ИНГЛИЗ ҲУҚУҚИ НОРМАЛАРИНИ ШАРТНОМАВИЙ МУНОСАБАТЛАРДА ТАДБИҚ ЭТИШ МАВЗУСИДА ТРЕНИНГ ЎТКАЗИЛДИ
Тошкент давлат юридик университети профессор-ўқитувчилари ва халқаро экспертлар томонидан Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги ходимлари учун инглиз ҳуқуқи, унинг ўзига хос жихатлари, умумий ҳуқуқ нормаларини шартномавий- муносабатларда тўғри ва самарали тадбиқ этиш масалалари бўйича тренинг ўтказилди.
Тренингни маърузачи сифатида Университетнинг Халқаро ҳуқуқ ва инсон ҳуқуқлари кафедраси ўқитувчилари Ш.Тиллабоев ва Ш. Файзуллаев ҳамда Халқаро хусусий ҳуқуқ кафедраси ўқитувчиси, халқаро арбитраж ҳуқуқи буйича адвокат И.Путилин олиб бордилар.
Айтиб ўтиш лозимки, бугунги кунда Ўзбекистон корхоналари ва ташкилотлари йирик лойиҳаларни амалга ошириш, етказиб бериш, хизмат кўрсатиш ва бошқа мақсадларда чет эл компаниялари билан кўплаб шартномалар инглиз ҳуқуқи асосида тузилиб келинмоқда.
Мазкур тренинг давомида ҳуқуқ ва суд тизимлари, шартнома ҳуқуқининг асосий қоидалари, инглиз ҳуқуқига бўйсунган шартномаларни тузиш, ижро этиш, бекор қилиш ва улардан келиб чиқадиган низоларни хал этишдаги амалиёт батафсил ёритилиб, муаммоли масалалар юзасидан амалий жиҳатдан фойдали маслаҳат ва тавсиялар берилди.

ПРОВЕДЕН ТРЕНИНГ ПО ПРИМЕНЕНИЮ НОРМ АНГЛИЙСКОГО ПРАВА В ДОГОВОРНЫХ ОТНОШЕНИЯХ
Для сотрудников Национального агентства перспективных проектов со стороны экспертов и преподавателей Ташкентского государственного юридического университета проведён тренинг, посвященный вопросам английского права, его особенностям, правильному и эффективному применению норм общего права в договорно-правовых отношениях.
Спикерами семинара выступили преподаватели кафедры международного права и прав человека Ш.Тиллабоев и Ш. Файзуллаев, а также преподаватель кафедры международного частного права, адвокат по международному арбитражному праву, профессор И. Путилин.
Необходимо отметить, что зачастую предприятия и организации Республики Узбекистан при реализации крупных проектов, осуществлении поставок, оказании услуг со стороны иностранных компаний заключают договора, основанные на английском праве.
В ходе тренинга освещены существующие правовые и судебные системы, условия заключения, исполнения, расторжения договоров, основанных на английском праве, механизмы разрешения споров, а также даны полезные, с точки зрения практики, советы по проблемным вопросам.