Капитал бозори тўғрисидаги қонун лойиҳаси муҳокамасига бағишланган учрашув
Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги ташаббуси билан Ўзбекистон Марказий ва тижорат банклари вакиллари иштирокида капитал бозори тўғрисидаги қонун лойиҳаси муҳокамасига бағишланган учрашув бўлиб ўтди.
Ушбу қонун лойиҳаси халқаро ташкилотлар, хусусан, деривативларга алоқадор қисмида ЕТТБ билан ҳамкорликда ишлаб чиқилмоқда. Деривативлар рискларни бошқариш ҳамда ишончли ва ликвид капитал бозорларини яратишга кўмаклашишда муҳим рол ўйнайди.
Учрашувда қонун лойиҳаси, дериватив воситалар турлари, янги нормаларни жорий этиш ва соҳани тартибга солиш масалалари юзасидан таклифлар билдирилди. Шунингдек, Ўзбекистон молия бозорларига халқаро инвесторларни жалб қилиш имкониятини яратувчи ҳосилавий қимматли қоғозлар бўлмиш своп ва деривативларни ривожлантириш масалалари ҳам муҳокама қилинди.
Иштирокчилар ваколатли РЕПО битимлари, ишлаб чиқариш воситаси битимлари ҳамда ягона бош битим билан тартибга солинадиган бошқа битимлар бўйича ликвидацион неттингни амалга оширишга имкон берувчи ўзгартиришларни қонунчиликка киритиш халқаро тажрибасини кўриб чиқдилар.
Банк вакиллари, шунингдек, шу йилнинг сентябр ойида Лондонда халқаро своплар ва деривативлар ассоциацияси (ISDA) экспертлари билан бўлиб ўтган учрашув якунлари ҳақида тўхталиб ўтдилар. Хусусан, ISDA ҳамда ЕТТБ томонидан молиявий операциялар соҳасидаги қонунчилик аудитини ўтказиш жараёнида тегишли эксперт хулосалари, тавсиялар ҳамда техник ёрдам амалга оширилиши ҳақида маълум қилдилар.

Встреча по обсуждению законопроекта о рынке капитала
По инициативе Национального агентства перспективных проектов состоялась встреча с представителями Центрального и коммерческих банков Узбекистана по обсуждению законопроекта о рынке капитала.
Данный проект закона разрабатывается совместно с международными организациями, в частности, с ЕБРР в части, касающейся деривативов, которые играют важную роль в управлении рисками и содействии созданию надежных и ликвидных рынков капитала.
На встрече были озвучены предложения по проекту закона, по видам деривативных инструментов, вопросам внедрения новых норм и регулирования отрасли в целом. Также были обсуждены вопросы развития свопов и деривативов, которые являются производными ценными бумагами, и тем самым обеспечивают возможность привлечения международных инвесторов на финансовые рынки Узбекистана.
Участники рассмотрели международный опыт внесения в законодательство изменений, позволяющих осуществлять ликвидационный неттинг по правомочным сделкам РЕПО, сделкам с производными финансовыми инструментами и другим сделкам, регулируемым единым генеральным соглашением.
Представители банков также озвучили итоги встречи с экспертами Международной ассоциации свопов и деривативов (ISDA), ЕБРР и других международных финансовых организаций, состоявшейся в сентябре текущего года в Лондоне. В частности, о предоставлении соответствующих экспертных заключений, рекомендаций и технической помощи ISDA совместно с ЕБРР в процессе аудита законодательства Узбекистана в сфере финансовых операций.