адлия вазирлиги томонидан 2022 йил 28 ноябрда рўйхатдан ўтказилган, рўйхат рақами 3397);
– Крипто-активлар айланмаси соҳасида тартибга солиш махсус режимида («Тартибга солиш қумдони» махсус режими) иштирокчиларни рўйхатдан ўтказиш тартиби тўғрисидаги НИЗОМ (Адлия вазирлиги томонидан 2022 йил 30 декабрда рўйхатдан ўтказилган, рўйхат рақами 3409).
Амалга оширилган ташаббуслар натижасида крипто-активлар миллий бозори институционал жиҳатдан, хусусан хизматлар провайдерларининг янги турларини жорий этиш ҳисобига кенгайтирилди. Жумладан, тўртта крипто-дўконга фаолиятни амалга ошириш учун лицензия берилди. Таъкидлаб ўтиш жоизки, мазкур ташкилотлар МДҲ ва Марказий Осиёдаги илк қонуний крипто-дўконлар бўлди.
Лицензиялаш тизимини янгилаш ва крипто-активлар айланмаси соҳасидаги фаолиятни амалга ошириш учун йиғимларни тўлаш тизимини жорий этиш натижасида бюджетга қўшимча 3,5 миллиард сўм маблағ жалб этилди.
Агентлик вакиллари жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштириш ва терроризмни молиялаштиришга қарши курашиш бўйича халқаро стандартлар талабларига риоя этилишини таъминлаш (ФАТФ тавсиялари), инвесторлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш механизмларини жорий этиш ва крипто-активлардан ноқонуний мақсадларда фойдаланишнинг олдини олиш Агентлик фаолиятининг алоҳида устувор йўналиши эканини таъкидладилар.
Бугунги кунда Ўзбекистон крипто-компаниялар фаолиятини амалга ошириш учун меъёрий-ҳуқуқий база шакллантирилган, соҳани тартибга солувчи ягона регулятор белгиланган, «тартибга солиш қумдони»даги пилот лойиҳаларга банк хизматларини кўрсатиш ҳамда уларнинг апробацияси йўлга қўйилган, солиқ имтиёзлари ва қатор преференциялар тақдим этилган уникал платформага айланди.
Агентлик томонидан белгиланган вазифаларга мувофиқ Ўзбекистон Республикасида крипто-активлар айланмаси соҳасини ривожлантириш бўйича ишлар давом эттирилмоқда.

Пресс-конференция по итогам 2022 года
В Агентстве информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан состоялась пресс-конференция, посвященная итогам деятельности Национального агентства перспективных проектов Республики Узбекистан (далее – Агентство) за 2022 год.
На мероприятии приняли участие первый заместитель директора Агентства Вячеслав Пак, заместитель директора Агентства Даврон Максудов, начальник отдела развития сферы оборота крипто-активов Аскар Закиров и начальник отдела лицензирования и разрешительных процедур Нодиржан Джураев.
Спикеры рассказали о работе, проделанной Агентством в 2022 году, достигнутых результатах и ближайших планах.
Вячеслав Пак в своей приветственной речи отметил:
«Минувший год стал новой вехой в истории нашего Агентства. Как Вам известно, в конце апреля 2022 года решением нашего Президента, уважаемого Шавката Миромоновича, Национальное агентство проектного управления было преобразовано в Национальное агентство перспективных проектов.
Данное преобразование позволило оптимизировать задачи и функции Агентства и полностью сосредоточить усилия на развитии оборота крипто-активов, как одного из перспективных направлений, которое в будущем, на наш взгляд, призвано стать новой отраслью экономики.
За короткий период времени Агентством приняты меры по расширению институциональной базы и улучшению условий для ведения бизнеса в сфере оборота крипто-активов, внедрению ряда передовых и инновационных решений для ускоренного развития данной области».
В результате реализованных инициатив Агентства, поддержанных главой государства, создана и расширена институциональная структура национального крипто-рынка, внедрена обновленная система лицензирования деятельности провайдеров услуг в сфере оборота крипто-активов, определены общие правила осуществления майнинга.
Во исполнение Указа Президента Республики Узбекистан от 27 апреля 2022 года № УП-121 НАПП в течение 2022 года разработаны и приняты следующие документы:
– Положение о порядке лицензирования деятельности провайдеров услуг в сфере оборота крипто-активов (рег. № 3380 от 15.08.2022 г.);
– Правила осуществления торгов крипто-активами на крипто-бирже (рег. № 3379 от 15.08.2022 г.);
– Положение об установлении размеров сборов за осуществление деятельности в сфере оборота крипто-активов, порядке их уплаты и распределения (рег. № 3388 от 28.09.2022 г.);
– Правила осуществления деятельности крипто-магазина (рег. № 3395 от 31.10.2022 г.);
– Положение о порядке выпуска, регистрации выпуска и обращения крипто-активов резидентами Республики Узбекистан (рег. № 3397 от 28.11.2022 г.);
– Положение о порядке регистрации участников Специального режима регулирования в сфере оборота крипто-активов (Специальный режим «регуляторной песочницы») (рег. № 3409 от 30.12.2022 г.).
По итогам реализованных инициатив, институционально расширен национальный рынок крипто-активов, в частности, за счет внедрения новых видов провайдеров услуг. В частности, выданы 4 лицензии на осуществление деятельности крипто-магазина, которые являются первыми легальными крипто-магазинами на пространстве СНГ и Центральной Азии
Обновление системы лицензирования и внедрение системы уплаты фиксированных сборов за осуществление деятельности в сфере оборота крипто-активов обеспечили поступление в бюджет дополнительно 3,5 млрд. сум.
Представителями Агентства подчеркнуто, что особым приоритетом является обеспечение соблюдения требований международных стандартов по борьбе с отмыванием денег и финансированием терроризма (Рекомендации ФАТФ), внедрения механизмов, обеспечивающих защиту прав инвесторов и предупреждающих использование крипто-активов в противоправных целях.
Сегодня Узбекистан стал уникальной площадкой, где сформирована нормативно-правовая база для осуществления деятельности крипто-компаний, имеется единый регулятор, предоставлены возможности банковского обслуживания и апробации пилотных проектов в «регулятивной песочнице», налоговые льготы и ряд преференций.
Агентством в соответствии с возложенными задачами продолжается работа по развитию сферы оборота крипто-активов в Республике Узбекистан.