Агентлик вакиллари Ипак йўли мамлакатлари директорларининг йиллик бизнес саммитида иштирок этдилар
Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги вакиллари Ипак йўли мамлакатлари директорларининг “Бизнес ва директорлар кенгашлари: янги иқтисодиётдаги муаммолар ва имкониятлар” мавзусидаги йиллик бизнес саммитида иштирок этдилар.
Агентлик директорининг биринчи ўринбосари Вячеслав Пак “Бизнес ва корпоратив бошқарув: янги имкониятлар ва ўйин қоидалари” сессиясида сўзга чиқиб, Агентликнинг Ўзбекистонда корпоратив бошқарув тизимини такомиллаштиришдаги ўрни, келгуси давр учун ҳаракатлар стратегияси, шунингдек, Ўзбекистонда корпоратив бошқарувнинг ривожланиши масалаларига тўхталиб ўтди.
“Ўзбекистонда кўплаб соҳаларда маъмурий-буйруқбозлик амалиётидан корпоратив бошқарув тизимининг барча воситаларини жорий этиш йўлига ўтиш зарур; корпоратив бошқарувни ривожлантиришда хусусийлаштириш жараёнини жадаллаштириш, кичик ва ўрта бизнес субъектларини ривожлантириш ва йириклаштириш зарур”, - дея таъкидлаб ўтди Вячеслав Пак.
Директорлар бизнес саммити бу минтақадаги муҳим халқаро бизнес-тадбир бўлиб, директорлар учун тажриба ва илғор бизнес амалиётларини алмашиш майдони ҳисобланади.
2023 йилги тадбир кун тартибида Марказий Осиё мамлакатлари иқтисодиёти трансформацияси, халқаро капитални жалб қилиш, давлат активларини хусусийлаштириш ва IPOларга кириш масалалари, кузатув кенгашлари/директорлар кенгашларини профессионаллаштириш масалалари, бошқарув ходимларини жалб қилиш ва ўқитиш, шунингдек, илғор инновацион технологиялар ва бизнес моделларни жорий этиш, молия институтларини рақамлаштириш, киберхавфсизлик, бизнесни сақлаш ва ривожлантиришда сунъий интеллектдан фойдаланиш масалалари кўриб чиқилди.

Представители Агентства приняли участие в Ежегодном бизнес-саммите директоров стран шелкового пути
Представители Национального агентства перспективных проектов приняли участие в Ежегодном бизнес-саммите директоров стран шелкового пути «Бизнес и Советы директоров: вызовы и возможности в новой экономике».
Первый заместитель директора Агентства Вячеслав Пак выступил на сессии «Бизнес и корпоративное управление: новые возможности и правила игры», затронув вопросы роли Агентства в совершенствовании корпоративного управления в Узбекистане, стратегии действий на будущий период и развития корпоративного управления в Узбекистане в целом.
«В Узбекистане необходимо осуществить переход от практики командно-административного управления до внедрения всех инструментов системы корпоративного управления во многих сферах; для развития корпоративного управления необходимо ускорение процесса приватизации, развития и укрупнения субъектов малого и среднего бизнеса», – отметил Вячеслав Пак.
Бизнес-Саммит директоров – знаковое деловое международное событие региона и постоянно действующая площадка директоров для обмена опытом и лучшими практиками ведения бизнеса.
В повестке мероприятия были рассмотрены актуальные тренды и вызовы, связанные с трансформацией экономик стран Центральной Азии, привлечением международного капитала, вопросы приватизации государственных активов и выхода на IPO, профессионализацию наблюдательных советов/советов директоров, подходы к привлечению и подготовке управленческих кадров, а также внедрение прорывных инновационных технологий и моделей бизнеса, цифровизации финансовых институтов, кибербезопасность, применение искусственного интеллекта в сохранении и развитии бизнеса.