Агентлик вакиллари Истанбулда исломий молия ва яшил сукук бўйича ўқув сафарида иштирок этмоқда
Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги, Иқтисодиёт ва молия вазирлиги ҳамда БМТ Тараққиёт дастурининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси вакилларидан иборат делегация БМТ Тараққиёт Дастури томонидан Истанбулда Хусусий секторни ривожлантириш халқаро маркази (ISPSD) билан ҳамкорликда ташкил этилган “Туркияда исломий молия ва яшил сукук” мавзусидаги амалиёт ўқув сафарида иштирок этмоқда.
Ташриф давомида делегация Туркиянинг капитал бозорини тартибга солиш ва исломий молия каби муҳим соҳалардаги энг яхши амалиётлари билан танишади. Норматив-ҳуқуқий база, бозор амалиёти ва исломий молия соҳасида фаолият юритувчи нуфузли институтларга алоҳида эътибор қаратилади. Шунингдек, “яшил сукук”нинг меёрий-ҳуқуқий базаси, унинг халқаро тамойиллар ва стандартларга мувофиқлиги, “яшил сукук”ни чиқариш амалиёти ҳам кўриб чиқилади.
Ушбу ўқув сафарида иштирок этиш янада самарали молиявий воситалар ва стратегияларни ишлаб чиқишга ҳисса қўшади, шунингдек, Туркиядаги ислом молияси ва яшил сукукни бошқариш ва тартибга солиш бўйича тажрибага эга халқаро экспертлар ва регуляторлар билан тажриба алмашиш имконини беради.
Ўзлаштирилган билим ва амалиётларни Ўзбекистонда, айниқса, исломий қимматли қоғозлар контекстида жорий этиш катта салоҳиятга эга. Шундай қилиб, делегациянинг ушбу сафарда иштирок этиши ислом молияси ва яшил сукук соҳасида барқарор ва самарали ҳамкорликни йўлга қўйиш йўлидаги муҳим қадам бўлиб, ўз навбатида ушбу воситаларни Ўзбекистонда муваффақиятли амалга оширишга ҳисса қўшади.
Маълумот учун: Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги Ўзбекистонда капитал бозорини тартибга солиш бўйича ваколатли давлат органи бўлиб, айни пайтда агентлик томонидан “Капитал бозори тўғрисида”ги қонун лойиҳаси ишлаб чиқилган бўлиб, унда исломий қимматли қоғозларни назарда тутувчи “Муқобил молиявий воситалар турлари ва умумий қоидалар” деб номланган алоҳида боб киритилган.

Представители Агентства участвуют в учебной поездке по исламским финансам и зеленому сукук в Стамбуле
20.11.2024
5383
Делегация в составе представителей Национального агентства перспективных проектов, Министерства экономики и финансов Республики Узбекистан и представительства ПРООН в Узбекистане принимает участие в ознакомительной поездке по обмену знаниями, опытом и практикой на тему: «Исламские финансы и зеленый сукук в Турции», организованной в Стамбуле Программой развития ООН в сотрудничестве с Стамбульским международным центром развития частного сектора (ISPSD).
В ходе визита делегация ознакомится с передовыми практиками, применяемыми в Турции, в таких ключевых областях, как регулирование рынка капитала и исламские финансы. Особое внимание будет уделено нормативно-правовой базе, рыночной практике и известным институтам, работающим в секторе исламских финансов. Также рассмотрена нормативно-правовая база «зеленого сукук», ее соответствие международным принципам и стандартам, а также практика выпуска «зеленых сукук».
Участие в этой ознакомительной поездке будет способствовать разработке более эффективных финансовых инструментов и стратегий, а также предоставит возможность обмена опытом с международными экспертами и регуляторами Турции, имеющими опыт в управлении и регулировании исламских финансов и «зеленого сукука».
Внедрение полученных знаний и практик в Узбекистане, особенно в контексте исламских ценных бумаг, имеет значительный потенциал. Таким образом, участие делегации в данной поездке является важным шагом к созданию устойчивого и эффективного сотрудничества в сфере исламских финансов и «зеленого сукука», что, в свою очередь, будет способствовать успешному внедрению этих инструментов в Узбекистане.
Справочно: Национальное агентство перспективных проектов Республики Узбекистан является уполномоченным государственным органом по регулированию рынка капитала в Узбекистане, и в настоящее время Агентством разработан проект Закона «О рынке капитала», в который включена отдельная глава под названием «Виды альтернативных финансовых инструментов и общие правила», в котором предусматриваются исламские ценные бумаги.