Агентлик вакиллари «Финтех, банклар ва ритейл» III Халқаро ПЛАС-форумида иштирок этдилар
Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги вакиллари «Финтех, банклар ва ритейл» III Халқаро ПЛАС-форумида иштирок этдилар.
Агентлик директорининг биринчи ўринбосари Вячеслав Пак «Криптосаноат. Ҳолати, трендлар, прогнозлар. Активларни ва финтех платформаларни токенизация қилиш, тақсимланган маълумотлар реестри. Блокчейн» сессиясини кириш сўзи билан очиб берди. Ўз нутқида у крипто-активлар соҳаси Ўзбекистонда истиқболли йўналишлардан бири бўлиб, келажакда иқтисодиётнинг янги тармоғига айланажагини таъкидлаб ўтди.
Сессия давомида крипто-активлар айланмаси соҳасини ривожлантириш бўйича Ўзбекистон тажрибаси тақдим этилди. Хусусан, Крипто-активлар айланмаси соҳасидаги тартибга солиш махсус режими шўъбаси («Тартибга солиш қумдони») мудири Камронбек Муҳаммадиев сессия иштирокчиларини крипто-активлар айланмасини тартибга солишнинг норматив-ҳуқуқий базаси, Агентлик фаолияти, жумладан крипто-активлар айланмаси соҳасидаги инновацион технологияларни синовдан ўтказиш ва ўрганиш бўйича ихтисослаштирилган лаборатория ва “Тартибга солиш қумдони” махсус режими иши билан таништириб ўтди.
«CryptoMag» крипто-дўкони вакили Наргиза Миралимова крипто-дўкон тажрибаси билан ўртоқлашди, Ўзбекистонда крипто-соҳада бизнес юритиш учун яратилган шарт-шароитлар, банклар, Агентлик билан ўзаро ҳамкорлик ва мижозлар билан ишлашни ташкил этиш ҳақида гапириб берди.
Соҳада амалга оширилаётган ишлар натижасида расмий бозор иштирокчилари сони кенгайиб, жорий ойда уларнинг қаторига биринчи расмий крипто-депозитарий қўшилди, лицензиялаш тизимини янгилаш ва крипто-активлар айланмаси соҳасидаги фаолиятни амалга ошириш учун йиғимларни тўлаш тизимини жорий этиш натижасида бюджетга қўшимча жами 6,5 миллиард сўм маблағ жалб этилди.
Сессия иштирокчиларида Ўзбекистон тажрибаси катта қизиқиш уйғотди, крипто-активлар айланмасининг турли жиҳатлари бўйича қизғин муҳокама бўлиб ўтди ва крипто-саноатни тартибга солишни янада такомиллаштириш бўйича таклифлар билдирилди.

Представители Агентства приняли участие в III Международном ПЛАС-Форуме «Финтех, банки и ритейл»
Представители Национального агентства перспективных проектов Республики Узбекистан приняли участие в III Международном ПЛАС-Форуме «Финтех, банки и ритейл».
Первый заместитель директора Агентства Вячеслав Пак выступил с приветственной речью перед участниками сессии «Криптоиндустрия. Состояние, тренды, прогнозы. Токенизация активов, финтех-платформы и распределенные реестры данных. Blockchain» и отметил, что сфера крипто-активов является одним из перспективных направлений в Узбекистане, которое в будущем призвано стать новой отраслью экономики.
В рамках сессии был презентован узбекский опыт развития сферы оборота крипто-активов. В частности, заведующий Сектором специального режима регулирования в сфере оборота крипто-активов («Регулятивная песочница») Камронбек Мухаммадиев ознакомил участников сессии с нормативно-правовой базой по регулированию оборота крипто-активов, деятельностью Агентства, в том числе работе Специализированной лаборатории по испытанию и изучению инновационных технологий в сфере оборота крипто-активов и «Регуляторной песочницы».
Представитель крипто-магазина «CryptoMag» Наргиза Миралимова поделилась собственным опытом крипто-магазина, рассказала об условиях, созданных в Узбекистане для осуществления бизнеса в крипто-сфере, о взаимодействии с банками, Агентством и организацией работы с клиентами.
В результате последовательно проводимой работы расширяется число официальных участников рынка, который в текущем месяце пополнился первым официальным крипто-депозитарием, за счет системы лицензирования и уплаты фиксированных сборов за осуществление деятельности в сфере оборота крипто-активов в бюджет поступило 6,5 млрд. сум.
Опыт Узбекистана вызвал интерес у участников сессии, в ходе которой состоялась горячая дискуссия по различным аспектами оборота крипто-активов, а также были высказаны предложения по дальнейшему совершенствованию регулирования крипто-индустрии.