Агентликда Конституция кунига бағишланган семинар ташкил этилди
Истиқболли лойиҳалар миллий агентлигида таркибий бўлинмалар ходимлари иштирокида Ўзбекистон Республикаси Конституцияси кунига бағишланган “Янги таҳрирдаги Конституциянинг мазмуни ва моҳияти” мавзусида семинар бўлиб ўтди.
Семинарни Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Қонунчилик ва ҳуқуқий сиёсат институти шўъба мудири, ишчи гуруҳ таркибида Конституция янги таҳририни яратишда бевосита иштирок этган Баҳодир Исмоилов олиб борди.
Семинар иштирокчиларига Ўзбекистон қомусини ишлаб чиқиш, мувофиқлаштириш ва тасдиқлаш жараёни билан боғлиқ тарихий жиҳатлар ҳақида маълумотлар берилди. Маърузачи 1992 йилда қабул қилинган мамлакатимиз асосий қонунининг ҳуқуқий хусусиятлари ва асослари, унинг давлат ва жамиятнинг барпо этилиши ва ривожланишида, фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилишдаги аҳамияти ҳақида алоҳида тўхталиб ўтди.

В Национальном агентстве перспективных проектов при участии сотрудников структурных подразделений состоялся семинар на тему «Суть и значение новой редакции Конституции», посвященный дню Конституции Республики Узбекистан.
Семинар провел заведующий дочернего предприятия института законодательства и правовой политики при Президенте Республики Узбекистан Баходир Исмоилов, непосредственно участвовавший в создании Конституции в составе рабочей группы.
Слушателям семинара была представлена информация по историческим аспектам, связанным с процессом разработки, согласования и утверждения важнейшего для Узбекистана правового акта. Лектор также рассказал о правовых особенностях и основах принятого в 1992 году Основного закона страны, его значения и важности для полноценного функционирования государства и общества, охраны прав и свобод его граждан.