Агентлик вакиллари “Chamber of Commerce in Uzbekistan” нинг ойлик йиғилишида иштирок этдилар
Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги (Агентлик) вакиллари “American Chamber of Commerce in Uzbekistan”нинг Ўзбекистондаги савдо ва инвестиция имкониятларига бағишланган “Капитал бозори панель муҳокамаси” («Capital Markets Panel Discussion») ойлик йиғилишида иштирок этди.
Тадбирда “Тошкент” РФБ раиси Георгий Паресишвили, “Avesta Investment Group” инвестиция компанияси ҳамкори Карен Срапионов, TBC Bank Group PLC  катта маслаҳатчиси Отар Шарикадзе сўзга чиқдилар.
Тадбирнинг очилиш қисмида Агентлик директорининг биринчи ўринбосари Вячеслав Пак қўйидагиларни таъкидлади:
“Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раҳнамолигида сўнгги беш йил давомида мамлакатимиз капитал бозорини ривожлантириш учун қулай шарт-шароитлар яратилиб, махкур соҳанинг инвестицияларни жалб этишдаги, иқтисодий ўсишни рағбатлантириш ҳамда очиқлик ва шаффофликни таъминлашдаги ўрни эътироф этилмоқда.
Ўтган йиллар давомида Ўзбекистонда капитал бозори самарадорлиги ва рақобатбардошлигини оширишга қаратилган қатор ислоҳотлар амалга оширилди. Бу ислоҳотлар меёрий-ҳуқуқий базани мустаҳкамлаш, корпоратив бошқарув амалиётини такомиллаштириш, инвесторларни ҳимоя қилиш механизмларини кучайтириш ва бозор ликвидлигини ошириш бўйича чора-тадбирларни ўз ичига олди”.
Иштирокчилар Ўзбекистонда капитал бозорини тартибга солиш соҳасидаги ижобий ўзгаришлар, ечимни тақозо этаётган муаммолар, шунингдек, бу борадаги яқин режалар ва истиқболларни муҳокама қилдилар. Маърузачилар хорижий инвесторлар учун маҳаллий капитал бозорининг инвестицион жозибадорлигини ошириш, “Тартибга солиш қумдони” махсус ҳуқуқий режимининг ўзига хос жиҳатлари, инвесторлар ва эмитентларни рағбатлантириш тизимларидан фойдаланиш, шунингдек, соҳадаги инновацияларни, жумладан, молиявий технологияларни рағбатлантириш ҳақида сўз юритдилар.

Представители НАПП приняли участие в Ежемесячном Собрании Chamber of Commerce in Uzbekistan
Представители Национального агентства перспективных проектов Республики Узбекистан (Агентство) приняли участие в Ежемесячном Собрании American Chamber of Commerce in Uzbekistan «Панельная дискуссия рынка капитала» («Capital Markets Panel Discussion»), посвященном торговле и инвестиционным возможностям в Узбекистане.
На мероприятии выступили Председатель РФБ «Тошкент» Георгий Паресишвили, Партнер инвестиционной компании Avesta Investment Group Карен Срапионов, старший консультант TBC Bank Group PLC Отар Шарикадзе.
В своем вступительном слове первый заместитель директора Агентства Вячеслав Пак отметил:
«В течение последних пяти лет под руководством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева страна твердо придерживается приверженности созданию благоприятной среды для развития рынка капитала, признавая его значение в привлечении инвестиций, содействию прозрачности и стимулированию экономического роста.
За прошедшие годы Узбекистан реализовал ряд реформ, направленных на повышение эффективности и конкурентоспособности рынка капитала. Эти реформы включили меры по укреплению нормативно-правовой базы, совершенствованию практики корпоративного управления, усилению механизмов защиты инвесторов и повышению ликвидности рынка».
Участники обсудили позитивные изменения в сфере регулирования рынка капитала в Узбекистане, проблемы, требующие решения, а также ближайшие планы и перспективы в данной сфере. Спикеры говорили о повышении инвестиционной привлекательности местного рынка капитала для зарубежных инвесторов, особенностях работы правового режима «регуляторной песочницы», применении систем стимулирования инвесторов и эмитентов, а также продвижения инноваций в сфере финансовых технологий.