лицензиялаш тартиб-қоидаларини тартибга солиш, лицензиялаш ва амалга ошириш учун масъул бўлган давлат органи крипто активлари айланмаси, капитал бозори, суғурта, электрон тижорат, лотерея ташкилоти ва букмекерлик фаолияти.
Истиқболли лойихалар миллий агентлиги (Агентлик) Грузиядаги энг йирик банклардан бири, глобал ва хорижий кастодиан банклар ва депозитарийларнинг худудий кастодиан-банки бўлмиш “Грузия банки” АЖни (JSC Bank of Georgia) Ўзбекистон Республикасида капитал бозори соҳасида “Тартибга солиш қумдони” махсус ҳуқуқий режимининг биринчи иштирокчиси сифатида рўйхатдан ўтказди.
Bank of Georgia Лондон фонд биржасида листингга киритилган (тикер: BGEO), жорий бозор капитализацияси 2.1 млрд. фунт стерлингдан юқори бўлган ва FTSE 250 Index аъзоси ҳисобланган «Bank of Georgia Group PLC» нинг шўба компанияси саналади. Bank of Georgia Group PLC активлари ҳажми 2023 йил 30 сентябрь ҳолатига кўра 11.5 млрд. АҚШ долларини ташкил этди.
Bank of Georgia Group PLC компаниясининг асосий акциядорларини Georgia Capital JSC, M&G Investment Management Ltd., BlackRock, JPMorgan Asset Management (UK) Ltd., The Vanguard Group, Inc. Schroder Investment Management Ltd и другие каби йирик халқаро ва глобал инвестиция фондлари ва инвестиция компаниялари ташкил этади.
Bank of Georgia, шунингдек учта йирик глобал кастодиан банкларнинг Грузия ва Озарбайжон капитал бозоридаги суб-кастодиан банки ҳамда штаб-квартираси Люксембургда жойлашган халқаро қимматли қоғозлар марказий депозитарийси (ICSD) бўлмиш Clearstreamнинг суб-кастодиан банки ҳисобланади.
Капитал бозори соҳасида “Тартибга солиш қумдони” махсус ҳуқуқий режимини тақдим қилиш тартиби тўғрисидаги Низомга мувофиқ Bank of Georgia махсус режим иштирокчиси ҳамда “Қимматли қоғозлар марказий депозитарийси” АЖ ва “Ўзбекистон Республикаси валюта биржаси” АЖ депозитарийларида хорижий номинал сақловчи сифатида қимматли қоғозлар ҳисобини (депозитарий) очиш ва бошқариш ҳуқуқига, шунингдек, қўшимча лицензиясиз Ўзбекистон Республикаси Марказий банкида миллий ва хорижий валютада нақд пул ҳисоб рақамига эга бўлиш ҳуқуқига эга.
Даставвал, Bank of Georgia давлат қимматли қоғозлари бозорида инвестор-мижозлари, яъни йирик хорижий институционал инверсторлар учун қимматли қоғозлар сотиб олиш орқали иштирок этишни режалаштирмоқда. Кейинги босқичда корпоратив қимматли қоғозлар бозорида иштирок этиш орқали ўз фаолиятини Ўзбекистонда кенгайтиришни ўз олдига мақсад қилиб қўймоқда.
Агентлик Грузия банкининг “Тартибга солиш қумдони” махсус ҳуқуқий режимида иштирок этиши Ўзбекистон қимматли қоғозлар бозорига йирик ҳажмдаги инвестицияларни жалб қилинишида, глобал ва хорижий кастодианлар ва депозитарийлар, глобал инвесторлар ва хорижий инвестиция воситачилари учун воситачи бўлиб хизмат қилади деб ҳисоблайди.
Bank of Georgia махсус режим иштирокчиси сифатида Капитал бозори соҳасида “Тартибга солиш қумдони” махсус ҳуқуқий режимини тақдим қилиш тартиби тўғрисидаги Низомга мувофиқ рўйхатдан ўтказилди.

НАПП зарегистрировало АО Bank of Georgia (Грузия) в качестве первого участника «Регуляторная песочница» в сфере рынка капитала
28.02.2024
11206
Национальное агентство перспективных проектов (Агентство) зарегистрировало АО «Банк Грузии» (JSC Bank of Georgia), один из крупнейшиx банков Грузии и региональный кастодиан-банк в качестве первого участника специального правового режима «Регуляторная песочница» в сфере рынка капитала Республики Узбекистан.
Bank of Georgia является дочерней компанией Bank of Georgia Group PLC, находящейся в листинге Лондонской фондовой биржи (тикер: BGEO) c текущей рыночной капитализацией свыше 2.1 млрд. фунта стерлинга и членом индекса FTSE 250 Index. Активы Bank of Georgia Group PLC составили 11.5 млрд. долл. США по состоянию на 30 сентября 2023 года.
Основными акционерами материнской компании Bank of Georgia являются крупные международные и глобальные инвестиционные фонды и инвестиционные компании, такие как Georgia Capital JSC, M&G Investment Management Ltd., BlackRock, JPMorgan Asset Management (UK) Ltd., The Vanguard Group, Inc. Schroder Investment Management Ltd. и др.
Bank of Georgia также является суб-кастодиан банком на рынке ценных бумаг Грузии и Армении для трёх крупнейших глобальных кастодиан банков, а также для международного центрального депозитария ценных бумаг (ICSD) Clearstream со штаб-квартирой в Люксембурге.
В соответствии с Положением о порядке предоставления специального правового режима «Регуляторная песочница» в сфере рынка капитала, Bank of Georgia, будучи участником специального режима, уполномочен открывать и управлять счетом ценных бумаг (депо) в качестве иностранного номинального держателя в АО «Центральный депозитарий ценных бумаг» и депозитарии АО «Республиканская валютная биржа Узбекистана», а также иметь денежный счет в местной и иностранной валюте в Центральном банке Республики Узбекистан без получения дополнительной лицензии.
На начальном этапе Bank of Georgia планирует участвовать на Узбекском внутреннем рынке государственных ценных бумаг путем приобретения государственных облигаций выпущенных в сумах для своих клиентов - крупных иностранных институциональных инвесторов. На следующем этапе участник специального режима рассматривает возможность расширить свою деятельность и предоставлять услуги своим клиентам на рынкe корпоративных ценных бумаг (акций и корпоративных облигаций) Узбекистана.
Агентство считает, что участие Bank of Georgia в специальном правовом режиме «Регуляторная песочница» позволит привлекать портфельные инвестиции в крупных размерах на рынок ценных бумаг Узбекистана, выступая в качестве посредника для глобальных кастодианов и международных депозитариев, иностранных инвесторов и инвестиционных посредников.
Bank of Georgia зарегистрирован в качестве участника специального режима в соответствии с Положением о порядке предоставления специального правового режима «Регуляторная песочница» в сфере рынка капитала.