“Hamster Kombat” ўйини хисоб бирликлари ҳақида АХБОРОТ ХАБАРИ
Истиқболли лойиҳалар миллий агентлигига (кейинги ўринларда – Агентлик) “Hamster Kombat” ўйини билан боғлиқ кўплаб саволлар келиб тушмоқда. Хусусан, ўзбекистонликлар бундай ўйин ҳисоб бирликларини қонуний равишда харид қилишлари ёки сотишлари мумкинми, Ўзбекистонда “Play-to-earn” тамойили бўйича ташкил этилган ўйинлар фаолияти қонунийми, “Hamster Kombat” ўйинида тўпланган ҳисоб бирликлари крипто-актив саналадими ва ҳоказо. Қуйида энг кўп бериладиган саволларга жавоблар келтирилган.
Hamster Kombat” – Play-to-earn тоифасидаги ўйинми?
Play-to-earn - ўйин орқали реал пул ёки бошқа қимматли мукофотларни олиш мумкин ўйин тури. “Hamster Kombat” ўйини мазкур тоифадаги ўйинлар қаторига кирмайди, чунки ўйинда тўпланган тангалар (ҳисоб бирликлари) утилитар крипто-активлардан фарқли ўлароқ, таъминланмаган ва реал фойда келтирмайди.
“Hamster Kombat” ўйинида тўпланган хисоб бирликлари крипто-актив саналадими?
Ўзбекистон Республикаси қонунчилигига кўра крипто-актив бу – маълумотларнинг тақсимланган реестри (блокчейн) даги рақамли ёзувлар йиғиндиси бўлган, қиймати ва эгасига эга мулкий ҳуқуқ.
“Hamster Kombat” ўйинида тўпланган хисоб бирликлари юқоридаги таърифга мос келмайди ва блокчейнга эга эмас. Шунга кўра, мазкур бирликлар крипто-актив эмас.
Бироқ, келажакда “Hamster Kombat” даги тангалар блокчейнга ўтиши ва шу билан крипто-активга айланиши мумкинлиги инкор этилмайди.
Кейинчалик, крипто-активни тарқатиш мақсадида у крипто-платформаларда листингдан ўтказилиши мумкин. Бироқ, бундай крипто-активлар акс ҳолларда фойдали функционалликнинг йўқлиги сабабли рўйхатга олинганидан кейин қисқа вақт ичида қадрсизланади.
“Hamster Kombat” ўйинида тўпланган хисоб бирликларини улар крипто-платформаларда рўйхатга олинганидан кейин харид қилиш ёки сотиш қонуний бўладими?
“Hamster Kombat” ўйинида тўпланган хисоб бирликлари крипто-актив деб тан олинса, уларни фақат крипто-активлар айланмаси соҳасидаги миллий хизмат кўрсатувчи провайдерлар орқали харид қилиш ёки сотиш мумкин бўлади. Бунда улар крипто-биржа котировкалаш варағи ёки  крипто-дўконнинг савдо саватига киритилган бўлиши зарур.
“Hamster Kombat” ўйинининг Ўзбекистондаги фаолияти Агентлик томонидан тартибга солинадиган соҳаларга кирадими?
“Hamster Kombat” ўйинининг хисоб бирликлари блокчейнга эга бўлмагунича, уларнинг айланмасини тартибга солиш Агентлик ваколатига кирмайди.

ИНФОРМАЦИОННОЕ СООБЩЕНИЕ об учетных единицах игры Hamster Kombat
В Национальное агентство перспективных проектов (далее – Агентство) поступают вопросы, связанные с игрой Hamster Kombat. В частности, могут ли узбекистанцы законно приобретать или продавать учетные единицы подобных игр, законна ли деятельность игр, устроенных по принципу Play-to-Earn в Узбекистане, являются ли крипто-активом учетные единицы, накопленные в игре Hamster Kombat, и др. Ниже приводятся ответы на наиболее часто поступающие вопросы.
Относится ли игра Hamster Kombat к категории Play-to-earn?
Play-to-earn – это тип игры, в которой игроки могут зарабатывать реальные деньги или другие ценные награды за игровой процесс. Игра Hamster Kombat не входит в данную категорию, так как накопленные в игре монеты (учетные единицы) не имеют обеспечения и реальной полезности, в отличие от утилитарных крипто-активов.
Являются ли крипто-активом учетные единицы, накопленные в игре Hamster Kombat?
Согласно законодательству Республики Узбекистан, крипто-актив – имущественное право, представляющее собой совокупность цифровых записей в распределенном реестре данных (блокчене), имеющее ценность и владельца.
Накопленные в игре Hamster Kombat учетные единицы не отвечают этому определению, не имеют блокчейна. Соответственно, данные единицы не являются крипто-активом.
Однако не исключена вероятность, что в будущем монеты на Hamster Kombat могут перейти на блокчейн, тем самым станут крипто-активом.
В последующем в целях распространения, крипто-актив может быть залистингован на крипто-платформах. Однако зачастую подобные крипто-активы обесцениваются в короткий промежуток после листинга ввиду отсутствия полезной функциональности.
Законно ли будет приобретать или продавать накопленные в игре Hamster Kombat учетные единицы, если они пройдут листинг на крипто-платформах?
Приобретать или продавать накопленные в игре Hamster Kombat учетные единицы, в случае признания их крипто-активом, можно будет только через национальных провайдеров услуг в сфере оборота крипто-активов, при включении их в котировальный лист крипто-биржи или торговую корзину крипто-магазина.
Относится ли деятельность игры Hamster Kombat в Узбекистане к сферам, регулируемым Агентством?
До тех пор, пока учетные единицы игры Hamster Kombat не имеют блокчейна, регулирование их оборота не входит в компетенцию Агентства.