Агентлик вакиллари Digital Kyrgyzstan халқаро ПЛАС-форумида иштирок этди
Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги вакиллари “Рақамли Қирғизистон” концепциясини амалга ошириш, жумладан, инновацион технологияларни давлат органлари, банклар, финтех ва чакана савдода жорий этиш мақсадида ташкил этилган Digital Kyrgyzstan халқаро ПЛАС-форумида иштирок этди.
Агентликнинг Крипто-активлар айланмаси соҳасини ривожлантириш бошқармаси бошлиғи Асқаржон Зокиров форумда маъруза қилиб, унда Ўзбекистоннинг крипто-активлар айланмаси соҳасини ривожлантириш ва тартибга солиш борасидаги тажрибаси ҳақида батафсил тўхталиб ўтди. Хусусан, Агентликнинг устувор вазифалари ва фаолият йўналишлари, меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатларда белгиланган асосий меъёрлар, Республикада соҳани институционал ривожлантириш масалалари ҳақида маълумот берди.
Форумда давлат сектори, финтех компаниялари, стартаплар, венчур фондлари, хорижий ва маҳаллий банклар ва микромолия институтлари, IТ-ечимларнинг халқаро ишлаб чиқарувчилари, тўлов тизимлари ва алоқа операторлари, назорат қилувчи органлар ва уюшмалар, топ-менежмент экспертларидан иборат 800 дан ортиқ делегатлар иштирок этди.

Представители Агентства приняли участие в Международном ПЛАС-форуме Digital Kyrgyzstan
Представители Национального агентства перспективных проектов приняли участие в Международном ПЛАС-форуме Digital Kyrgyzstan, организованном в целях реализации концепции «Цифровой Кыргызстан», включая дальнейшее внедрение инновационных технологий в государственных структурах, банках, финтехе и ритейле.
Начальник управления развития сферы оборота крипто-активов Агентства Аскаржон Закиров выступил с докладом, в котором подробно рассказал об опыте Узбекистана в сфере развития и регулирования сферы оборота крипто-активов. В частности, представил информацию о приоритетных задачах и направлениях деятельности Агентства, основных нормах, определенных в нормативно-правовых актах, и институциональном развитии сферы в Республике.
Форум объединил более 800 делегатов, представляющих топ-менеджмент и экспертов из государственного сектора, финтех-компаний, стартапов, венчурных фондов, иностранных и местных банков и микрофинансовых институтов, международных вендоров IT-решений, операторов платежных систем и связи, регулирующих органов и ассоциаций.