Крипто-активлар айланмаси соҳасидаги ҳуқуқбузарликлар учун жиноий ва маъмурий жавобгарлик белгиланмоқда
19.09.2023
2770
Бугун Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг навбатдаги мажлисида “Ўзбекистон Республикасининг Жиноят, Жиноят-процессуал кодексларига ҳамда Ўзбекистон Республикасининг Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш ҳақида”ги қонун лойиҳаси кўриб чиқилди.
Ушбу Қонун билан Ўзбекистон Республикасининг Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексига крипто-активлар айланмаси соҳасидаги қонунчилик ҳужжатларини бузганлик ва қонунга хилоф равишда майнинг фаолиятини амалга оширганлик учун маъмурий жавобгарликни назарда тутувчи қўшимчалар киритилмоқда. Шу билан бирга, Ўзбекистон Республикасининг Жиноят кодексига ҳам алоҳида моддалар билан крипто-активлар айланмаси соҳасидаги қонунчилик ҳужжатларини бузганлик ва қонунга хилоф равишда майнинг фаолиятини амалга оширганлик учун жиноий жавобгарлик белгиланмоқда.
Бундан ташқари, Қонун билан Ўзбекистон Республикасининг Жиноят-процессуал кодексига янги киритилаётган моддалар бўйича жиноят ишини тергов қилиш иш қўзғатган дастлабки тергов органи томонидан амалга оширилиши тўғрисида қўшимчалар киритилмоқда.
Қонун иккинчи ва учинчи ўқишда кўриб чиқилиб, тасдиқлаш учун Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатига юборилди.

Устанавливаются уголовная и административная ответственность за нарушения в сфере оборота крипто-активов
19.09.2023
2773
На сегодняшнем заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан во втором чтении рассмотрен проект закона «О внесении изменений и дополнений в Уголовный, Уголовно-процессуальный кодексы Республики Узбекистан и Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности».
Настоящим Законом вносятся дополнения в Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности, предусматривающие административную ответственность, в частности за нарушение законодательства в сфере оборота крипто-активов и незаконное осуществление деятельности по майнингу. Кроме того, вносятся изменения и дополнения в Уголовный кодекс Республики Узбекистан, предусматривающие уголовную ответственность за нарушение законодательства в сфере оборота крипто-активов и незаконное осуществление деятельности по майнингу.
Вместе с тем, настоящим Законом вносится дополнение в Уголовно-процессуальный кодекс Республики Узбекистан, предусматривающее проведение предварительного следствия по делам о вышеуказанных преступлениях со стороны органа предварительного следствия, возбудившего дело .
Закон рассмотрен во втором и третьем чтении и направлен для одобрения в Сенат Олий Мажлиса Республики Узбекистан.