“AGROS HAYOT SUG`URTA KOMPANIYASI” АЖ лицензияси 6 ой муддатга тўхтатилди
Ўзбекистон Республикасининг “Суғурта фаолияти тўғрисида”ги Қонуни 47-моддаси ва “Лицензиялаш, рухсат бериш ва хабардор қилиш тартиб-таомиллари тўғрисида”ги Қонуни 32-моддаси ва Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2022 йил 21 февралдаги 80-сонли қарори билан тасдиқланган Махсус электрон тизим орқали айрим фаолият турларини лицензиялаш тартиби тўғрисидаги Ягона низомнинг 42-бандига, шунингдек, суғурталовчининг ихтиёрий аризасига мувофиқ Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлигининг қарорига асосан, “AGROS HAYOT SUG‘URTA KOMPANIYASI” АЖ суғурта фаолиятини амалга ошириш бўйича берилган 2022 йил 21 июндаги 030526-сонли лицензияси 2024 йил 9 июль санасидан бошлаб 6 ой муддатга тўхтатилди.
“AGROS HAYOT SUG‘URTA KOMPANIYASI” АЖ лицензиясининг амал қилишини тўхтатиб туриш муддати даврида янги суғурта (қайта суғурта) шартномаларини тузиш, амалдаги суғурта (қайта суғурта) шартномаларини узайтириш таъқиқланади.
“AGROS HAYOT SUG‘URTA KOMPANIYASI” АЖ илгари тузилган суғурта (қайта суғурта) шартномалари бўйича ўз зиммасига олган мажбуриятларни белгиланган тартибда бажариши шарт.

Приостановлено действие лицензии АО «AGROS HAYOT SUG`URTA KOMPANIYASI» на 6 месяцев
В соответствии со статьей 47 Закона Республики Узбекистан «О страховой деятельности, статьей 32 Закона Республики Узбекистан «О лицензировании, разрешительных и уведомительных процедурах» и пункта 42 постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 21 февраля 2022 года № 80 «Об утверждении Единого положения о порядке лицензирования отдельных видов деятельности посредством специальной электронной системы», а также на основе добровольного заявления страховщика, решением Национального агентства перспективных проектов Республики Узбекистан с 9 июля 2024 года на 6 месяцев приостановлено действие лицензии, выданной 21 июня 2022 года № 030526 АО «AGROS HAYOT SUG‘URTA KOMPANIYASI».
В период приостановления действия лицензии АО «AGROS HAYOT SUG‘URTA KOMPANIYASI» запрещается заключать новые договоры страхования (перестрахования), продлевать срок действия действующих договоров страхования (перестрахования).
АО «AGROS HAYOT SUG‘URTA KOMPANIYASI» обязано в установленном порядке выполнять взятые на себя обязательства по ранее заключенным договорам страхования (перестрахования).